Poniedziałek, 2 października 2023

Jak wyglądają domy inteligentne w 2017 roku?

4 maja 2017

0

Także i ty możesz stać się właścicielem domu inteligentnego. To już nie pieśń przyszłości, ale teraźniejszość. Jak wyglądają domy inteligentne w roku 2017?

Dom inteligentny to budynek, w którym zastosowało się specjalne rozwiązania technologiczne w celu automatyzacji pracy jego instalacji oraz urządzeń. Przez długi czas był one używane tylko w większych budynkach, na przykład w centrach handlowych, biurowcach, ale obecnie także systemy inteligentne zawitały do domów jednorodzinnych.

Przewodowo i bezprzewodowo

Najczęściej wszystkie instalacje potrzebne do stworzenia domu inteligentnego wykonuje się już na etapie budowy. Najczęściej wobec tego domy inteligentne bazują na instalacjach przewodowych, które łączone są razem w specjalnych centralach z opcją sterownia, ale spotykane są też systemy z opcją sterowania przez internet, na smartfonie.

Oprócz tego znajdziemy systemy działające bezprzewodowo, które rekomendowane są do istniejących już budynków. Dzięki temu nie ma potrzeby kucia ścian w celu kładzenia przewodów.

Czym steruje dom inteligentny?

Nowoczesne domy inteligentne wyposażone w centralny system zarzadzania pozwalają na komfortowe sterowanie różnymi wcześniej zaprogramowanymi funkcjami. Mogą również na podstawie czujników reagować na zmiany sytuacji zarówno we wnętrzu domu, jak i na zewnątrz.

Duże oszczędności możemy zyskać dzięki pełnej kontroli nad systemem ogrzewania. Możemy zaprogramować je pod kątem godzin działania oraz optymalnej temperatury, przykładowo ogrzewanie zacznie działać tylko wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie poniżej określonego poziomu. Możemy również zarządzać oświetleniem w każdym pomieszczeniu i na zewnątrz, otwieraniem i zamykaniem rolet czy żaluzji, działaniem układu wentylacyjnego i klimatyzacyjnego, w końcu systemem alarmowym i monitoringiem.

Wobec tego, jeżeli zależy ci na komforcie oraz na oszczędnościach, warto pomyśleć o skorzystaniu z najnowszych technologii – dom inteligenta do przyszłościowa inwestycja, na którą warto sobie pozwolić!

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz