Piątek, 21 czerwca 2024

Krem na blizny i rozstępy – jak znaleźć najlepszy?

28 stycznia 2020

0

W wyniku przerwania ciągłości skóry, na ciele mogą się pojawić nieestetyczne blizny. W zależności od rodzaju przebytego urazu wyróżnia się różne typy blizn i na tej podstawie dopasowuje się najskuteczniejszą metodę walki ze zmianami. Pozbycie się blizn to trudne zadanie, które wymaga stosowania specjalnych preparatów, odpowiednich dla danego typu defektu. Co na blizny, aby skutecznie je usunąć?

Czym jest blizna i jakie są jej rodzaje?

Blizny to pozostałości po przebytych urazach, w których doszło do przecięcia skóry lub jej głębokiego uszkodzenia. Mogą przyjmować różne kształty, w zależności od rozległości ubytku w skórze. Blizny oprócz tego, że mogą powodować dyskomfort psychiczny i wady estetyczne, to często są przyczyną bólu. Niektóre blizny można usunąć jedynie poprzez procedury medyczne i zabiegi kosmetyczne. Wiele z takich śladów da się jednak skutecznie wyeliminować, poprzez stosowanie specjalnych maści na blizny. Kremy takie dobiera się do rodzaju ubytków, wśród których wyróżnia się blizny:

  • Przerostowe – są to ślady powstałe w wyniku zabiegu operacyjnego lub urazu.
  • Keloidowe – powstają u osób ze skłonnością do bliznowców. Takie blizny są trudne w leczeniu, gdyż rozrastają się nawet po wygojeniu.
  • Zanikowe – blizny takie są efektem głębokich ubytków w skórze, mogących powstać przez ospę wietrzną, trądzik czy stany zapalne.
  • Rozstępy – to powierzchowne ślady, powstałe w wyniku pękania skóry. Najczęściej pojawiają się po ciąży lub po nagłym przyroście wagi.

Dobry krem na blizny potrafi skutecznie usunąć nieestetyczne ślady lub sprawić, że będą mniej widoczne. Ważne jest to, aby preparat dobrać do typu blizny i regularnie go stosować, gdyż leczenie może być długotrwałe.

Co na blizny?

W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele preparatów, które można dobrać nie tylko do typu skóry, ale także rodzaju zmiany. Krem na blizny musi mieć właściwości zmiękczające i wybielające, szczególnie gdy chodzi o pozbycie się starych zrostów. Najlepsze efekty przyniesie dbanie o bliznę już od czasu wygojenia się rany, zanim zacznie ona twardnieć i ciemnieć. Co na blizny, aby skutecznie się ich pozbyć?

  • Preparaty na receptę – w przypadku niektórych zmian, konieczne jest stosowanie mocniejszych produktów przypisanych przez lekarza. Taka maść na blizny jest polecana głównie do rozległych i głębokich zmian po trądziku i operacjach.
  • Maść na rozstępy–dużą skutecznością w walce z popękaną skórą charakteryzują się kremy i balsamy dostępne w aptekach lub drogeriach. Działają one nawilżająco i ujędrniająco. Przy głębokich zmianach lepszym wyborem będzie maść na rozstępy, która wyróżnia się bardziej skoncentrowanym składem i jest stosowana jedynie punktowo na zmiany.
  • Krem na blizny – najbardziej uniwersalnym produktem są preparaty w formie kremów. Można je stosować na blizny pooperacyjne, potrądzikowe, a nawet rozstępy. Kremy na blizny mają działanie złuszczające i nawilżające, a dodatkowo wzbogacone są w ekstrakty rozjaśniające przebarwienia.

Działanie kremów i maści na blizny mogą poprawić domowe zabiegi, takie jak masaże czy naturalne okłady z ogórka, miodu lub cytryny.

Jak stosować krem na blizny?

Leczenie blizn to długi proces, wymagający systematyczności. Należy pamiętać, że wszelkie maści na blizny zaczyna się stosować dopiero po całkowitym wygojeniu rany. Maść na rozstępy można zacząć używać już przy pierwszych oznakach pojawienia się nieestetycznych pęknięć, a w ramach profilaktyki, wskazane jest używanie balsamów ujędrniających i nawilżających. Niektóre kremy na blizny mogą powodować przebarwienia pod wpływem słońca, dlatego powinno się je stosować na noc.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz