Piątek, 26 kwietnia 2024

Jak skutecznie walczyć z przewlekłą niewydolnością żylną?

29 grudnia 2021

0

Przewlekła niewydolność żylna nóg to choroba, która manifestuje się szeregiem problemów z kończynami dolnymi. Obrzęki, bóle i kurcze łydek to najczęstsze objawy tej choroby. Przykre dolegliwości złagodzić można, stosując różne, często uzupełniające się sposoby terapii zachowawczej. Leczenie niewydolności żylnej co prawda nie cofnie powstałych zmian, ale za to może skutecznie opóźnić postęp choroby. Jak leczyć niewydolność zastawek żylnych kończyn dolnych? Odpowiadamy!

Niewydolność żył kończyn dolnych – co to za choroba?

Przewlekła niewydolność krążenia kończyn dolnych to zespół objawów będących wynikiem utrzymującego się przez dłuższy czas poszerzenia naczyń żylnych, którego skutkiem jest wzrost ciśnienia żylnego. Jak powstają żylaki ? Gdy ściany i zastawki żył tracą swą elastyczność, sprawny przepływ krwi w kierunku serca zostaje zaburzony. Krew zaczyna się cofać i zalegać w naczyniach, co prowadzi do wzrostu ciśnienia. Przez to żyły się poszerzają i zaczynają przebijać przez skórę. Szacuje się, że przewlekła niewydolność żylna może dotyczyć aż 40–60% kobiet i 15–30% mężczyzn1.

Przewlekła niewydolność żylna – stopnie

Klasyfikację i stopień zaawansowania schorzenia określa się za pomocą tzw. skali CEAP (skrót pochodzi od angielskich słów Clinical, Etiology, Anatomy, Pathology)2. Poszczególne stopnie w klasyfikacji klinicznej określają zaawansowanie zmian:

  • C0 – zmiany niewidoczne i niewyczuwalne,
  • C1 – żylaki siatkowate i teleangiektazje,
  • C2 – żylaki,
  • C3 – obrzęk bez zmian skórnych,
  • C4 – zmiany skórne,
  • C5 – zmiany skórne z zagojonym owrzodzeniem,
  • C6 – zmiany skórne z czynnym owrzodzeniem.

Jakie są objawy niewydolności żylnej?

Charakterystyczne objawy niedrożności żył w nogach to3:

  • uczucie „ciężkości” nóg,
  • widoczne niebiesko zabarwione poszerzone żyły powierzchowne,
  • bolesne kurcze mięśni łydek,
  • silny ból, nasilający się w dzień,
  • teleangiektazje,
  • żylaki,
  • obrzęki,
  • przebarwienia skóry,
  • owrzodzenia żylne.

Powyższe objawy powinny skłonić do odbycia wizyty u flebologa i rozpoczęcia leczenia.

Przewlekła niewydolność żylna – leczenie

Przewlekła niedrożność żył w nogach jest chorobą trudną do leczenia, nie wszystkie metody w każdym przypadku dają oczekiwane rezultaty, w dodatku wykazuje skłonność do nawrotów4. Dlatego do każdego pacjenta należy podejść w sposób indywidualny, dobierając dla niego terapie wykazujące najwyższy potencjał.

Dostępne metody leczenia przewlekłej niewydolności żylnej

Obecnie wykorzystuje się różne metody leczenia kończyn dolnych. Do najpopularniejszych należą4:

  • metody uciskowe – polega na noszeniu odpowiednich pończoch, rajstop lub nadkolanówek, które gwarantują odpowiednie ozłożenie siły nacisku na nogi,
  • leczenie obliteracyjne (skleroterapia) – polega na wstrzykiwaniu do żył substancji prowadzącej do zamknięcia światła naczynia, przez co krążąca w krwiobiegu krew je omija,
  • leczenie chirurgiczne (flebektomia) – operacyjne usunięcie niewydolnej żyły odpiszczelowej,
  • leczenie wewnątrznaczyniowe – polega na wprowadzeniu do światła naczynia cewnika, który powoduje zniszczenie struktury żyły i zamknięcie jej światła.

Leki na niewydolność żylną kończyn dolnych

Powszechne uznanie w terapii niewydolności żylnej znajduje też farmakoterapia. Leki mogą być przyjmowanie samodzielnie, jak i pomocniczo razem z innymi metodami leczenia4. Na ciężkie, bolące i opuchnięte nogi, czyli na charakterystyczne objawy PNŻ, jest Diosminex. Diosminex można stosować w monoterapii w początkowych stopniach zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej lub jako uzupełnienie innych terapii we wszystkich stopniach zaawansowania niewydolności żylnej (C0 – C6 wg klasyfikacji CEAP).

Diosminex zawiera zmikronizowaną diosminę, która wykazuje szerokie spektrum działania i bardzo dobrze się wchłania. Lek wzmacnia naczynia krwionośne, przyspiesza odpływ krwi żylnej oraz zmniejsza jej zastój w żyłach, niweluje obrzęki i ogranicza podatność małych naczyń krwionośnych napękanie. Podstawowa wersja leku Diosminex zawiera 500 mg diosminy w 1 tabletce. Dostępny jest także Diosminex Max, w którym w 1 tabletce jest aż 1000 mg diosminy. Lek rekomendowany jest osobom, które chcą przyjmować jak najmniej tabletek. Wystarczy bowiem wziąć 1 tabletkę raz dziennie, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę leku5.

Bibliografia:

  1. Neubauer-Geryk J., Bieniaszewski L., Przewlekła choroba żylna — patofizjologia, obraz kliniczny i leczenie, Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 3, 135–141.
  2. Frołow M., Przewlekła niewydolność żylna, Medycyna Praktyczna, 2016.
  3. Frołow M., Masłowski L., Przewlekła niewydolność żylna, Medycyna Praktyczna, 2015.
  4. Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Postępy farmakoterapii, Tom 65, nr 2, 2009.
  5. Witryna: https://diosminex.pl/diosminex/ (dostęp: 2021.10.11).

​Materiał zewnętrzny partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz