Piątek, 27 grudnia 2024
Rozwój niemowlęcia w pierwszym roku życia jest zarówno interesujący, jak i niezwykle intensywny. Skok rozwojowy to prawidłowy objaw rozwoju mózgu i układu nerwowego – zatem całego organizmu dziecka. W którym tygodniu dziecko zaczyna widzieć i słyszeć?
Skok rozwojowy to duża zmiana w życiu dziecka. Wiąże się z nią nabycie nowych umiejętności, takich jak siedzenie, spostrzeganie czy nauka mowy. Każdy skok rozwojowy poprzedzany jest tzw. kryzysem. Kryzys ten objawia się nerwowością i płaczliwością dziecka. U niemowlęcia mogą pojawić się problemy z zasypianiem i jedzeniem. Jeśli zaobserwujesz takie zachowanie u swojego malucha to znak, że czas na skok rozwojowy.
W pierwszym roku życia niemowlę przechodzi siedem skoków rozwojowych w następujących okresach: pierwszy skok rozwojowy pojawia się około 5. tygodnia życia, drugi następuje w 7.-9. tygodniu, trzeci w 11.-12. tygodniu, czwarty w 14.-19. tygodniu, piąty w 22.-26. tygodniu, szósty w 33.-37. tygodniu, a siódmy około 41.-46. tygodnia po narodzinach.
Skok rozwojowy - kliknij i dowiedz się więcej.
Dziecko widzi od urodzenia, chociaż obraz, których odbiera nie jest wyraźny. Noworodek dostrzega osoby czy przedmioty odległe o 20-30 cm (w takiej odległości znajduje się twarz matki karmiącej niemowlę). Około 2. miesiąca życia, gdy następuje skok rozwojowy, dziecko zaczyna interesować się twarzami bliskich z otoczenia. Zaczyna widzieć tak jak dorosły dopiero około 12. miesiąca życia.
Dziecko słyszy już w życiu płodowym. Po narodzinach, wraz z nastaniem kolejnych sków rozwojowych, dziecko będzie reagowało na bodźce z otoczenia i poznawało głos mamy i taty. Każdy z siedmiu skoków rozwojowych w 1. roku życia dziecka przybliża je także do nauki mówienia. W pierwszym miesiącu dziecko będzie wydawało odgłosy towarzyszące karmieniu, grucha i głuży. Z kolejnym skokiem rozwojowym dziecko śmieje się i jest wyczulone na głosy bliskich. Po pierwszym półroczu może wypowiadać pojedyncze sylaby, bez zrozumienia ich sensu. Niemowlę zanim ukończy pierwszy rok być może będzie umiało powiedzieć „mama” czy „tata” ze zrozumieniem (ale nie jest to regułą). Mówiąc do niemowlęcia, pokazując i nazywając różne przedmioty stymulujesz rozwój mowy Twojego malucha.
Każdy skok rozwojowy to nowa umiejętność u dziecka. Warto stymulować jego rozwój, nawiązując z nim interakcje. Dla noworodka i niemowlęcia przedmiotami, które najbardziej stymulują wzrok, są kontrastowe zabawki o różnej strukturze. Bardzo dobrze sprawdzają się książeczki z czarno-białymi, geometrycznymi figurami. Nieocenione są także maty sensoryczne, na których są różne faktury materiału (zamsz, sztruks, plusz) oraz dodatki (guziki, suwaki, szeleszczące materiały).
Materiał partnera zewnętrznego
Komentarze (0)