Czwartek, 2 stycznia 2025
Coraz większy nacisk kładziony jest obecnie na budownictwo ekologiczne i ekonomiczne, które łączy w sobie cechy przyczyniające się do ochrony środowiska i do oszczędzania pieniędzy użytkowników. Jednym z rozwiązań, które doskonale wpasowują się w ten trend jest fotowoltaika zintegrowana z budownictwem. Poznaj ją bliżej i zastanów się, czy nie warto wykorzystać we własnym domu.
Fotowoltaika zintegrowana z budownictwem (BIPV) to rozwiązanie z pogranicza architektury oraz nauki, zajmującej się nowoczesnymi systemami fotowoltaicznymi. Wprowadza rozwiązania, które pozwalają na stworzenie takich układów fotowoltaicznych, które nie tylko staną się źródłem energii odnawialnej (słonecznej), ale również elementami konstrukcyjnymi budynków.
W skład materiałów, które wykorzystywane są w BIPV, wchodzą przede wszystkim takie moduły, które mogą stanowić samodzielne elementy konstrukcji, czyli elewacje ścian i pokrycia dachu. Jednak nie tylko one mogą stanowić źródło energii. Równie dobrze można wykorzystać w tym celu osłony okienne i żaluzje albo barierki balkonowe. Dzięki temu już na etapie budowy, wykorzystując zintegrowane moduły, można wprowadzić oszczędności.
Dom to zawsze spory wydatek, zarówno jako inwestycja początkowa, jak również później, podczas jego utrzymania. Dlatego coraz większy nacisk we współczesnym budownictwie kładzie się na zmniejszenie kosztów jego utrzymania poprzez przede wszystkim redukcję zapotrzebowania na energię. W tym celu wykorzystywane są między innymi systemy ocieplające, ciepłe parapety, okna i drzwi. Jednak nie tylko zabezpieczenie domu przed uciekaniem ciepła jest ważne. Równie istotne może być zapewnienie mu samodzielnego źródła energii.
W takim właśnie celu zostały stworzone panele słoneczne i całe systemy fotowoltaiczne. Pozwalają one na pobieranie energii słonecznej i zamianę jej w energię elektryczną, niezbędną między innymi do ogrzewania domu i wody. Dzięki uniezależnieniu od elektrowni, pozwalają znacząco obniżyć koszty utrzymania domu, co przekłada się na długofalowe zyski.
Niemniej istotne jest to, że pobieranie energii słonecznej, czyli energii odnawialnej, nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Zmniejszając zapotrzebowanie na energię z elektrociepłowni, przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń. Również to, że kolektory słoneczne ograniczają używanie innych, domowych źródeł ciepła, takich jak piece węglowe, sprawia, że ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery znacząco się zmniejsza.
W rezultacie widać, że rozwiązania fotowoltaiczne są bardzo korzystne pod każdym względem. Jeśli zatem chciałbyś wprowadzić je do swojego domu, zachęcamy do zaplanowania ich już na pierwszym etapie inwestycji, co pozwoli na uniknięcie dodatkowych kosztów. Aby dokładniej poznać możliwości, jakie masz, powinieneś skontaktować się z ML SYSTEM, specjalistą od fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem.
Komentarze (0)