Piątek, 21 czerwca 2024

Łyżworolki – jakie wybrać dla początkujących?

27 marca 2018

0

Wielu osobom łyżworolki kojarzą się wyłącznie z produktami dla dzieci. Dziś jednak tego rodzaju sprzęt może kupić każdy, bez względu na wiek. Jazda na tych specyficznych łyżwach z kółkami zamiast płóz to wspaniała alternatywa dla biegania, roweru czy innych dyscyplin sportowych. Wystarczy tylko teren o gładkiej powierzchni i można spokojnie realizować trening. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników rolek w miastach nie brakuje też skateparków. Aby jednak wprawić się w jeździe, należy najpierw łyżworolki kupić. Na co powinno się zwrócić uwagę?

Kiedy człowiek chce zacząć uprawiać sport, musi zdecydować się, jaki rodzaj aktywności najlepiej mu odpowiada. Większość wybiera siłownię, bieg czy jazdę na rowerze, jednak istnieją także inne, ciekawe możliwości. Wśród nich z całą pewnością wymieć można łyżworolki. Jazda na tym niepozornym sprzęcie może w znacznym stopniu poprawić kondycję, wzmocnić organizm, wysmuklić sylwetkę czy estetycznie ukształtować mięśnie nóg, pośladków czy brzucha. Warto także zwrócić uwagę, że łyżworolki, np. w porównaniu z bieganiem, w o wiele mniejszym stopniu obciążają stawy czy kręgosłup. Jakie łyżworolki najlepiej kupić, aby poruszanie się w nich było przyjemnością?

Porównanie rodzajów rolek

Łyżworolki to produkty niezwykle zróżnicowane. Producenci dbają o to, aby oferować sprzęt dla użytkowników zarówno początkujących, jak i dla tych z bardziej zaawansowanymi umiejętnościami. Dzieciom poleca się łyżworolki regulowane lub takie z wymienną płozą, z których dziecko może korzystać przez cały rok. Dorośli mają już o wiele większy wybór. Osoby początkujące najlepiej będą się czuły w łyżworolkach rekreacyjnych, doskonałych do jazdy po gładkim i płaskim terenie. Jeśli ktoś marzy o szybszej jeździe, powinien zdecydować się na rolki szybkościowe wyposażone w większe kółka. Na wielbicieli jazdy akrobatycznej czekają rolki agresywne, do skateparków, lub rolki freestylowe, do jazdy slalomem.

Zasady doboru łyżworolek dla początkujących

Wiele osób pragnących rozpocząć przygodę z rolkami nie ma pojęcia, w jaki sprzęt najlepiej się zaopatrzyć. Nawet jeśli ktoś wybierze już rodzaj rolek, pozostaje wiele innych kwestii, które nie zawsze są łatwe do przeanalizowania. Dobre łyżworolki posłużą latami, dlatego nie warto kupować kiepskich i tanich modeli, które szybko ulegną zniszczeniu, a do tego mogą zniechęcić do dalszych treningów. Jakie powinny być łyżworolki dla początkujących rolkarzy?

  1. Wygodne – to stwierdzenie może wydawać się banalne, ale to właśnie wygoda buta stanowi podstawę do podjęcia decyzji o zakupie rolek. Buty nigdy nie powinny uciskać! Oczywiście powinny być także przewiewne i dobrze stabilizować stopę.
  2. Z poliuretanowymi kółkami – tylko takie rolki zagwarantują komfort jazdy i będą służyć latami. Rolki z kółkami plastikowymi to produkty kiepskiej jakości.
  3. Z właściwie dobranymi kółkami – nie tylko materiał kółek się liczy, ale także ich twardość i wielkość. Początkującym rolkarzom poleca się kółka raczej miękkie o średniej wielkości, np. takie o średnicy 70 lub 80 cm.
  4. O odpowiednim łożysku – łożysko to bardzo ważny element konstrukcyjny rolek. To ono zapewnia płynność jazdy i wpływa na szybkość sprzętu. Najlepiej zacząć od rolek o łożysku ABEC5 lub 7.

Łyżworolki mogą stanowić świetną rozrywkę, a jednocześnie pomogą wzmocnić organizm, polepszyć kondycję czy zrzucić zbędne kilogramy. Warto zaopatrzyć się w tego rodzaju sprzęt, aby móc aktywnie spędzać czas na powietrzu. Początkujący amatorzy łyżworolek powinni postawić na modele rekreacyjne, wygodne, z kółkami z poliuretanu i o średnio szybkim łożysku.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz