Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Gogle narciarskie - jak wybrać odpowiednie?

9 stycznia 2023

0

Odpowiednie narty, buty, odzież to niezbędne elementy każdego miłośnika narciarstwa. Każdy z tych elementów sprawia, że podczas uprawiania tego specyficznego sportu można poczuć się bezpieczne i wygodnie. To jednak nie wszystko, ponieważ dużą rolę odgrywają dobrze dobrane gogle narciarskie, których wybór jest naprawdę duży. Należy się zatem zastanowić, jakie czynniki są kluczowe w wyborze tych najlepszych, dostosowanych do konkretnych potrzeb.

Co sprawia, że gogle narciarskie są właściwie wybrane?

Tak jak w każdym elemencie wyposażenia narciarza ważne jest właściwe dopasowanie pod względem rozmiaru. Przede wszystkim oprawki powinny równomiernie przylegać do twarzy i nie powodować żadnych ucisków. Jest to szczególnie ważne w okolicach nosa, może dojść do sytuacji, gdy ewentualny ucisk wywołuje trudności w oddychaniu. Zakupu najlepiej dokonać w specjalistycznym sklepie sportowym, gdzie można liczyć na poradę personelu i przymierzyć najbardziej interesujące z wyglądu modele. Pomimo faktu, że każdy ma nieco inny kształt twarzy, istnieją 3 różne rozmiary gogli: Small Fit, Medium Fit, Large Fit. Pierwszy przeznaczony jest głównie dla dzieci i młodzieży, głównie dlatego, że osoby te mają małe głowy i drobne twarze. Najbardziej uniwersalnym jest rozmiar Medium Fit, gdyż pasuje do większości grup wiekowych narciarzy. Dodatkowym walorem jest kompatybilność z większością kasków. Największe są gogle narciarskie Large Fit, a ich główną zaletą jest szerokie pole widzenia. Z tego powodu są uznawane za odpowiednie dla freeriderów i freestylerów.

Jakość i inne niezbędne cechy gogli narciarskich

Dokonując zakupu gogli narciarskich należy pamiętać o wyborze wyłącznie takich wysokiej jakości. Świadczy o tym kilka czynników, których pominięcie może mieć przykre konsekwencje. Bardzo ważna jest między innymi ochrona UV, czyli przed szkodliwym działaniem promieniowania. Chodzi tutaj nie tylko o zabezpieczenia UV-A, UV-B, UV-C, ale także ochronę przed niebieskim światłem. Gogle narciarskie powinny blokować wszelkie fale świetlne mające długość poniżej 400 nm. Rodzaj zastosowanych zabezpieczeń rozpoznaje się po oznaczeniach CE, UV400 i UV 100%. Kolejnym aspektem jest odporność szybek na pęknięcie, na przykład podczas upadku na stoku. Podobnie jest z wentylacją, czyli zapobieganiem parowania szybek w goglach. Ewentualne otwory nie powinny być niczym zasłaniane, tylko wtedy spełniają tę istotną funkcję. Dostępne w ofertach sklepów modele gogli narciarskich różnią się od siebie też polem widzenia. Aby wybrać odpowiednie pod tym względem, powinno się je przymierzyć przed dokonaniem zakupu.

Gogle narciarskie

Jakie kolory szybek mogą mieć gogle narciarskie?

Przepuszczalność światła to kolejny parametr bardzo ważny w goglach narciarskich, w związku z tym wyróżnia się kilka kolorów szyb. Białe są odpowiednie do jazdy w godzinach nocnych, kiedy trasę oświetlają reflektory. Na niesprzyjające warunki atmosferyczne lepiej zdecydować się na bursztynowe lub złote. Sprawdzą się one podczas mgieł i bardzo pochmurnych dni. Do jazdy w cieniu, przy średnim poziomie zachmurzenia lepiej postawić na szkła żółte i pomarańczowe, mieszczące się w kategoriach 3: 8-18% VLT. W słoneczne dni, przed intensywnymi promieniami słonecznymi warto chować oczy za brązowymi, niebieskimi, czerwonymi szybkami gogli. Wybór może również paść na soczewki z polaryzacją, które pozwalają na redukcję refleksów świetlnych pojawiających się na przykład od odbitego śniegu.

Artykuł partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz