Sobota, 20 kwietnia 2024

Toksyna botulinowa - nie tylko na zmarszczki

25 listopada 2021

0

Toksyna botulinowa, czyli botoks, to substancja, która zrewolucjonizowała oblicze medycyny estetycznej. Preparaty z toksyną botulinową umożliwiają wygładzanie zmarszczek na twarzy, które powstają na czole, w okolicy oczu i ust. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie botoksu - umożliwia też leczenie nadpotliwości oraz bruksizmu, możliwe jest także wykorzystanie botoksu w leczeniu migreny.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa, inaczej jad kiełbasiany, to neurotoksyna syntetyzowana przez bakterię Clostridium botulinum, czyli pałeczkę jadu kiełbasianego. Związek ten jest niebezpieczny po spożyciu doustnym, np. po zjedzeniu nieprawidłowo przechowywanych konserw. W medycynie estetycznej wykorzystywana jest toksyna botulinowa – botoks pozyskiwana w warunkach laboratoryjnych i podawana w postaci iniekcji w wybrane partie ciała. Na rynku dostępnych jest tylko kilka certyfikowanych preparatów zawierających toksynę botulinową, dlatego tak ważne jest, aby zabieg wykonywać wyłącznie w renomowanej placówce. Wówczas mamy pewność, że iniekcje wykonywane są przez wykwalifikowanego specjalistę, a preparat użyty podczas zabiegu jest w pełni bezpieczny.

Wskazania do zabiegu botoksu

Iniekcje botoksu wykonywane są przede wszystkim w celu wygładzania zmarszczek. Toksyna botulinowa umożliwia zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych, które powstają w miejscach aktywności mięśni mimicznych. Mowa o następujących rodzajach zmarszczek:

  •  zmarszczki pod oczami,
  • kurze łapki, czyli zmarszczki w kącikach ust,
  • zmarszczki palacza, czyli krótkie, pionowe zmarszczki zlokalizowane wokół ust,
  • lwia bruzda - poprzeczna zmarszczka między brwiami,
  • podłużne zmarszczki na czole,
  • bruzdy nosowo - wargowe, ciągnące się od płatków nosa do kącików ust

Botoks ogranicza kurczenie się mięśni, ograniczając widoczność zmarszczek powstałych wzdłuż linii naprężenia mięśni.

Kolejną możliwością wykorzystania toksyny botulinowej jest leczenie nadpotliwości botoksem. Nadmierna aktywność gruczołów potowych może skutecznie utrudnić życie. Problem ten może dotyczyć powierzchni całego ciała, choć najbardziej zauważalny jest w obrębie dłoni, stóp, pach oraz czoła. W przypadku nadpotliwości antyperspiranty nie są wystarczająco skuteczne - najlepiej sprawdza się ostrzykiwanie toksyną botulinową. Botoks hamuje impulsy nerwowe docierające do gruczołów potowych, dzięki czemu wydzielanie potu zostaje zahamowane.

Botoks można wykorzystać także do leczenia bruksizmu, czyli nadmiernego zaciskania mięśni żwaczy oraz zgrzytanie zębów. W efekcie mimowolnego zaciskania szczęk dochodzi do ścierania się szkliwa zębów, a także rozbudowy dolnej partii twarzy na linii szczęk. Ostrzykiwanie mięśni żwaczy botoksem prowadzi do rozluźnienia mięśni i zahamowania zaciskania szczęk.

Jak wygląda zabieg botoksu?

Botoks to zabieg trwający kilkanaście minut. Nie jest wymagane znieczulenie, konieczne jest natomiast dokładne oczyszczenie i zdezynfekowanie skóry. Następnie wykonywana jest iniekcja preparatem zawierającym toksynę botulinową. Po 14 dniach konieczne jest wykonanie wizyty kontrolnej.

Bezpośrednio po zabiegu miejsce iniekcji może być lekko zaczerwienione. Przez kilka pierwszych godzin po zabiegu należy unikać nadmiernej mimiki twarzy, a przez dwa dni wskazane jest ograniczenie intensywnej aktywności fizycznej. Unikać należy także opalania, sauny czy basenu.

Efekty zabiegu z toksyną botulinową

Toksyna botulinowa zaczyna działać bardzo szybko, dlatego efekty pojawiają się już kilka dni po wykonaniu iniekcji. Preparat podlega stopniowej degradacji w organizmie, dlatego po kilku miesiącach jego działanie zanika. Wówczas efekty zabiegu przestają być widoczne i można powtórzyć iniekcję.

Ostrzykiwanie zmarszczek mimicznych botoksem sprawia, że zmarszczki przestają być widoczne. Poza utrzymującym się przez kilka miesięcy wygładzeniem skóry, zabieg przyczynia się do spowolnienia pogłębiania zmarszczek - i dlatego botoks to doskonały zabieg anti - aging, który ogranicza nasilanie się oznak starzenia skóry. Z tego względu mogą poddać mu się zarówno osoby z zaawansowanymi zmarszczkami, jak i osoby młode, u których zmarszczki mimiczne dopiero zaczynają się pojawiać. Zastosowanie botoksu w celu leczenia nadpotliwości oraz bruksizmu pozwala złagodzić na kilka miesięcy objawy tych dolegliwości.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz