Czwartek, 2 stycznia 2025

Kredyt gotówkowy – jak sprawdzić, czy można sobie na niego pozwolić?

30 lipca 2021

0

Potrzebujesz dodatkowej sumy pieniędzy? Dobrym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy w banku. Rozwiązanie to jest skierowane w stronę osób indywidualnych oraz przedsiębiorców, którzy chcą pożyczyć pewną kwotę bez konieczności informowania instytucji finansowej o celu, na który ma ona zostać wydana. Przeczytaj i dowiedz się, jak wyliczyć swoją zdolność kredytową i co wziąć pod uwagę podczas analizowania ofert dostępnych na rynku. Wybierz odpowiedni rodzaj kredytu i nie naraź się na problemy z terminową spłatą każdej kolejnej raty.

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy pozwalający pożyczyć pieniądze na dowolny cel konsumpcyjny. Można wykorzystać go na remont mieszkania, wakacje, naprawę samochodu, opłacenie kursu, uregulowanie zaległych faktur od kontrahentów lub zupełnie inne wydatki. Bank nie sprawdza, gdzie trafiła gotówka przelana na konto klienta. To właśnie to odróżnia kredyt gotówkowy od kredytów celowych (np. hipotecznego czy samochodowego).

Kalkulator zdolności kredytowej – czy dostarczy Ci potrzebnych informacji?

Interesuje Cię kalkulacja kredytu gotówkowego? Nie wiesz, czy masz szansę na pozytywną decyzję kredytową, a terminowa spłata rat nie znajduje się poza zasięgiem Twojego domowego lub firmowego budżetu? Pomocne będzie narzędzie online: zdolność kredytowa kalkulator. Dzięki niemu jeszcze przed wizytą w banku określisz, o jaką kwotę możesz wnioskować.

Zanim przystąpisz do wykonywania wyliczeń, przygotuj podstawowe dane.

Będziesz potrzebować:

  • okresu spłaty (dla kredytów gotówkowych maksymalnie jest to 120 miesięcy, ale najczęściej czas ten będzie krótszy),
  • wysokości oprocentowania,
  • rodzaju rat (równe lub malejące),
  • wysokości spłacanych już rat kredytowych,
  • limitów na kartach,
  • sumy innych stałych wydatków (czynsz, rachunki za prąd, abonamenty itp.),
  • miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego,
  • liczby osób pozostających w gospodarstwie domowym.

Dostępny jest także kalkulator kredytu gotówkowego, który pozwoli wyliczyć wysokość miesięcznej raty. Pomoże Ci on ocenić, ile możesz pożyczyć, aby stałe obciążenie nie stało się zbyt duże dla Twojego budżetu.

Na co zwracać uwagę przy analizowaniu ofert?

Kredyty gotówkowe to jedna z najpopularniejszych ofert na rynku, dlatego znajdziesz je we wszystkich bankach działających w Polsce. Porównaj proponowane warunki, aby zyskać najkorzystniejsze rozwiązanie dla siebie.

Weź pod uwagę stałe koszty:

  • oprocentowanie – zgodnie z obowiązującymi przepisami, w skali roku nie może ono być wyższe od 4-krotności stopy lombardowej; corocznie jest ona ustalana przez Narodowy Bank Polski i podawana do wiadomości publicznej,
  • prowizję za przyznanie kredytu – bank pobiera ją po wypłaceniu pożyczonych pieniędzy; najczęściej doliczana będzie do pierwszej raty, rzadziej prowizję się kredytuje (rozkłada i uwzględnia w kolejnych transzach),
  • ubezpieczenie – instytucja finansowa może wymagać wykupienia polisy na wypadek śmierci, kalectwa lub trwałej niezdolności do pracy kredytobiorcy; dodatkowe ubezpieczenia mogą obejmować również np. stałą lub czasową utratę pracy, ale zwykle są one stosowane przy wysokich kredytach hipotecznych,
  • rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO) – to właśnie ta wartość odzwierciedla faktyczną relację między pożyczoną kwotą a całkowitymi kosztami naliczonymi przez bank; RRSO bierze pod uwagę koszty odsetek, opłatę przygotowawczą oraz inne dodatkowe opłaty naliczane przez kredytobiorcę, dlatego pozwala dość szybko ocenić atrakcyjność kredytów proponowanych przez różne banki,
  • rodzaj rat – raty malejące będą tańsze, ponieważ pozwalają szybciej spłacać część kapitałową i obniżać tym samym odsetkową – jednocześnie na początku będziesz musiał płacić większe sumy, dlatego weź pod uwagę, czy nie obciążą one nadmiernie finansów, którymi dysponujesz na co dzień.

Rodzaj kredytu też ma znaczenie

Znaczenie ma, na co potrzebujesz gotówki, ponieważ warunki umów oraz związane z nimi koszty różnią się np. dla kredytu gotówkowego i samochodowego. Ten pierwszy dobrze sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy nie chcesz informować banku o celu swoich wydatków.

Działaj świadomie

Wiesz już, jak dokonać kalkulacji kredytu gotówkowego oraz na co zwrócić uwagę, porównując oferty dostępne w poszczególnych bankach. Zanim zdecydujesz się na pożyczenie pieniędzy, skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej i wylicz, czy w ogóle będzie stać Cię na taki wydatek. Dzięki temu unikniesz późniejszych problemów ze spłatą rat, które mogą wpędzić się w niebezpieczną spiralę długów. Przeanalizuj także warunki, aby wybrać dla siebie możliwie najtańszą opcję, która jednocześnie będzie dobrze dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz