Poniedziałek, 9 grudnia 2024
Więźba dachowa stanowi podporę dachu. Można ją zbudować metodą tradycyjną na placu budowy lub w technologii prefabrykowanej. Ważne jest, aby niezależnie od metody wybrać odpowiedni materiał. Jakiego rodzaju drewna powinienem użyć do konstrukcji więźby?
Do wykonania dachu można zastosować dwie różne technologie. Różnią się one ceną i sposobem obróbki materiału.
Dachy prefabrykowane to dachy, które są przygotowywane w fabryce, docierają na plac budowy jako duże złożone elementy, a następnie są montowane przy pomocy ciężkiego sprzętu. Decydując się na dach prefabrykowany, należy zadbać o to, aby ciężarówka, która przetransportuje dach na miejsce budowy, mogła wjechać na posesję, a także dźwig, który zamontuje konstrukcję. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest krótki czas montażu. Dach prefabrykowany może zostać zamontowany w Twoim domu w ciągu zaledwie 2-3 dni.
Można również zastosować tradycyjną więźbę, która jest wykonywana bezpośrednio na placu budowy. Powoduje to dodatkowe odpady i koszty na budowie. Wykonanie tradycyjnej więźby trwa długo, czasem nawet kilka tygodni. W tym przypadku trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Możliwe jest stworzenie dachu o dowolnym kształcie i pod dowolnym kątem. Dach jest również elementem projektu domu. W przypadku dachów prefabrykowanych, projekt dachu musi być wykonany od podstaw (najczęściej przez producenta).
Sprawdź rodzaje więźby dachowej na https://ladnydom.pl/Wiezba-dachowa-rodzaje
Należy zwrócić uwagę na jakość drewna, z którego wykonuje się więźbę dachową. Istnieją pewne wskaźniki, które wskazują, że drewno z tartaku ma istotne wady. Należą do nich:
Klasa wytrzymałości to kolejny wskaźnik jakości drewna. Klasę wytrzymałości oznacza się symbolami C18. C22. C24. C30. C35. C40. Im wyższy numer tym mocniejsze drewno, gdyż wskazuje na materiał, którego wilgotność mieści się w przedziale 12-14%. W domach jednorodzinnych najczęściej spotyka się drewno i gatunki C24.
Do wykonania więźby dachowej wykorzystuje się drewno. Musi ono mieć odpowiednią wilgotność. Idealna wilgotność nie powinna przekraczać 15 procent. Będzie się ono odkształcać i wyginać, powodując usterki dachu. Zazwyczaj stosuje się drewno iglaste, które jest tanie i trwałe.
Najlepsze drewno do budowy pochodzi z drzew, które mają 80-120 lat. Jest łatwe w obróbce i jest drewnem miękkim. Jest też odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie posiada wielu sęków. Dlatego też drewno sosnowe jest tak często wykorzystywane w budownictwie, np. do budowy więźby dachowej.
Jest to również miękkie drewno, jednak jego obróbka jest trudniejsza. Jest mniej wytrzymałe i ma więcej sęków w porównaniu do sosny. Drzewo to jest również trudniejsze do zaimpregnowania. Jest sprężyste i nadaje się do budowy dachów.
Jest na ogół nieco droższy od świerku czy sosny. Jest też bardziej odporny na grzyby, szkodniki i ścieranie. Jest też trudniejszy w obróbce.
Jest to materiał, który jest coraz rzadziej wykorzystywany. Ma wygląd zbliżony do świerku, ale jest lżejsza od sosny czy świerku. Jest mniej wytrzymały, zawiera mniej żywicy i może być trudny do zaimpregnowania.
Przygotowanie drewna to kluczowy proces. Istnieją materiały suszone komorowo i strugane czterostronnie, ale tradycyjna tarcica nie jest tak dobrze przygotowana i podatna na ogień oraz korozję biologiczną. Ważne jest, aby zabezpieczyć ją przed grzybami, larwami szkodników i innymi szkodliwymi organizmami. Drewno zacznie tracić swoją wytrzymałość, jakość i zdolność do przenoszenia obciążeń, ulegnie degradacji. W przypadku pożaru drewno, które nie zostało zaimpregnowane, będzie się bardzo szybko palić. Drewno na dach trzeba zaimpregnować lub pomalować preparatami, które mają właściwości bioochronne i trudnopalne. Powierzchniowe malowanie impregnatem nie zapewni drewnu dobrej impregnacji. Lepiej sprawdzi się zanurzenie - wielogodzinne moczenie drewna w impregnacie. Można również zastosować metodę ciśnieniową, która polega na zastosowaniu wysokiej temperatury i dużego ciśnienia.
Przechowywanie drewna na więźbę ma również duże znaczenie. Kawałki drewna nie będą się odkształcać, jeśli zostaną prawidłowo ułożone. Ważne jest, aby unikać układania tarcicy bezpośrednio na ziemi lub na betonowych podłogach, a także w dowolnym miejscu w pobliżu źródła wilgoci. Pomiędzy każdą warstwą belek potrzebne są podkładki dystansowe. Pozwoli to na wentylację. Należy pamiętać, że długotrwałe wystawienie naszego drewna na działanie promieni słonecznych również może być szkodliwe.
Koszt budowy domu czy dachu powinien być dokładnie oszacowany. Ważna jest wiedza na temat różnych technologii, aby wybrać tę najlepszą dla naszego budynku. Dach jest zwieńczeniem dla całego domu.
Komentarze (0)