Sobota, 9 listopada 2024

Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak przygotować się do zabiegu?

21 czerwca 2019

0

Zęby to twarde twory anatomiczne w jamie ustnej. Stanowią część układu pokarmowego i służą rozdrabnianiu pokarmu. Dorosły człowiek ma 32 zęby. Między 17 a 21 rokiem życia  mogą pojawić się w jamie ustnej trzecie zęby trzonowe, potocznie zwane ósemkami. Są to dość problematyczne zęby, najbardziej narażone na próchnicę. Bardzo trudno je domyć,  dodatkowo w ich okolicach zalegają resztki jedzenia. Często też nie wyrzynają się całkowicie lub rosną pod nieprawidłowym kątem. Jeśli dentysta uzna, że ósemki są zepsute, to dochodzi do ich wycięcia. W wielu przypadkach należy zastosować metodę chirurgicznego usunięcia ósemek. Czy jest to bolesne? 

Jak przygotować się do zabiegu

Dla stomatologów ekstrakcja ósemek to rutynowa czynność. Dla pacjentów może to oznaczać ogromny stres. Na początku trzeba wykonać zdjęcie RTG szczęki. Przed zabiegiem zalecane jest skorzystanie ze szczepienia przeciw zapaleniu wątroby typu B, które składa się z trzech dawek. Zabieg stomatologiczny może być przeprowadzony po przyjęciu drugiej dawki. Prawdopodobnie mało kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że wyrywanie ósemek musi być zgodne z cyklem miesiączkowym. Zębów nie wolno wyrywać dwa dni przed rozpoczęciem miesiączki oraz pierwszych dwóch dniach okresu. Nie można też przyjmować leków rozrzedzających krew. Osoby, które cierpią na cukrzycę powinny poddawać się zabiegowi we wczesnych godzinach porannych. Podobnie jest w przypadku osób, które mają skłonności do obfitych krwawień. Oczywiście najważniejszym ze wszystkich tych elementów jest wybranie odpowiedniego specjalisty, które posiada zarówno dużą wiedzę jak i umiejętności w przeprowadzaniu takich zbiegów. W Krakowie bardzo dobrą opinią cieszy się centrum stomatologiczne CDC. W mieszczącej się przy ul.Rydlówka klinice pracują najwyższej klasy specjaliści chirurgii szczękowej, którzy posiadają olbrzymie doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów związanych z usuwaniem ósemek. Więcej na  https://cdcstomatologia.pl/usuwanie-osemek.html >>

usuwanie ósemek

Usuwanie ósemek – jak o siebie zadbać po zabiegu?

Usuwanie ósemek powinno odbywać się w sprawdzonym gabinecie stomatologicznym. Warto wpisać w wyszukiwarkę np. chirurgiczne usuwanie ósemek – Kraków. Pozwoli to na zapoznanie się z opiniami innych pacjentów. Przed zabiegiem pacjent poddawany jest miejscowemu znieczuleniu. Dzięki temu nie odczuwa się bólu, chociaż czasem zdarza się, że pacjent może poczuć dotyk lekarza bądź nawet drganie wiertła. 

Po zabiegu można spodziewać się z obrzęków. Największe występują około 3 dni po ekstrakcji. Pacjenci muszą pamiętać, że kilka godzin po zabiegu nie można jeść. Często odczuwa się też osłabienie i zmęczenie, dlatego najczęściej pacjenci dostają zwolnienie lekarskie na kilka dni. 

Stomatolodzy zalecają szczególną ochronę jamy ustnej. Zęby należy myć miękką szczoteczką, aby nie uszkodzić ran. Zalecana jest rezygnacja z chemicznych środków do płukania jamy ustnej, które podrażniają. Jeśli policzek bardzo spuchł, to trzeba go okładać lodem. W przypadku bardzo silnego bólu lekarz stomatolog przepisuje silniejsze leki przeciwbólowe. 

Ekstrakcja ósemek nie jest przyjemnym wydarzeniem. Jeśli jednak odpowiednio przygotujemy się do zabiegu, to ograniczymy negatywne skutki. Dlatego warto dokładnie dowiedzieć się, co należy zrobić,  aby rekonwalescencja przebiegła szybko i skutecznie. Przede wszystkim należy znaleźć odpowiedniego specjalistę, który podpowie, jak radzić sobie z bólem i obrzękami. Usunięcie ósemek wcale nie musi być takie straszne, jeśli wiemy, jak się przygotować. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz