Sobota, 20 lipca 2024

Co dają aminokwasy BCAA? Poznaj najważniejsze fakty!

28 grudnia 2018

0

Czym są aminokwasy niezbędne?

Aminokwasy niezbędne muszą być dostarczane do naszego organizmu z pożywieniem. Ich podaż musi odbywać się wraz z pokarmem, gdyż organizm nie jest w stanie ich samodzielnie wyprodukować. Dziewięć aminokwasów jest niezbędnych do prawidłowej syntezy białek mięśniowych w organizmie.

Aminokwasy rozgałęzione – co kryje się pod tym pojęciem?

Wśród tych dziewięciu aminokwasów niezbędnych do syntezy znajdują się trzy aminokwasy rozgałęzione, zwane BCAA. Cieszą się one dużą popularnością wśród osób pracujących nad budową masy mięśniowej lub redukcją tkanki tłuszczowej. Rolą aminokwasów rozgałęzionych jest stymulacja procesów anabolicznych w organizmie.

Dlaczego warto stosować BCAA? Jakie korzyści płyną z tych suplementów?

Aminokwasy BCAA są szczególnie polecane osobom uprawiającym sporty siłowe, zmierzającym do budowania masy mięśniowej, ale również wszystkim tym, którym zależy na ukształtowaniu zgrabnej sylwetki. BCAA stanowią bowiem podaż energii w sytuacji, gdy organizm ma na nią wyjątkowo duże zapotrzebowanie. Dzieje się tak między innymi w czasie intensywnego treningu. Niestety, organizm najpierw wykorzystuje energię pochodzącą z białek mięśniowych, zamiast sięgać po zasoby tkanki tłuszczowej. Rola aminokwasów rozgałęzionych, znajdujących się w mięśniach szkieletowych, polega na dostarczaniu organizmowi energii niezbędnej do wydłużenia treningu. Ponadto, aminokwasy mają wpływ na zachodzenie cyklu glukozowo – alaninowego, czego efektem jest wytworzenie przez organizm glukozy. Korzyścią płynącą ze stosowania BCAA jest możliwość wykorzystania tego aminokwasu jako dodatkowego źródła energii podczas wyjątkowo wytężonych sesji treningowych.

Oprócz tego, uzupełnienie poziomu aminokwasów rozgałęzionych poprzez odpowiednią suplementację opóźnia wystąpienie zmęczenia w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Przyjmowanie BCAA jest szczególnie zalecane w przypadku osób, których dieta jest bogata w węglowodany, przez co podczas treningu pojawia się u nich dość szybko uczucie znużenia. Zmniejsza ono zapał i sprawia, że treningi stają się zdecydowanie krótsze. Zaletą suplementacji aminokwasami, na przykład przy zastosowaniu preparatu BCAA Xtra Instant marki ActivLab, jest możliwość wykorzystania ich jako dodatkowego źródła energii podczas wyjątkowo wytężonych sesji treningowych. Prostota stosowania w postaci rozpuszczenia jednej miarki proszku w szklance wody zachęca wiele osób do regularnego uzupełniania codziennej diety. Suplementy warto stosować zarówno przed, jak i po wysiłku fizycznym.

Dlaczego BCAA wpływa na redukcję uczucia zmęczenia?

Dzieje się tak, ponieważ BCAA zmniejsza przepływ tryptofanu (odpowiedzialnego za pojawienie się serotoniny i związanym z nią uczuciem zmęczenia) do mózgu. Tym samym osoba wykonująca intensywny trening siłowy, wzbogacająca prawidłową dietę suplementem BCAA, jest w stanie ograniczyć uczucie znużenia i braku sił, przez co łatwiej jest jej kontynuować ćwiczenia. Z tego też powodu BCAA ma zastosowanie około treningowe.

Materiał partnera zewnętrznego

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz