Sobota, 5 października 2024
Z coraz większą troską i powagą traktujemy sprawy związane z ochroną środowiska. Niewątpliwie jest to dobra wiadomość. Każdy, kto przynajmniej przez chwilę miał nieprzyjemność oddychać zanieczyszczonym powietrzem, które stało się zimową zmorą polskich miast, z pewnością doceni ten fakt. Wciąż jednak nie wiemy zbyt wiele o paliwach alternatywnych i ich zastosowaniu w ogrzewaniu, często postrzegając je jako mało efektywne lub niezdatne do utrzymania odpowiedniej temperatury w domu. Tymczasem ich wydajność często nie różni się wiele od tej, którą cechuje się węgiel, a samo ich stosowanie jest o wiele prostsze i nie wymaga dużego nakładu pracy. Przykładem takiego paliwa może być cieszący się coraz większym uznaniem pellet.
Pellet to biopaliwo, które produkuje się z odpadów drzewnych. Trociny, zrębki, wióry oraz kora umieszczane są w specjalnych prasach, a następnie, pod wpływem bardzo wysokiego ciśnienia, formowane w niewielkie kulki, granulki lub wałeczki. Jego wydajność energetyczna wynosi około 18 MJ, co sprawia, że jest to materiał porównywalny z nieprzetworzonym drewnem (także ok. 18 MJ) oraz węglem (od 24 do 32 MJ).
1. Ogrzewanie pelletem nie wymaga wysokich nakładów finansowych.
Decydując się na wykorzystanie pelletu jako paliwa grzewczego, należy pamiętać o tym, aby zaopatrzyć się w odpowiednią aparaturę. Piece na pellet, które dostępne są na rynku, to jedne z najbardziej nowoczesnych oraz zaawansowanych technologicznie urządzeń tego typu. Specjalnie opracowane mechanizmy sprawiają, że nie tylko cechują się one bezawaryjnością, lecz również samodzielnie przeprowadzają najważniejsze zabiegi konserwacyjne (automatyczne czyszczenie rusztów itp.).
Istnieje również możliwość dostosowania do pelletu każdego rodzaju kotła na paliwa stałe, a także niektórych kotłów gazowych i olejowych.
Zdaniem wielu ekspertów korzystny jest również aspekt finansowy ogrzewania domu pelletem. Ceny tego paliwa są coraz niższe, a ono samo jest o wiele łatwiej dostępne niż jeszcze kilka lat temu. Ponadto należycie wyregulowane piece na pellet cechują się bardzo efektywną, pozwalającą na oszczędność pracą.
2. Pellet to jedno z najczystszych paliw grzewczych
Pellet to naprawdę wyjątkowy rodzaj paliwa. Jest on przyjazny środowisku, gdyż cechuje się o wiele niższą emisją zanieczyszczeń niż większość paliw stałych. Piece na pellet wytwarzają znacznie mniej dwutlenku węgla oraz pyłów PM, czyli związków i substancji w dużej mierze odpowiedzialnych za tworzenie się smogu.
To jednak nie wszystko! Czystość pelletu przynosi także korzyści bardziej codzienne, praktyczne. Paliwo to odznacza się bowiem bardzo niską zawartością popiołu (od 0,5 do 1%), dzięki czemu piece na pellet wymaga czyszczenia znacznie rzadziej niż jego węglowy odpowiednik. Warto zwrócić uwagę także na to, że sam pellet nie zostawia żadnych zabrudzeń, czego nie można powiedzieć już o węglu ani nawet o pociętym na kawałki drewnie. Dlatego jego przechowywanie nie nastręcza wielu problemów. Wystarczy tylko pamiętać o tym, aby znajdował się w suchym miejscu.
3. Pellet może być stosowany także w kominkach
Standardowy kominek na pellet nie różni się wiele od tego, w którym stosowane jest drewno lub inny rodzaj paliwa. Nawet będący elementem jego wyposażenia zbiornik na granulki może zostać z łatwością zamaskowany, stając się po prostu elementem dekoracyjnym (zabudowa itp.). Ponadto większość kominków na pellet posiada wbudowane mechanizmy automatycznego czyszczenia, dzięki czemu ich codzienne używanie nie wymaga dużego nakładu pracy. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że pellet do kominków cechuje się bardzo przyjemnym, intensywnie drzewnym zapachem.
Pellet wciąż postrzegany jest jako innowacja, coś interesującego i wcześniej nieznanego. Rozwój techniki oraz bardzo obiecujące wyniki badań emisji zanieczyszczeń pozwalają jednak przypuszczać, że już wkrótce kominki i piece na pellet będą o wiele bardziej popularne. Tym bardziej że ceny — zarówno samego paliwa, jak i wykorzystującego go sprzętu — stają się coraz bardziej przystępne.
Komentarze (0)