Wtorek, 19 marca 2024

Jesteś na diecie? Te skróty i narzędzia powinieneś znać!

23 marca 2021

0

Wiele osób chce zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ale niewiele wie, jak właściwie się do tego zabrać. W ułożeniu zdrowego i odpowiednio zbilansowanego jadłospisu na schudnięcie pomagają dietetycy. W Internecie również znajdziesz wiele porad, wskazówek i kulinarnych inspiracji. Obok listy niskokalorycznych produktów zapewne pojawią się skróty, takie jak PPM, CPM i PAL oraz narzędzia - kalkulator zapotrzebowania kalorycznego i kalkulator BMI. Co właściwie oznaczają te pojęcia i jak mogą pomóc w ułożeniu diety odchudzającej?

Kalkulator kalorii

Inne nazwy: kalkulator zapotrzebowania kalorycznego lub kalkulator zapotrzebowania energetycznego. 

Pozwala obliczyć dzienne zapotrzebowanie na energię, czyli liczbę kalorii, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednostką, w której wyraża się zapotrzebowanie kaloryczne, jest kaloria (kcal). Właściwe obliczenie tej wartości jest punktem wyjścia do ułożenia każdej zdrowej diety (nie tylko tej odchudzającej). Zapotrzebowanie energetyczne jest kwestią indywidualną i zależy między innymi od takich czynników jak: wiek, płeć, tryb życia, poziom aktywności fizycznej i ogólny stan fizjologiczny organizmu.

PPM, CPM i PAL

PPM - Podstawowa Przemiana Materii

CPM - Całkowita Przemiana Materii

PAL - Poziom Aktywności Fizycznej

Z obliczaniem zapotrzebowania energetycznego wiążą się skróty PPM, CPM i PAL. Podstawowa Przemiana Materii to wartość, która określa, ile kalorii potrzebuje Twój organizm, aby utrzymać podstawowe funkcje życiowe. Układanie diety niskokalorycznej (poniżej wartości PPM) może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem! Wartość CPM pokazuje, ile energii zużywa Twój organizm na całkowitą aktywność w ciągu dnia. Im bardziej jesteś aktywny (pracujesz fizycznie, uprawiasz sporty), tym więcej kalorii musisz przyjąć. Dlatego do obliczenia CPM niezbędne jest określenie PAL. W Internecie znajdziesz zarówno wzory, jak i wygodne kalkulatory, które w kilka sekund obliczą wszystkie powyższe wskaźniki. Po co to wszystko? Otóż przy układaniu zdrowej diety odchudzającej przyjmuje się zalecaną kaloryczność wszystkich posiłków na poziomie 80% CPM. Oznacza to, że jeśli na co dzień potrzebujesz 2000 kcal, to Twoja dieta redukcyjna będzie miała kaloryczność 1600 kcal. 

Kalkulator BMI 

Inne nazwy: kalkulator Body Mass Index, wskaźnik Queteleta. 

Kalkulator BMI to jedno z najpopularniejszych narzędzi dietetycznych. Oblicza wskaźnik BMI, czyli proporcje pomiędzy masą ciała a wzrostem. Zbyt niski lub zbyt wysoki wynik może oznaczać konieczność zmiany sposobu odżywiania. Osoby z BMI poniżej normy najczęściej zmagają się z niedowagą, a osoby ze zbyt wysokim BMI - z nadwagą lub otyłością. Dietetycy uważają, że wskaźnik BMI w dużym stopniu powiązany jest z zawartością tłuszczu w organizmie. BMI możesz obliczyć za pomocą matematycznego wzoru: BMI = masa ciała [kg] / wzrost [m2]. Dużo wygodniejszym narzędziem jest kalkulator BMI, który znajdziesz w Internecie.

Inne popularne narzędzia

Kalkulator wody

Wskaźnik WHR (Waist Hip Ratio)

Kalkulator wody pokazuje dzienne zapotrzebowanie na płyny. Wskaźnik WHR pozwala określić typ sylwetki. Kalkulator WHR oblicza proporcję obwodu talii do bioder i wskazuje ewentualny rodzaj nadwagi (brzuszna lub udowa). Dzięki temu jeszcze lepiej możesz dopasować dietę do swoich potrzeb. ,

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz