Czwartek, 25 kwietnia 2024

Trening interwałowy - ćwiczenia o dużej intensywności

5 sierpnia 2022

0

Co to jest trening interwałowy? Na czym polega?

Trening interwałowy jest bardzo popularną aktywnością fizyczną. Charakteryzuje go bardzo duża intensywność. Czym dokładnie jest trening interwałowy? Oto kilka kluczowych punktów, o których warto pamiętać.

Trening interwałowy - co to?

Podstawowa definicja treningu interwałowego to odcinki biegu o różnej długości, po których następują okresy odpoczynku. Okresy odpoczynku mogą być aktywne lub nieaktywne, w zależności od intensywności i celu treningu. Liczba powtórzeń w sesji interwałowej zależy od rodzaju wydarzenia, do którego dąży sportowiec. Długość ćwiczeń można zmieniać, aby zwiększyć efekty swojej sprawności. Przede wszystkim, ideą treningu interwałowego nie jest sprint, ale przechodzenie przez okresy zwiększonego wysiłku w umiarkowanym tempie. Interwały te powinny pozostawiać uczucie zmęczenia, ale nie powinny powodować utraty tchu. Jeśli jesteś początkujący w treningu interwałowym, powinieneś zacząć powoli. Kilka powtórzeń każdego ćwiczenia powinno pomóc ci się w tym połapać. 

trening interwałowy

 

Zobacz także: Zumba - co to jest i jakie niesie ze sobą korzyści

Interwały - o tym musisz pamiętać

Ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wykonywania treningu interwałowego, jest czas regeneracji. Ponieważ trening interwałowy obejmuje okresy intensywnych ćwiczeń, po których następuje regeneracja, należy pamiętać, aby spożywać odpowiednie ilości pożywienia i pić dużo wody. W przeciwnym razie ucierpi na tym Twoja wydajność. Ostatecznie trening interwałowy ma niewiele wspólnego z utratą wagi. Pomoże jednak Twojemu organizmowi spalić więcej tłuszczu i stworzyć więcej masy mięśniowej. Kiedy połączysz trening interwałowy z odpowiednim odżywianiem, możesz osiągnąć wyższy efekt spalania tłuszczu niż bez treningu interwałowego.

Jakie są korzyści z treningu interwałowego?

Główną korzyścią z treningu interwałowego jest poprawa wytrzymałości. Jeśli jesteś nowy w treningu interwałowym, zastosuj się do wymienionych tutaj wskazówek, a będziesz na dobrej drodze do udanego treningu. Innym aspektem treningu interwałowego jest sprawność sercowo-naczyniowa. Badania wykazały, że trening interwałowy poprawia kondycję sercowo-naczyniową poprzez naprzemienne wykonywanie ćwiczeń o wysokiej intensywności z okresami odpoczynku. Pomaga on również spalić więcej kalorii i szybciej budować kondycję. Kiedyś zarezerwowany dla sportowców, trening interwałowy jest teraz dostępny dla przeciętnych poziomów sprawności. Nie potrzeba drogiego sprzętu na siłowni, aby wykonywać ten rodzaj treningu. Należy jednak zacząć powoli, aby uniknąć kontuzji.  Korzyści z treningu interwałowego są również takie, że możesz go wykonywać przez krótsze okresy czasu a ze względu na jego wszechstronność, możesz wykonywać niemal każde ćwiczenie, na które masz ochotę. Możesz zdecydować się na połączenie go z treningiem aerobowym, jeśli masz mało czasu lub po prostu chcesz poprawić swoje wyniki sportowe.

na czym polega trening interwałowy

Komentarze (0)

Zostaw komentarz