Czwartek, 12 grudnia 2024
Kluczem do bezpiecznego i efektywnego wybielania zębów jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu i właściwe postępowanie zarówno przed nim, jak i po nim. O czym musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się wybielić zęby? W naszym poradniku znajdziesz porady i praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak możesz bezpiecznie uzyskać wymarzony śnieżnobiały uśmiech.
Piękny, śnieżnobiały uśmiech jest jednym z elementów zdrowej jamy ustnej. Aby go osiągnąć, a później długo cieszyć się efektami, niezwykle ważne są:
Jedną z metod, które oferują profesjonalne gabinety i kliniki stomatologiczne jest laserowe wybielanie zębów. Zabieg polega na aplikacji preparatu wybielającego na zęby, a następnie na kilkukrotnym naświetlaniu ich wiązką lasera. Stomatolog na bieżąco kontroluje w tym przypadku skuteczność preparatu i moc urządzenia. By ochronić dziąsła przed podrażnieniem, nakłada również specjalny koferdam, który jest utwardzany lampą UV.
Dobre efekty możemy uzyskać także dzięki specjalistycznym preparatom wybielającym o wysokim stężeniu, stosowanym przez stomatologa, których działanie wzmacniane jest specjalną lampą.
Metoda nakładkowa wymaga ze strony pacjenta większego zaangażowania i systematyczności. Pacjent otrzymuje spersonalizowane nakładki i żel do wybielania, który samodzielnie aplikuje w domu. Nakładki należy nosić od kilku do kilkunastu godzin w ciągu dnia lub w nocy. Proces wybielania zębów przy pomocy nakładek wykonanych przez stomatologa trwa średnio 2 tygodnie. W tym czasie stomatolog kontroluje cały proces, najczęściej przy pomocy zdjęć wysyłanych przez pacjenta. Dzięki nim może ocenić, czy zabieg jest skuteczny, a jego tempo odpowiednie i – w razie potrzeby – wprowadzić modyfikacje do planu wybielania.
Również przed zastosowaniem preparatów wybielających w domu warto zasięgnąć profesjonalnej porady. Konsultacja stomatologiczna pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości, lekarz sprawdzi stan naszych zębów, kondycję dziąseł i poradzi, czy dany sposób wybielania będzie dla nas bezpieczny i sprawdzi się w przypadku naszych zębów.
Warto wiedzieć, że substancje czynne zawarte w pastach wybielających zęby mogą mieć różne działanie. Część z nich zawiera środki ścierne i polerujące, przez co działają na zęby mechanicznie. Do najczęściej stosowanych substancji – w tym przypadku – należą:
Inne pasty opierają się na chemicznych substancjach aktywnych. Stosowane są m.in.:
Znajomość tych różnic między pastami jest bardzo istotna zwłaszcza w przypadku nadwrażliwości zębów, odsłoniętych szyjek zębowych i innych przypadłości.
Niezwykle ważne jest również stosowanie się do zaleceń producentów i instrukcji stosowania, jeśli chodzi o czas trwania kuracji – nie wszystkie środki mogą być bezpiecznie stosowane przez długi czas, jak to ma miejsce w przypadku większości wybielających past do zębów.
W wyniku działania preparatów wybielających może dojść do podrażnienia dziąseł i tkanek miękkich jamy ustnej, a także usunięcia niewielkich ilości minerałów ze szkliwa, co może być przyczyną nadwrażliwości. Nadwrażliwość zębów po zabiegu wybielania w gabinecie stomatologicznym lub podczas stosowania preparatów w domu może objawiać się na wiele różnych sposobów i mieć różne nasilenie – od dyskomfortu i krótkotrwałego bólu podczas spożywania zimnych i gorących produktów, po dolegliwości bólowe podczas zwykłego szczotkowania czy podmuchu powietrza. Nadwrażliwość, która pojawiła się po zabiegu wybielania zębów powinna minąć samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli dolegliwości nie ustępują lub się nasilają konieczna będzie wizyta u stomatologa, który zaproponuje odpowiednie leczenie.
By zmniejszyć ryzyko pojawienia się nadwrażliwości, warto pamiętać o dokładnym przygotowaniu do zabiegu: zęby należy starannie oczyścić z osadów i kamienia. Pozwoli to na dokładniejszą ocenę ich ogólnej kondycji. Przed wykonaniem wybielania zębów stomatolog powinien sprawdzić szczelność wypełnień, wyleczyć ewentualne ubytki i stany zapalne.
Z powodu wysokiego ryzyka pojawienia się silnych i nieprzyjemnych dolegliwości, wybielanie preparatami o dużym stężeniu nie jest wskazane w przypadku osób z wrażliwymi zębami.
Niewłaściwa aplikacja żelu wybielającego, np. podczas stosowania metody nakładkowej, może doprowadzić do innego, nieprzyjemnego zagrożenia związanego z wybielaniem zębów, jakim jest podrażnienie dziąseł. Podczas zabiegów w gabinecie można zminimalizować to ryzyko przez wcześniejsze nałożenie na dziąsła koferdamu.
Kolejnym, bardzo poważnym zagrożeniem są uszkodzenia szkliwa. Wybielanie zębów właściwymi preparatami i dobrym sprzętem jest procesem w pełni bezpiecznym. Do ok. 2 tygodni po zabiegu zęby są odwodnione, ale jest to proces przejściowy, który samoistnie mija i nie pozostawia trwałych zmian. Kolor zębów stabilizuje się ok. 2 tygodni po zabiegu, ponieważ wtedy następuje samoeliminacja nadtlenków. Jednak należy bezwzględnie przestrzegać podstawowej zasady, związanej ze stosowaniem przebadanych, sprawdzonych preparatów wybielających, które będą bezpieczne dla szkliwa naszych zębów. Z zabiegami wybielającymi nie wolno też przesadzać – drogę do wymarzonego uśmiechu pokonujmy zachowując umiar i zdrowy rozsądek.
Jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów metodą laserową, czy przy użyciu lampy i specjalistycznych preparatów w gabinecie stomatologicznym, pamiętajmy, że bezpośrednio po zabiegu ząb jest odwodniony i wydaje się jaśniejszy. Ostateczne efekty wybielania są widoczne dopiero po upływie ok. 2 tygodni i w tym czasie niezwykle ważne jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej, a także to, co mamy na talerzu. Stosowanie w tym okresie specjalnej, tzw. białej diety, wyeliminowanie z naszego menu niektórych produktów pozytywnie wpłynie na ostateczny wygląd naszego uśmiechu, trwałość i czas utrzymywania się uzyskanego wybielenia.
Pamiętajmy, że bezpośrednio po zabiegu nasze zęby są odwodnione i bardziej wrażliwe niż zazwyczaj. Zęby poddane działaniu substancji wybielających są bardziej też podatne na działanie barwników zawartych w pożywieniu i napojach, dlatego lekarze zalecają, by w tym okresie powstrzymać się od spożywania: pokarmów, które mogą odbarwić zęby. Należy unikać:
W związku z tym, że zęby po zabiegu są delikatniejsze, dobrą praktyką będzie również ograniczenie spożycia cukru. W przypadku palaczy zaleca się, aby przez 48 godzin całkowicie zrezygnowali z palenia, a w późniejszym okresie ograniczyli je do minimum.
Po zabiegu wybielania zębów bardzo ważna jest też odpowiednia higiena jamy ustnej. By efekty wybielania utrzymywały się dłużej i nie pojawiały się nowe przebarwienia, warto sięgnąć po sprawdzone i bezpieczne pasty wybielające od renomowanych producentów. Wśród wielu dostępnych na rynku past, warto sięgnąć po te, które są przebadane klinicznie, a ich receptura została dokładnie zweryfikowana.
W przypadku pojawienia się dyskomfortu lub dolegliwości bólowych bezpośrednio po zabiegu wybielania lub w trakcie leczenia nakładkowego, warto sięgnąć po delikatniejszą pastę do wrażliwych zębów. Niezwykle ważne w codziennej higienie jamy ustnej (oczywiście nie tylko po wybielaniu) jest staranne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie: rano i wieczorem przez co najmniej 2 minuty. Dobrą praktyką i zdrowym nawykiem jest stosowanie specjalnych szczoteczek i nici – staranne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest szczególnie ważne w przeciwdziałaniu odkładania się kamienia nazębnego.
Po wybielaniu zębów do higieny jamy ustnej warto podejść kompleksowo i zadbać o:
Artykuł partnera
Komentarze (0)