Czwartek, 2 stycznia 2025
Gramofon, nazywany również adapterem to urządzenie, które służy do nagrywania i odtwarzania dźwięku na płytach gramofonowych.
Każda konstrukcja gramofonu składa się z talerza oraz ramienia z igłą. Drgania igły doprowadzają do przetworzenia sygnału na elektryczny. Historia gramofonu sięga XIX wieku. W 1857 roku powstało pierwsze urządzenie dzięki, któremu można było nagrywać dźwięk. Nazwano je fonautograf. Twórcą tego narzędzia był Édouard-Léon Scott de Martinville. Niestety konstrukcja ta nie dawała możliwości odtwarzania nagranego dźwięku. 20 lat później Thomas Edison skonstruował narzędzie, które nie tyle, ile nagrywało dźwięk, ale również umożliwiało jego odtworzenie. Konstrukcja nosiła nazwę fonograf. Po wielu próbach w 1887 roku został stworzony pierwszy gramofon. Urządzenie to było modyfikacją wcześniejszej konstrukcji - fonografu (walce fonografu zostały zastąpione płytami woskowymi). Autorem tego wynalazku był Emil Berliner. 8 listopada tego samego roku Urząd Patentowy USA zatwierdził złożony przez Berlinera wniosek. W taki sposób gramofon stał się oryginalnym patentem. Gramofony to jedne z nielicznych urządzeń, które nie zostały zapomniane i do dziś są używane.
Gramofon nie miałby sensu istnienia bez płyt gramofonowych. Płyta gramofonowa (teraz częściej nazywana płytą analogową) jest zwykle okrągła, a jej średnica wynosi ok. 30 cm. To właśnie na niej nagrywany jest dźwięk, który zostaje odtworzony na adapterze. Płyty analogowe są produkowane w różnych kolorach, jednakże najczęściej występują w kolorze czarnym. Materiał, z którego tworzono płyty gramofonowe, zmieniały się na przestrzeni lat. Najczęściej jednak powstawały z ebonitu, z szelaku, czy też z chlorku winylu. Stąd też pochodzi ich potoczna nazwa - płyty winylowe. Igła gramofonu zostaje umieszczona w rowku obracającej się płyty i w taki sposób wydobywa się zapisany na płycie dźwięk.
Za dawnych lat gramofon był jedynym urządzeniem, na którym można było odtwarzać zapisany dźwięk. Przez wiele lat rozwój technologiczny poprowadził elektronikę przez mnóstwo nowych możliwości. Zapisy informacji na kasetach VHS, płytach CD, kartach pamięci zawładnęły rynkiem. Obecnie istnieje sporo możliwości do nagrywania i odtwarzania dźwięku. Mimo tego gramofon nie stracił na popularności. Jest często wybierany jako odtwarzacz muzyki. Gramofony i płyty winylowe dalej są produkowane i cieszą się powodzeniem wśród użytkowników. Gramofony elektryczne mają różne ceny, w zależności od producenta i wyposażenia urządzenia. Aktualnie wielu artystów decyduje się na wydanie płyt analogicznych. Dzięki temu koneserzy gramofonowych dźwięków mają możliwość słuchania muzyki z ulubionego odtwarzacza.
Komentarze (0)