Piątek, 21 czerwca 2024

Jak urządzić sypialnię z narożnikiem dla dziecka?

7 października 2022

0

Mówi się, że mieszkanie jest lepsze od domu. Tym zdaniem kieruje się wiele młodych małżeństw, które mimo niedogodności otoczenia chcą rozpocząć wspólne życie, a nie pod czujnym okiem rodziców. Będą musieli wymyślić, jak urządzić sypialnię dostępną dla dziecka. Poniżej przedstawiam moje wskazówki.

Czy połączenie sypialni z pokojem dziecka to dobry pomysł?

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak urządzić sypialnię ze strefą przeznaczoną do zabawy dla dzieci, zastanówmy się najpierw, czy to dobry pomysł. Ponieważ okoliczności nie są idealne, pominę sytuacje, w których nie ma innego wyjścia. Jeśli masz dwie sypialnie, a Twoja rodzina się powiększa, staniesz przed dylematem. Możesz albo oddać sypialnię maluchowi i przenieść się do salonu, albo urządzić sypialnię z dziećmi. Przeanalizujemy teraz korzyści płynące z każdej z tych opcji.

Wspólny pokój z dzieckiem to świetne rozwiązanie, zwłaszcza na początku, gdy maluch wymaga pilnowania i karmienia w nocy. Nie masz wtedy rozproszenia uwagi, zastanawiając się, co robi maluch. Dużo łatwiej jest wstać rano, bo wystarczy przenieść łóżeczko do swojego łóżka, a potem, zamiast biegać z jednego pokoju do drugiego, zabrać malucha ze sobą.

Przeciwnicy twierdzą, że takie podejście nie uczy dziecka samodzielności, ale uczy je, że jesteśmy zawsze dostępni na każdą jego potrzebę.

Nie chcę nikogo przekonywać, że jedna z tych postaw jest lepsza. Chcę pokazać Wam, jak połączyć sypialnię z przestrzenią dla dziecka w jednej zgrabnej aranżacji. Na tym właśnie skupię się w kolejnym poście.

Sprawdź 10 porad jak urządzić przytulną sypialnię na https://sypialnia-aranzacje.pl/a/yfup,10-porad-jak-urzadzic-przytulna-sypialnie

Kącik dla dziecka w małej sypialni

Kiedy już zdecydujesz się na wygospodarowanie miejsca dla malucha w małej sypialni, zacznij planowanie od zastanowienia się, jakie zmiany we wnętrzu są potrzebne. Niemowlę wymaga miejsca do spania. Dużą część czasu spędzi jednak w łóżeczku. Ale potrzebuje też miejsca do przechowywania ubrań, i innych akcesoriów. Ważne jest, aby miejsce do przewijania było łatwo dostępne i proste w obsłudze. Maluch przez pierwsze miesiące swojego życia będzie często przebywał na przewijaku. Nie tylko w ciągu dnia, ale również w nocy.

Miej to na uwadze, gdy zastanawiasz się, jak uczynić sypialnię i pokój dziecinny bardziej komfortowym. Ponieważ zmiana pieluchy może być trudna, ważne jest, aby wszystkie akcesoria dziecka były łatwo dostępne. Warto zainwestować w skrzynię z nadstawką na przewijak lub zaaranżować stanowisko do przewijania na zwykłej skrzyni. Meble te są małe i kompaktowe, więc zmieszczą się w każdej sypialni.

Łóżeczko dla dziecka wraz z fotelem

Kołyska czy łóżeczko do sypialni z pokojem dziecka?

Jeśli Twoja sypialnia jest zbyt mała, aby zmieścić pełnowymiarowe łóżeczko, może nie być to możliwe. Zamiast tego możesz rozważyć przedłużenie łóżka lub kołyskę. Ta ostatnia jest moją ulubioną, ponieważ oferuje wiele korzyści w małej sypialni.

Kołyska jest mniejsza i bardziej przenośna niż łóżeczko dziecięce. Zajmuje mniej miejsca niż łóżeczko, co jest ważne w małej sypialni. Daje też dziecku więcej komfortu w pierwszych tygodniach jego życia. Ponieważ jest mniejsze, bardziej przypomina warunki panujące w brzuchu jego mamy. Dziecko przebywało w ciepłym miejscu przez 9 miesięcy. Jednak przez ostatnie 3 miesiące było już skurczone. Naukowcy wykazali, że maluch jest spokojniejszy, jeśli ma mniej miejsca.

Czas zastanowić się nad ostatnią zaletą kołyski: czasem, w którym dziecko z niej korzysta. Zazwyczaj wystarcza ona na pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Zanim dziecko skończy sześć miesięcy, będzie już zbyt duże i ruchliwe. Trzymanie go w kołysce może okazać się niebezpieczne. To czas, kiedy zacznie częściej budzić się w nocy. Rodzice nie muszą już być przy nim przez cały czas. Jest to dobry moment, aby rodzice poczynili przygotowania, dzięki którym dziecko będzie miało większe łóżko, a w razie potrzeby osobny pokój.

Jakie akcesoria są odpowiednie do wspólnej sypialni z dzieckiem?

Pozwolę sobie dodać kilka słów na temat aranżacji wnętrza sypialni, w której znajduje się kącik dla dziecka. Nie musi to oznaczać konieczności przeprowadzenia całkowitego remontu. Jako wskazówkę możesz wykorzystać misie, wesołe stworki czy inne postacie z bajek. To musi być Twoja sypialnia i musisz ją pokochać.

Nie oznacza to jednak, że w takiej sypialni nie mogą pojawić się dziecięce akcenty. Mogą, ale powinny one znajdować się w strefie dziecięcej. Karuzelę lub kolorowy obrazek można powiesić nad przewijakiem lub na ścianie w jego pobliżu. Zwrócą one uwagę malucha i zapewnią mu zajęcie podczas pielęgnacji. Ważne, by nie przesadzić i by dziecko w pierwszych tygodniach życia widziało tylko kontrastowe kolory. Pastelowe obrazki nie zdadzą tego egzaminu.

Mam nadzieję, że znalazłeś właściwą odpowiedź na swoje pytanie o to, jak urządzić sypialnię ze strefą dla niemowląt.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz