Niedziela, 15 września 2024
Także i ty możesz stać się właścicielem domu inteligentnego. To już nie pieśń przyszłości, ale teraźniejszość. Jak wyglądają domy inteligentne w roku 2017?
Dom inteligentny to budynek, w którym zastosowało się specjalne rozwiązania technologiczne w celu automatyzacji pracy jego instalacji oraz urządzeń. Przez długi czas był one używane tylko w większych budynkach, na przykład w centrach handlowych, biurowcach, ale obecnie także systemy inteligentne zawitały do domów jednorodzinnych.
Najczęściej wszystkie instalacje potrzebne do stworzenia domu inteligentnego wykonuje się już na etapie budowy. Najczęściej wobec tego domy inteligentne bazują na instalacjach przewodowych, które łączone są razem w specjalnych centralach z opcją sterownia, ale spotykane są też systemy z opcją sterowania przez internet, na smartfonie.
Oprócz tego znajdziemy systemy działające bezprzewodowo, które rekomendowane są do istniejących już budynków. Dzięki temu nie ma potrzeby kucia ścian w celu kładzenia przewodów.
Nowoczesne domy inteligentne wyposażone w centralny system zarzadzania pozwalają na komfortowe sterowanie różnymi wcześniej zaprogramowanymi funkcjami. Mogą również na podstawie czujników reagować na zmiany sytuacji zarówno we wnętrzu domu, jak i na zewnątrz.
Duże oszczędności możemy zyskać dzięki pełnej kontroli nad systemem ogrzewania. Możemy zaprogramować je pod kątem godzin działania oraz optymalnej temperatury, przykładowo ogrzewanie zacznie działać tylko wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej określonego poziomu. Możemy również zarządzać oświetleniem w każdym pomieszczeniu i na zewnątrz, otwieraniem i zamykaniem rolet czy żaluzji, działaniem układu wentylacyjnego i klimatyzacyjnego, w końcu systemem alarmowym i monitoringiem.
Wobec tego, jeżeli zależy ci na komforcie oraz na oszczędnościach, warto pomyśleć o skorzystaniu z najnowszych technologii – dom inteligenta do przyszłościowa inwestycja, na którą warto sobie pozwolić!
Materiał partnera zewnętrznego
Komentarze (0)