Czwartek, 25 kwietnia 2024

Jak karmić maluszka

8 czerwca 2021

0

Opieka nad małym dzieckiem to odpowiedzialne i wymagające zaangażowania zadanie. Należy dopilnować, by maluch miał suchą pieluchę, nie był ubrany ani zbyt lekko, ani zbyt ciepło, a także karmić go o określonych porach. Jak często karmić maluszka i jak to robić, by i mama, i dziecko byli zadowoleni? Przeczytaj nasze porady.

Jak często karmić noworodka?

Zaleca się, by noworodka karmić od 12 godziny po porodzie co 3 godziny. Dziecko przystawione do piersi powinno mieć naturalny odruch ssania i jeśli mama ma pokarm, wszystko powinno pójść sprawnie. Młode mamy, które rodziły po raz pierwszy, mogą mieć jednak na ten temat wiele wątpliwości. Warto poradzić się doświadczonej położnej. Nie należy też rezygnować po pierwszych nieudanych próbach. Jeśli na początku karmienie piersią się nie udaje, noworodka karmimy butelką, także co 3 godziny. Możemy w tym celu odciągnąć własny pokarm lub zastosować mleko modyfikowane dla noworodków. W drugiej i trzeciej dobie po porodzie maluch może odczuwać potrzebę ssania nawet co godzinę. Karmimy go wówczas częściej, zależnie od potrzeby („na żądanie”), także w nocy. Średnio noworodek je od 8 do 12 razy na dobę.

Karmienie piersią – jak to robić?

Karmienie piersią to najzdrowszy i najbardziej polecany przez specjalistów sposób dostarczania maluszkowi pokarmu. Chociaż karmienie piersią jest naturalne i instynktowne, to młoda mama nie zawsze wie, jak to prawidłowo robi ć, szczególnie gdy na świecie pojawia się jej pierwsze dziecko. Dość często pomijana jest również kwestia bolesności karmienia piersią.

Podstawowym błędem jest podawanie dziecku piersi, podczas gdy to dziecko powinno być do niej przystawione. Warto skorzystać z rad położnej lub zawodowej konsultantki laktacyjnej, która podpowie, jak właściwie karmić malucha. Karmienie piersią to niezwykłe przeżycie. Podczas niego buduje się szczególna więź emocjonalna między matką a dzieckiem, które czuje się bezpieczne i szczęśliwe.  Warto też wiedzieć, że częste i regularne karmienie piersią stymuluje produkcję pokarmu. Mleko matki jest najzdrowszym i najbardziej wartościowym pokarmem dla niemowlęcia. Jest zalecane jako jedyny/podstawowy pokarm dziecka do 6. miesiąca życia, sugeruje się także kontynuować karmienie nawet do 2. roku życia, jednocześnie stopniowo przestawiając dziecko na dietę następną.

Każda mama powinna jednak pamiętać, że jeżeli z jakichkolwiek powodów nie może naturalnie karmić dziecka – to nie jest jej wina. Problemy z karmieniem piersią są coraz powszechniejsze i nie powinno się ich sprowadzać do winy kobiety. W takich przypadkach wyżej wymienioną sytuacje powinno skonsultować się ze specjalistą, by znaleźć optymalne rozwiązanie.

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Karmienie piersią nie zawsze jest jednak możliwe. W przypadku gdy młoda mama nie ma pokarmu lub z innych powodów nie może karmić dziecka piersią, z pomocą przychodzi mleko modyfikowane. Obecnie dostępnych jest wiele produktów wysokiej jakości, które z powodzeniem zastąpią kobiece mleko. Jeśli karmisz dziecko butelką, nie zapominaj o przytulaniu malucha podczas karmienia. Tulenie to najkorzystniejsza dla dziecka forma kontaktu z mamą, zwłaszcza podczas karmienia.

Kiedy wprowadzać nowe pokarmy?

Dietę dziecka można zacząć rozszerzać od 5. miesiąca życia. Najpierw zaleca się podawać maluchowi warzywa, następnie włączyć do jadłospisu owoce. Oprócz tego zaleca się, by karmienie piersią kontynuować 8 razy na dobę przynajmniej do 7. miesiąca. Po drugim roku życia można karmić dziecko piersią 2-3 razy dziennie.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz