Sobota, 20 lipca 2024

Nadmierne wypadanie włosów – co robić, gdy tracisz ich zbyt dużo?

23 sierpnia 2023

0

​Wypadanie włosów jest całkowicie naturalnym i normalnym zjawiskiem, dopóki jednak nie traci się ich zbyt wielu każdego dnia. Przerzedzona fryzura czy łyse miejsca na skórze głowy to najgorszy scenariusz, którego obawiają się szczególnie kobiety. Zdrowe i gęste włosy od lat są symbolem kobiecości, dlatego panie szczególnie martwią się ich wypadaniem. Z czego ono wynika i jak je zatrzymać?

Jak rozpoznać zbyt dużą ilość wypadających włosów?

Każdy człowiek traci codziennie wiele, bo aż kilkadziesiąt włosów. Jest to całkowicie naturalne i związane z procesem wzrostu, w którym na ostatnim etapie włos wypada. Mała garść włosów zbierająca się na szczotce czy pojedyncze włosy w pościeli nie powinny Cię martwić. Pod wpływem różnych czynników włosy mogą jednak wypadać w zbyt dużych ilościach, a to może być powodem do niepokoju.

Skąd można wiedzieć, że wypadających włosów jest zbyt dużo? Za naturalną uznaje się utratę do 100 włosów dziennie, jednak ich przeliczanie nie jest przecież możliwe. Za niepokojące uważa się więc zjawisko wypadania włosów całymi garściami lub kosmykami, głównie podczas ich mycia i czesania.

Co jest powodem nadmiernego wypadania włosów?

Wypadanie włosów dotyczy nie tylko kobiet, ale bardzo często także i mężczyzn. Znaczna większość diagnoz w przypadku panów to łysienie androgenowe spowodowane nadwrażliwością mieszków włosowych na hormony męskie. U pań taka diagnoza jest nieco rzadsza.

Najczęściej za osłabienie skóry głowy, włosów i mieszków włosowych odpowiadają:

  • zaburzenia i brak równowagi w gospodarce hormonalnej organizmu;
  • niedobory składników odżywczych ważnych dla kondycji skóry i włosów;
  • przemęczenie organizmu i długo utrzymujący się stres;
  • choroby, przyjmowane leki i przebyte zabiegi;
  • niezdrowy styl życia, w tym stosowanie używek;
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów i korzystanie z produktów o zbyt agresywnym składzie.

Kiedy problem wypadania włosów jest niewielki, w wielu przypadkach wystarczy wzmocnić skórę głowy i zagęścić włosy przed odpowiednią pielęgnację. Jeśli jednak po jakimś czasie Twoje włosy znów zaczną wypadać, potraktuj to jako sygnał, że sama pielęgnacja nie wystarczy. Problem może leżeć głębiej, a w znalezieniu przyczyn pomoże Ci wizyta u dermatologa.

Sposoby na wzmocnienie skóry głowy i zagęszczenie włosów

Chcąc pożegnać problem wypadających włosów, możesz sięgnąć po kosmetyki, które przez wysoką zawartość składników czynnych aktywnie odżywią skórę głowy, wzmocnią mieszki włosowe i pobudzą włosy do wzrostu. Jeśli chcesz zauważyć realne efekty, musisz jedynie używać ich regularnie.

Jaki szampon na wypadanie włosów załagodzi problem i wzmocni skórę głowy? Najlepiej zawierający bardzo delikatne składniki myjące, które nie podrażniają delikatnej i osłabionej skóry, a zarazem silne substancje odżywcze o udowodnionym działaniu. Dobrą opinią cieszą się zarówno preparaty roślinne, w tym na przykład zawierające wyciąg z czarnej rzepy, jak i wzbogacone o składniki czynne, których działanie udowodniono laboratoryjnie.

Dla zauważalnego wzmocnienia skóry głowy i zagęszczenia fryzury możesz sięgnąć także po ampułki z odżywczym serum. To produkty, które w bardzo niewielkich ilościach nakłada się na skórę głowy i delikatnie wmasowuje. Przez swój skoncentrowany skład serum jest jednym z najbardziej polecanych kosmetyków wspomagających porost włosów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz