Niedziela, 15 września 2024

Higiena intymna w okresie połogu. O czym musisz pamiętać?

13 marca 2019

0

Połóg to okres 6 tygodni po porodzie, w czasie którego organizm kobiety, a w szczególności jej drogi rodne, dochodzą do siebie. W tym czasie macica powraca do swoich normalnych rozmiarów i kurczy się. Wydala również tzw. odchody połogowe. Przypominają one obfitą i długą miesiączkę. Dodatkowo ewentualne obrażenia krocza goją się, a po cesarskim cięciu odbywa się pierwszy etap procesu gojenia rany pooperacyjnej.

Połóg po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu

Połóg przechodzą zarówno kobiety po cesarskim cięciu jak i po porodzie siłami natury. Jedne i drugie będą potrzebować niezbędnych produktów higienicznych: podkładów poporodowych, zarówno tych, które przypominają większe podpaski, jak i tych, którymi zabezpiecza się łóżka lub miejsce do siedzenia, przewiewnej bielizny czy łagodnych środków antyseptycznych. U kobiet po cesarce krwawienie będzie nieco mniej obfite, bo po operacji macica matki jest czyszczona. Po porodzie siłami natury ilość odchodów poporodowych będzie spora. Ale nie ma się czym martwić, to śluz, krew i resztki błon płodowych. Złuszczeniu ulega śluzówka macicy, która przez cały okres ciąży była grubsza i mocniej ukrwiona. Jeśli jednak na podkładzie poporodowym zauważymy bardzo dużo skrzepów, a wydzielina będzie miała nieprzyjemny zapach, warto skontaktować się lekarze. Zaniepokoić powinna również gorączka w trakcie połogu i silne bóle brzucha (delikatne skurcze podobne do miesiączkowych są fizjologiczne).

Nie tylko podkłady poporodowe

Duże podpaski i podkłady na łóżko są niezbędne, ale warto zadbać także o przewiewną bieliznę, wygodną koszulę, która umożliwi wietrzenie krocza, a także łagodne środki antyseptyczne. Świetnym wyborem do pielęgnacji okolic intymnych w tym czasie będzie napar z kory dębu. Ma działanie przeciwbakteryjne, odkażające, ściągające i przeciwzapalnie. Naparem można się podmywać, a także stosować krótkie nasiadówki. Najlepiej przemyć krocze po każdej wizycie w toalecie albo przy zmianie podpaski. Te trzeba zmieniać co 2-3 godziny, a nawet częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba. W trakcie połogu lepiej unikać zapachowych płynów do higieny intymnej, a także długich kąpieli w wannie (ani długie moczenie, ani ciepła woda nie wpływają korzystnie na proces gojenia krocza i oczyszczania się macicy).

Szwy po nacięciu krocza

Początkowe opuchnięcie i ból doskonale złagodzi schłodzona butelka z wodą, którą można przykładać do krocza. W miarę procesu gojenia, szwy mogą delikatnie ciągnąć, a rana może zacząć swędzieć. Uciążliwe może być zaczepianie szwów o podkłady poporodowe lub podpaski. W razie potrzeby warto poprosić położną lub lekarza o wyjęcie lub skrócenie nitek szwów – nawet jeśli są rozpuszczalne. Ranę po nacięciu lub pęknięciu krocza można smarować maścią nagietkową, aby zmiękczyć i uelastycznić tkanki. Warto pamiętać jednak o zachowaniu szczególnej higieny – ręce za każdym razem, gdy będziemy dotykać krocza, muszą być dokładnie umyte.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz