Czwartek, 25 kwietnia 2024

Kosmetyki naturalne czy dermokosmetyki? Co i jak wybrać?

23 marca 2021

0

​Wielu klientów zastanawia się, jakie produkty pielęgnacyjne wybrać, aby jak najlepiej zadbać o cerę. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się kosmetyki naturalne oraz dermokosmetyki. Podpowiadamy, czym się charakteryzują i jakie są różnice między nimi.

Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Kosmetyki naturalne to produkty powstałe na bazie substancji roślinnych i mineralnych. Ich podstawowymi składnikami są naturalne ekstrakty, oleje i masła, które odżywiają i regenerują skórę, a także zapobiegają naskórkowej utracie wody. W prawdziwych kosmetykach naturalnych nie znajdziesz substancji kontrowersyjnych, mogących działać szkodliwie na skórę i organizm, takich jak parabeny, ftalany czy pochodne ropy naftowej. Wybierając produkty kosmetyczne, zwracaj uwagę na ich składy, a nie na ich etykiety. Niektóre marki określają własne artykuły jako naturalne nawet wtedy, gdy zawierają jedynie szczątkowe ilości roślinnych ekstraktów czy olejów.

Prawdziwe kosmetyki naturalne są łagodne dla skóry i bezpieczne dla środowiska. Surowce wykorzystywane do ich produkcji są pozyskiwane w sposób nienaruszający ekosystemu i jak najbardziej przyjazny środowisku. Opakowania tego rodzaju artykułów bardzo często są wykonywane z materiałów przeznaczonych do ponownego przetworzenia. Należy także pamiętać, że kosmetyki produkowane i sprzedawane na terenie Europy nie mogą być testowane na zwierzętach.

Wiele firm tworzących kosmetyki naturalne rezygnuje z substancji pochodzenia zwierzęcego, dzięki czemu ich artykuły są odpowiednie dla wegan. Przykładem jest marka Resibo, produkująca polskie kosmetyki naturalne – pozbawione substancji odzwierzęcych, bogate w drogocenne oleje, ekstrakty i masła

Kosmetyki naturalne są odpowiednie dla każdego rodzaju i typu cery. Dzięki temu, że nie posiadają syntetycznych „zapychaczy”, są bezpieczne i łagodne dla skóry.

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki  to kosmetyki dermatologiczne, które wykazują działanie lecznicze, ale także pielęgnujące i upiększające. Mogą sięgać po nie osoby z niedoskonałościami, ale także te, które nie borykają się z problemami skórnymi.

Dermokosmetyki to produkty na pograniczu medycyny i kosmetologii, zawierające substancje aktywne biologicznie (podobnie jak leki dermatologiczne). Są produkowane w sterylnych warunkach, powstają pod kątem dermatologów, kosmetologów i nierzadko również chemików. Przechodzą wiele audytów i testów, m.in. na bardzo wrażliwych cerach, skłonnych do alergii.

Różnice między kosmetykami naturalnymi a dermokosmetykami

Kosmetyki naturalne i dermokosmetyki to dwie kategorie artykułów, które znacznie różnią się od siebie. Produkty kupowane w aptekach wykazują działania zbliżone do leków, mogą zawierać składniki pochodzenia naturalnego, ale także substancje aktywne biologiczne. Można więc powiedzieć że dermokosmetyki mogą być jednocześnie kosmetykami naturalnymi, ale nie muszą.

Jeśli chodzi o kosmetyki naturalne – mogą być one równocześnie dermokosmetykami lub wykazywać jedynie działanie pielęgnacyjnie. Wszystko zależy od składników zawartych w danym produkcie. Pamiętaj, że w naturalnych kosmetykach powinno znajdować się jak najwięcej komponentów pozyskanych z natury.

Istotną różnicą między opisywanymi rodzajami produktów jest czas, w którym pojawią się zauważalne efekty stosowania. Kosmetyki naturalne pielęgnują i pomagają w walce z problemami skórnymi, ale potrzebują na to więcej czasu. Ich działanie jest jednak długofalowe, warto więc uzbroić się w cierpliwość i działać systematycznie, aby osiągnąć pożądane efekty.

 

Wybierając produkty kosmetyczne, zwracaj uwagę na indywidualne potrzeby i wymagania Twojej skóry. Zależy Ci na ekologicznych rozwiązaniach? Postaw na łagodne, ale skuteczne kosmetyki naturalne. Jeżeli poszukujesz produktu opartego o silniejsze substancje, który zadziała szybciej – zwróć uwagę na dermokosmetyki. Pamiętaj, że w przypadku problemów skórnych, takich jak zmiany trądzikowe czy nadmiernie przesuszona i łuszcząca się skóra, należy zasięgnąć opinii lekarza dermatologa.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz