Sobota, 20 lipca 2024

Czy taksówkarze stracą pracę? Autonomiczne pojazdy Google mogą zastąpić kierowców taksówek

28 czerwca 2018

0

Pojazdy, które są w stanie poruszać się po drogach autonomicznie (bez udziału kierowcy), powoli stają się nową rzeczywistością motoryzacji. Należąca do Google firma Waymo od kilku już lat pracuje nad swoim autonomicznym pojazdem, a wszystko wskazuje na to, że niedługo możemy oczekiwać jego hucznego debiutu na rynku. Czy zawód taksówkarza w niedalekiej przyszłości będzie borykał się z kolejnym zagrożeniem?

Rewolucja pochodzi z USA

Kalifornijski gigant steruje pracą firmy-córki Waymo, która tworzy i rozwija technologię systemu jazdy autonomicznej. Badania oraz testy nad systemem są obecnie na tak zaawansowanym etapie, że Waymo zamierza wprowadzić program autonomicznych taksówek, zaczynając od rodzimego rynku. Początkowo flota Waymo ma składać się ze specjalnie przystosowanych Jaguarów Land Rover oraz FCA (Fiat Chrysler Automobiles). Fiat zapowiedział dostarczenie aż 62 tys. Chryslerów Pacifica z napędem hybrydowym, natomiast koncern Jaguar Land Rower zaoferował 20 tys. elektrycznych aut.

Waymo wkroczy do Europy, jak tylko znajdzie solidnego partnera

Współpraca koncernów samochodowych z Waymo zapewni korzyści obydwu stronom. Koncerny uzyskają dostęp do najnowocześniejszych systemów autonomicznej jazdy, natomiast Waymo zyska dostęp do potężnych zasobów.

John Krafcik – dyrektor Waymo – zapowiedział, że firma wkroczy do Europy ze swoim produktem, jak tylko zyska odpowiednio potężnego partnera. Oczywiście systemy autonomicznej jazdy, model biznesowy i funkcjonowanie samochodów Waymo podlegać będzie w Europie całkowicie odmiennej wykładni prawnej oraz regulacjom, przez co firma zmuszona będzie odpowiednio dopasować się do wymogów Starego Kontynentu.

Autonomiczne taksówki rozpoczną test bojowy w Arizonie w USA, a jeśli system się sprawdzi, wówczas Waymo rozszerzy swoją ofertę na pozostałe stany. W Europie pierwsze testy zostały przeprowadzone we Włoszech.

Póki co taksówkarze nie muszą się obawiać nowej konkurencji

Mimo że technologia autonomicznych taksówek rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie, polscy kierowcy taksówek nie muszą obawiać się, że lada chwila zostaną zastąpieni przez nowoczesne taksówki bez kierowców. Minie jeszcze wiele czasu, zanim tego typu technologia zostanie wdrożona w Europie, a jeszcze więcej, zanim upowszechni się w naszym kraju.

Jesteś taksówkarzem i chcesz stać się częścią innowacyjnych technologii stosowanych na rodzimym podwórku? Sprawdź ofertę iTaxi dla kierowców i jeździj z najnowocześniejszą korporacją taksówkarską na rynku.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz