Sobota, 20 lipca 2024

Jak powstrzymać wypadanie włosów?

24 września 2021

0

​Piękne, lśniące, dobrze odżywione włosy są prawdziwą ozdobą twarzy. Każdy o nich marzy. Tymczasem, nie jest to takie proste. Na kondycję włosów wpływa wiele czynników - zarówno zewnętrznych, jak i wynikających z gospodarki hormonalnej i stylu życia. Jak wzmocnić włosy? Czy można uchronić się przed wypadaniem włosów?

Przyczyny wypadania włosów

Problem wypadania włosów dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Normalne jest to, że w wyniku stresu, czy zmiany pór roku (szczególnie wiosną i  jesienią) włosy wypadają bardziej niż zwykle. Problem pojawia się w przypadku, gdy dziennie traci się ponad 100 włosów - łatwo to zauważyć podczas mycia lub czesania, gdy w naszych dłoniach pozostaje ich cała garść.

Zanim przystąpisz do prób powstrzymania tego procesu, dobrze poznać najważniejsze jego przyczyny, a są to:

  • nieodpowiednia dieta - m.in. niedobór żelaza, witamin z grupy B i D3,
  • promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska,
  • niewłaściwa pielęgnacja - nadmierne przesuszanie włosów podczas stylizacji fryzury,
  • zmiany hormonalne - przebyta ciąża, a później menopauza,
  • niektóre choroby - m.in. zaburzenia tarczycy, choroby skóry (łupież, grzybica, łojokotowe zapalenie skóry głowy), zespół policystycznych jajników.

W wielu przypadkach łysienie (szczególnie u mężczyzn) jest wynikiem uwarunkowań genetycznych. Przyjmuje się, że łysienie androgenowe dotyka 80% mężczyzn i 42% kobiet. Proces ten może się rozpocząć już nawet w okresie dojrzewania i pogłębia się wraz z kolejnymi latami życia. Mężczyźni łysieją szybciej i bardziej niż kobiety, u których dochodzi raczej do przerzedzenia włosów, a nie do ich całkowitej utraty. Tak czy inaczej, rzadkie włosy nie wyglądają estetycznie i są powodem do zmartwień wielu osób, zmagających się z ich wypadaniem.

Jakie kosmetyki stosować, aby poprawić kondycję włosów

Nie można wyeliminować wszystkich czynników, które negatywnie wpływają na jakość i gęstość włosów. Jednak warto poprawić to, co jest w naszej mocy. Pierwszym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem, który zleci odpowiednie badania. i wdroży leczenie, jeżeli okaże się to konieczne. Z pomocą przychodzą też różnego rodzaju preparaty:

Wybierając kosmetyki wzmacniające włosy, należy zwrócić uwagę na ich jakość. Słabe preparaty nie przyniosą pożądanego efektu, a tylko pogłębią frustrację. Jedną z polecanych przez fryzjerów marek dobrych kosmetyków, są te z serii Hair Medic. Cechuje je łatwość aplikacji oraz szybkie wchłanianie wartości odżywczych serum i szamponów, dzięki czemu włosy są odżywione i pobudzane do szybkiego wzrostu,  Proces poprawy kondycji włosów jest powolny, należy nastawić się na cierpliwość. Pierwsze widoczne oznaki poprawy można obserwować dopiero po 2 tygodniach, a znaczną poprawę po 6 tygodniach regularnego stosowania kosmetyków.

Zdrowy styl życia, odpowiednia higiena i dieta, poprawa nawyków związanych ze stylizacją fryzury oraz używanie preparatów wzmacniających włosy, na pewno przyniosą poprawę i zmniejszą ilość traconego codziennie owłosienia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz