Piątek, 21 czerwca 2024

Ubezpieczenie zdrowotne – czy obejmuje nas przy umowie zlecenie?

24 kwietnia 2020

0

Forma zatrudnienia wpływa nie tylko na obowiązki pracownika, np. dotyczące liczby przepracowanych godzin. Rodzaj podpisanej umowy z pracodawcą rzutuje także na takie kwestie jak liczba dni urlopu oraz ubezpieczenie. W Polsce najczęstszą formą zatrudnienia jest obecnie umowa zlecenie. Z uwagi na niskie koszty dla pracodawcy, preferują oni rekrutowanie nowych pracowników na mocy tej umowy. W jakim zakresie jest chroniony pracownik zatrudniony na umowie zlecenie i czy może wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Umowa o dzieło oraz umowa zlecenie – dobrowolne i obowiązkowe ubezpieczenia

Umowa zlecenie jako obowiązkowe przewiduje ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne oraz rentowe, czyli podstawowe ubezpieczenia społeczne. Kto opłaca składkę? Jest to obowiązek zleceniodawcy, czyli firmy zatrudniającej. Wyjątkiem jest zleceniobiorca będący studentem do 26. roku życia – wówczas firma nie ma obowiązku opłacać składki na ubezpieczenia zdrowotne, emerytalne i rentowe. Dlatego też ta forma zatrudnienia cieszy się taką popularnością wśród studentów uczelni wyższych. Dodatkowo, jeżeli zleceniobiorca wykonuje pracę w miejscu siedziby firmy, obowiązkowe jest także ubezpieczenie wypadkowe. Podsumowując, jeśli jesteśmy zatrudnieni na umowie zlecenia, posiadamy także ważne ubezpieczenie zdrowotne.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku umowy o dzieło, również popularnej w niektórych branżach. Według przepisów, jest to umowa cywilnoprawna i nie powinno się nawet stosować pojęć “pracownik” oraz “pracodawca”. Przy umowie o dzieło nie są opłacane żadne składki na ubezpieczenia społeczne, zarówno ze strony zlecającego, jak i wykonującego. To oznacza brak obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jak zadbać o swoje zdrowie na wypadek chorób? Możemy zdecydować się na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w ZUS. Należy pamiętać, że to my jednak będziemy w całości opłacali składkę. Innym rozwiązaniem jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne inne niż ZUS. Gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne? Na rynku istnieje wiele firm oferujących takie usługi, w ramach których można wybrać dostosowane do swoich potrzeb pakiety medyczne lub podstawową ochronę zdrowia. Znajdź odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne w porównywarce na stronie mfind.pl i znajdź najkorzystniejszą ofertę w przeciągu paru chwil.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – ubezpiecz się po utracie pracy

Z uwagi na kryzys gospodarczy wywołany pandemią SARS–CoV–2, polskie firmy musiały dokonać redukcji etatów. Najbardziej ucierpiały na tym osoby zatrudnione właśnie na umowie zlecenie. Po zerwaniu tej umowy, osoba niebędąca studentem i nieubezpieczona u innego członka rodziny, pozostaje bez ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. W podobnej sytuacji są osoby zatrudnione na wspomnianej wcześniej umowie o dzieło. Rozwiązaniem jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Jest to gwarancja łatwego dostępu do specjalistów oraz najnowszego medycznego sprzętu. Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne? Składki wahają się od 40 do nawet 250 zł. Korzystając z porównywarki ubezpieczeń, znajdziesz miesięczne pakiety medyczne oferowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. W ciągu kilku minut porównasz dokładne ceny pakietów oraz ich zakres.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz