Czwartek, 2 stycznia 2025

Bezpieczne zakupy online - na co uważać?

13 grudnia 2021

0

Od kilku lat obserwujemy przenoszenie się handlu detalicznego do Internetu. W ubiegłym roku w sieci sprzedano towary o wartości ponad 30 mld zł. To nie koniec, bo rynek ten wciąż się rozwija.

Dlaczego zakupy w sieci są tak popularne Istnieje wiele powodów, dla których zakupy w sieci są tak popularne. Ale najważniejsze z nich to niskie ceny, duży wybór i łatwość dokonywania transakcji. Wszystkie te korzyści mogą sprawić, że zapomnimy o bezpieczeństwie i zmniejszymy naszą czujność. Może to prowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak kradzież naszych pieniędzy lub przechwycenie naszych danych osobowych.

Szyfrowanie danych i certyfikat SSL

SSL nie jest bezpiecznym sposobem przesyłania danych pomiędzy Tobą (klientem) a sklepem (serwerem). Sprawdza się to w przypadku stron internetowych, które nie gromadzą poufnych informacji. Problem poufności jest ważniejszy, gdy mamy do czynienia ze sklepem internetowym lub bankiem. Niekompletny protokół SSL może spowodować, że dane zostaną przesłane do serwera jako zwykły tekst. Podczas rejestracji, imię, nazwisko i adres są wysyłane do serwera w postaci zwykłego tekstu. Możliwe jest przechwycenie tej transmisji i uzyskanie dostępu do Twoich wrażliwych danych. Zawsze sprawdzaj, czy dany sklep korzysta z protokołu SSL. Będzie to widoczne dzięki skrótowi HTTPS na początku adresu URL. https://www.domain.com (strona korzysta z szyfrowania SSL).

Certyfikaty SSL są wymagane, aby zapewnić, że dana strona internetowa jest legalna. Certyfikat ten jest wysyłany przez serwer (sklep) i ustanawia bezpieczne połączenie. Certyfikaty takie wystawiają zaufane urzędy certyfikacji (CA). Jeśli strona posiada certyfikat SSL, obok adresu URL pojawi się zielona kłódka.

Sprawdź aktualne promocje i wyprzedaże na https://zakupowepromocje.pl/

Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem na stronie internetowej.

Przed zakupem upewnij się, że przeczytałeś warunki i zasady. Może się okazać, że niektóre z nich nie są dla Ciebie korzystne. Zwróć uwagę na:

  • Metody płatności i ich rodzaje - Czy masz możliwość zapłaty gotówką przy odbiorze lub z góry na numer konta? Czy można płacić kartą kredytową lub debetową?
  • Koszty i czas dostawy - Ile czasu zajmuje sprzedawcy wysłanie towaru po dokonaniu zakupu? Czy przesyłka jest ubezpieczona i ile czasu zajmie jej dotarcie?
  • Rezygnacja - Czy mam prawo do rezygnacji z zakupu? Jeśli tak, to jak długo trzeba czekać na anulowanie zakupu?
  • W jakiej formie można składać reklamacje? Czy można wysłać reklamację e-mailem, czy musi być ona w formie papierowej? Jaki jest maksymalny czas oczekiwania na odpowiedź?
  • Jak kupować - Czy trzeba się zarejestrować, aby kupować? Czy rejestracja jest nieobowiązkowa? Czy sprzedawca skontaktuje się ze mną, gdy paczka będzie gotowa do wysyłki?
  • Wymiana i zwrot - Czy sprzedawca oferuje możliwość wymiany towaru na inny produkt? Jeśli tak, to po jakim czasie od zakupu? W jakim czasie mogę zwrócić towar?

zakupy online

Aktualizacje antywirusowe i oprogramowania

Powinieneś upewnić się, że Twój system operacyjny jest zawsze aktualny, zwłaszcza jeśli chcesz załatać dziury w zabezpieczeniach.

Zawsze miej na komputerze zainstalowany program antywirusowy (smartfon lub tablet) z aktualną bazą wirusów.

Zawsze używaj najnowszej wersji przeglądarki internetowej. Dostępne są dla niej aktualizacje.

Sprawdzaj wiarygodność i opinie o sklepie

Istnieje wiele sklepów internetowych, które są zaufane i dobrze znane. Istnieje wiele mniejszych firm, które oferują zróżnicowany wybór produktów, ale nie są one jedyne. Należy pamiętać, że mniejsze podmioty również mogą oferować szeroki wybór produktów. Ale, to są często najlepsze oferty. Jeśli nie chcesz ryzykować, rób zakupy w renomowanych sklepach. Warto sprawdzić te mniejsze sklepy, w których jeszcze nie kupowałeś. Możesz przeczytać recenzje na forach i serwisach zbierających opinie o sklepach. Możesz również skorzystać z wyszukiwarek internetowych, aby sprawdzić, czy ktoś nie miał problemów z danym podmiotem. Opinie mogą być jednak zmanipulowane. Pozytywne informacje w Internecie na temat sklepu mogą być wynikiem działania specjalnie zatrudnionych osób.

Warto też sprawdzić, czy sklep działa legalnie. Można to zrobić w CEIDG (firmy będące własnością osób fizycznych) oraz KRS (firmy, które posiadają kapitał zakładowy).

Bądź ostrożny z e-mailami

Często dostajemy e-maile z różnymi ofertami, które zachęcają nas do dokonania zakupów. Popularną metodą oszustwa internetowego jest klikanie w linki zawarte w tych wiadomościach. Nazywa się to phishingiem i polega na podstępnym nakłonieniu Cię do kliknięcia fałszywej strony internetowej. Kliknięcie na link przenosi nas na stronę, która wydaje się być bankiem, sklepem lub inną znaną witryną. W chwili nieuwagi możesz podać swoje dane osobowe, numer karty itp. Oszuści. Przed Phishingiem chroni certyfikat SSL, który weryfikuje, czy dana strona jest tym, za co się podaje.

Inne

Unikaj kupowania online z komputera, do którego ma dostęp duża liczba osób, zwłaszcza jeśli nie są to osoby przypadkowe. W kawiarence internetowej, bibliotece, itp.

Używaj bezpiecznego hasła, tzn. używaj kombinacji małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych do stworzenia bezpiecznego hasła. Hasło nie powinno zawierać imienia, nazwiska lub miejsca zamieszkania użytkownika, ani daty urodzenia. Wbrew pozorom hasła często są tworzone właśnie w ten sposób.

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wahaj się skontaktować z nami pod adresem siedziby firmy lub numerem telefonu. Zrezygnuj z zakupów w takim sklepie.

Internet bezprzewodowy to często spotykana opcja. Ważne jest, abyś upewnił się, że Twoje połączenie z hotspotem zostało zaszyfrowane. Zobaczysz symbol kłódki przy nazwie sieci, z którą się łączysz.

Płatność online za pomocą karty kredytowej lub debetowej jest jedną z najbardziej popularnych. Aby dokonać płatności, musisz wprowadzić kod CVV. Wszelkie próby uzyskania numeru PIN karty nie powinny być traktowane jako phishing.

Powinieneś być podejrzliwy w stosunku do produktów, których ceny są wyższe niż średnia rynkowa. Dlaczego ktoś miałby sprzedawać produkt po tak niskiej cenie? Czy to możliwe, że jest to oszustwo? Nie chodzi o to, że powinieneś odrzucić każdy produkt o niskiej cenie. Być może właśnie znalazłeś okazję. Jednak bardzo niskie ceny powinny wzbudzać podejrzenia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz