Sobota, 21 grudnia 2024

Rozbudowa linii produkcyjnych. Jak to zrobić?

17 stycznia 2022

0

​Linie produkcyjne to ciągi pojedynczych stanowisk manualnych, zautomatyzowanych i zrobotyzowanych, które wykorzystuje się do produkcji seryjnej i masowej. Jest to rozwiązanie szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Rozbudowa już istniejących linii produkcyjnych ma na celu zwiększenie i przyspieszenie produkcji oraz obniżenie jej kosztów. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Na czym polega rozbudowa linii produkcyjnych?

Rozbudowa i modernizacja linii produkcyjnych może polegać na wymianie układów napędowych i układów sterowania, dodaniu do linii technologicznej dodatkowych maszyn, a także na podwyższeniu wydajności i jakości wytwarzania lub zakresu zastosowania. Przy czym projekt 3D, symulacje i analizy to jeden z najważniejszych etapów tworzenia linii technologicznych, podczas którego firma zajmująca się rozbudową, automatyzacją i modernizacją maszyn przemysłowych wspólnie z klientem opracowuje koncepcję działania całej linii produkcyjnej.

Jak dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem firmy INTER-TECH:

Przy rozbudowie linii produkcyjnej duże znaczenie ma dobór właściwych maszyn, odpowiednich do planowanego procesu technologicznego, a także staranne rozplanowanie ich układu. Zarówno projektowanie, budowa, jak i rozbudowa linii produkcyjnych powinny być przeprowadzone przez wyspecjalizowane firmy.

Na co zwrócić uwagę przy modernizacji i rozbudowie linii produkcyjnych?

Projektowanie linii produkcyjnej to trudne zadanie. Trzeba przy nim wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Przedsiębiorstwo, które planuje rozbudować lub zmodyfikować linię produkcyjną, powinno najpierw przeanalizować czynniki wpływające na rozmieszczenie poszczególnych stanowisk. W tym celu warto wziąć pod uwagę m.in.:

  • dostęp do powierzchni – każde stanowisko musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca, a maszyny i urządzenia muszą być rozmieszczone tak, aby ryzyko dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników było znikome. Bardzo ważne przy rozbudowie i automatyzacji linii produkcyjnych jest także prawidłowe zaplanowanie dróg ewakuacyjnych,
  • rodzaj i kolejność operacji technologicznych – należy określić, jakie czynności mają być wykonywane na danym stanowisku oraz w jakiej kolejności,
  • jednokierunkowy przepływ procesów produkcyjnych – stanowiska powinny być zaprojektowane tak, aby zapewnić ciągłość i postęp procesu produkcji,
  • optymalizację produkcji i wzrost efektywności, np. skracanie dróg transportowych i likwidacja stanowisk nieergonomicznych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz