Sobota, 22 marca 2025
Miażdżyca jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych – to ona jest podłożem ok. 85% zgonów spowodowanych zawałem czy udarem mózgu. Dlatego nie bez powodu nazywa się ją cichym zabójcą. Czy zatem diagnoza miażdżycy jest jak wyrok śmierci? A może da się ją wyleczyć? Dowiedz się więcej.
Miażdżyca jest przewlekłą zapalną chorobą tętnic. Gdy się rozwija, na ściankach naczyń krwionośnych tworzą się tzw. blaszki miażdżycowe, zbudowane głównie z cholesterolu. Ich narastanie powoduje usztywnienie tętnic oraz ich zwężenie, a co za tym idzie – zaburzenie przepływu krwi. Taki stan może prowadzić do niedotlenienia narządu, a gdy któraś z blaszek miażdżycowych się oderwie i zatka naczynie krwionośne – do zawału lub udaru[1].
Co ważne, ta choroba może się rozwijać niepostrzeżenie przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Dopiero na późniejszym etapie mogą się pojawić np. ból wieńcowy czy chromanie przestankowe (ból nóg przy chodzeniu), które zwiastują poważniejsze problemy[2].
Miażdżyca jest chorobą, w której rozwoju ogromną rolę odgrywają czynniki związane ze stylem życia. U jej podstaw leży nadmierne gromadzenie się w ścianach tętnic cholesterolu[3], a na ten proces wpływ mają przede wszystkim sposób odżywiania się, poziom aktywności fizycznej, masa ciała czy stosowane używki[4].
Stąd też wyższe ryzyko rozwoju tej choroby będzie miała np. osoba otyła, która prowadzi siedzący tryb życia, spożywa dużo żywności wysoko przetworzonej i pali papierosy, a niższe – ta, która ma prawidłową masę ciała, uprawia sport i dba o zdrowo zbilansowaną dietę.
Warto przy tym podkreślić, że:
Ważne jest jednak tempo, w którym postępują procesy miażdżycowe. Im bardziej dana osoba im „pomaga” – np. przez złe odżywianie – tym wyższe ryzyko, że szybciej wystąpią groźne powikłania sercowo-naczyniowe[6].
Na pytanie o to, czy miażdżycę da się wyleczyć, współczesna nauka nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Powód jest dość prosty: ta choroba powoduje zmiany w strukturze „zajętych” przez nią naczyń krwionośnych[7]. Lepiej więc zadać sobie zupełnie inne pytanie: Czy można spowolnić postępowanie zmian miażdżycowych? Na nie można odpowiedzieć definitywnie – TAK[8]. Istnieje wiele czynników ryzyka rozwoju tej choroby, na które ma wpływ Twój styl życia. Im szybciej zadbasz o wprowadzenie zdrowych zmian, tym skuteczniej zapewnisz sobie dłuższe życie w dobrym zdrowiu oraz samopoczuciu[9].
Oto kilka prostych zasad, dzięki którym oddalisz od siebie ryzyko problemów związanych z miażdżycą.
Rozwojowi zmian miażdżycowych sprzyjają zaburzenia lipidowe, czyli nieprawidłowy poziom cholesterolu[10]. Dlatego regularnie wykonuj lipidogram, aby upewnić się, czy Twoje wyniki są w normie. Dzięki temu szybciej zareagujesz, jeśli coś będzie nie tak.
Zwróć uwagę przede wszystkim na to, jakie tłuszcze spożywasz na co dzień. Niewskazana jest wysoka podaż źródeł tłuszczów nasyconych oraz trans (np. czerwonego mięsa, tłustego nabiału czy masła). Warto natomiast sięgać po źródła kwasów nienasyconych, czyli np. oleje roślinne, orzechy i nasiona, a także tłuste ryby morskie[11].
Masz zbyt wysoki poziom cholesterolu? Kluczowe zalecenie to uzupełnienie diety o fitosterole, które obniżają poziom cholesterolu LDL o 7-12% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-3 g oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia[12]. Znajdziesz je np. w miękkiej margarynie kubkowej Optima Cardio produkowanej na bazie olejów roślinnych.
WHO zaleca umiarkowaną aktywność fizyczną (np. spacery, nordic walking, jazdę na rowerze czy pływanie) przez minimum 150 minut tygodniowo[13]. Tę normę „wyrobisz”, ćwicząc np. po ok. 30 minut przez 5 dni w tygodniu.
Palenie papierosów czy nadmierne spożycie alkoholu nie są korzystne dla Twojego serca. Zrezygnuj z nich tak szybko, jak to możliwe. Organizm będzie wdzięczny.
Jak widzisz, miażdżyca to nie wyrok. Nawet jeśli zdiagnozowano u Ciebie tę chorobę, możesz żyć długo i zachować dobre samopoczucie. Zadbaj więc o świadome odżywianie i ruch – to naprawdę robi różnicę!
[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca
[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca
[3] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca
[4] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca
[5] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca
[6] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca
[7] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca
[8] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca
[9] https://pulsmedycyny.pl/medycyna/lipidologia/zmiany-miazdzycowe-w-mlodym-wieku-nie-tylko-przez-brak-aktywnosci-fizycznej/
[10] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/141216,lipidogram
[11] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci
[12] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can
[13] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity
Artykuł partnera
Komentarze (0)