Sobota, 21 grudnia 2024

PIT-36 - do kiedy trzeba się rozliczyć i kto powinien to zrobić?

25 lutego 2021

0

​PIT-36 to jeden z najpopularniejszych dokumentów podatkowych w Polsce. Korzysta z niego spora część osób prowadzących działalność gospodarczą, ale nie tylko.

Czym jest PIT-36?

Kto powinien wypełnić PIT-36 za rok 2020?

Rozliczenie PIT-36 online: jak to zrobić?

PIT-36 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Czym jest PIT-36?

PIT-36 to formularz deklaracji podatkowej. Do złożenia tego typu dokumentu w Polsce zobowiązany jest każdy podatnik, natomiast w zależności od źródła uzyskiwanych przychodów wybiera się różne formularze. PIT-36 dedykowany jest przede wszystkim dla osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na ogólnych zasadach przy zastosowaniu obowiązującej skali podatkowej, a więc 18% i 32%. W większości przypadków, jeśli kogoś nie obowiązuje PIT-37, to składa on najczęściej rozliczenie PIT-36, chyba że rozlicza się w oparciu o podatek liniowy 19% (PIT-36L, PIT-36LS). 

Kto powinien wypełnić PIT-36 za rok 2020?

Deklarację PIT 36 online lub tradycyjnie (osobiście lub za pośrednictwem poczty) powinni podatnicy, którzy:

  • prowadzili w 2020 roku pozarolniczą działalność gospodarczą, 
  • prowadzili wyznaczone w ustawie specjale działy produkcji rolnej, 
  • uzyskali przychód z najmu, dzierżawy, podnajmu oraz podobnych im umów, 
  • uzyskali przychody, które wymagały opłacenia zaliczki na podatek, 
  • uzyskali przychody z zagranicy,
  • uzyskali przychód z innych źródeł, które nie są objęte obowiązkiem odprowadzania zaliczek (przy ogólnej skali podatkowej),
  • korzystali z kredytu podatkowego (zgodnie z art. 44 ust.7a ustawy o podatku dochodowym).

Największą grupę podatników korzystających z PIAT-36 stanowią oczywiście osoby prowadzące działalność gospodarczą. Ta druga w Polsce stale się powiększa. 

Rozliczenie PIT-36 online: jak to zrobić?

Podatnicy rozliczający się w oparciu o PIT-36 nie mogą skorzystać z gotowych formularzy, które na podstawie zeznań pracodawców przygotowuje Ministerstwo Finansów dla podatników rozliczających się przez PIT-37. Tutaj konieczna jest samodzielna praca lub wsparcie księgowej. Wiele osób, szczególnie tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także odprowadzających podatki z tytułu najmu i podobnych umów stara się rozliczać samodzielnie. W takim przypadku ogromnym wsparciem może okazać się program do PIT 36 online. Program ten jest oczywiście zgodny ze wszystkim wymaganiami Ministerstwa Finansów. Przez niego uzyskujesz dostęp do wszystkich formularzy i załączników, a korzystanie z programu jest darmowe. W zależności od tego, jak wolisz pracować, możesz go ściągnąć na komputer lub uruchomić online. Podstawowym plusem programu do PIT-36 online jest wsparcie cię we wszelkiego rodzaju obliczeniach. Przy pracy z tego typu aplikacją uzupełniasz oczywiście wszystkie dane z rozliczeń z całego roku, natomiast wszystkie pozostałe obliczenia wykonuje za ciebie program. Jest to nie tylko łatwiejsze, ale i bezpieczniejsze. Ryzyko pomyłki, która przecież każdemu z nas się może zdarzyć, tutaj właściwie nie istnieje. Dodatkowo program do PIT online pomaga wypełnić formularz na każdym etapie. Wysyłka nie jest możliwa do momentu uzupełnienia wszystkich wymaganych pól, co chroni cię przed ryzykiem wysłania do US niepełnego formularza (np. bez części danych osobowych, co naprawdę stosunkowo często się zdarza). Program monitoruje błędy i sugeruje korekty. Pozwala dokonać wszelkich odliczeń i skorzystać z ulg. Ponadto, program posiada pełną bazę urzędów skarbowych, więc nawet adresowanie deklaracji podatkowej jest w tym przypadku prostsze. Przez program możesz automatycznie wysłać PIT do rozliczenia, dzięki czemu skracasz także czas oczekiwania na ewentualny zwrot podatku.

PIT-36 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

PIT-36 za 2020 rok rozliczyć należy zgodnie z obowiązującym prawem do końca kwietnia. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy ostatni dzień kwietnia wypada w niedzielę, wtedy termin jest przesuwany na kolejny dzień roboczy. W tym roku tak się jednak nie dzieje. Oczywiście Prezes Rady Ministrów może także doprowadzić do przesunięcia terminu rozliczeń, jak stało się w 2020 roku, kiedy to ze względu na pandemię wydłużono ten okres, natomiast nic nie zapowiada, żeby w tym roku miało być podobnie. Obowiązuje więc termin 30 kwietnia 2021 roku. 

Artykuł partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz