Piątek, 21 czerwca 2024

Jak wykorzystać wielkoformatowe płytki do wnętrz?

29 listopada 2022

0

Coraz większą popularnością cieszą się płytki wielkoformatowe, czyli płytki o dużych wymiarach. Ten trend skłonił wielu producentów do zaoferowania szerokiej gamy tych płytek. Występują one w wielu stylach i mają różne wykończenia powierzchni. Oznacza to, że bez względu na to, jaki styl wybierzesz, istnieją modele, które będą pasować do Twojego wnętrza. Jak wykorzystać płytki wielkoformatowe w różnych pomieszczeniach O jakich kluczowych kwestiach należy pamiętać przy wyborze płytek wielkoformatowych? Jak możemy je zaaranżować w naszych pomieszczeniach? W tym artykule poruszymy te kwestie.

Płytki wielkoformatowe - charakterystyka

Płytki wielkoformatowe są coraz większe. Wynika to z oczekiwań klientów oraz coraz większych możliwości technicznych, które pozwalają na uzyskanie ogromnych płyt gresowych. Płytki większe niż 30x30 cm były w przeszłości uważane za duże. Obecnie jest to już historia. Płytki o wymiarach 60x60 cm najlepiej uznać za "średnie". Powiedzmy, że płytki wielkoformatowe mają przynajmniej jeden wymiar większy niż 75 cm. Formaty 60 x 120 cm lub 120 x 220 cm to popularne duże rozmiary. Największe płytki mogą osiągnąć 160 x 332 cm. Płytki te są zazwyczaj wykonane z gresu szlachetnego. Te płytki są zazwyczaj zrobione z gresu. Ich grubość wynosi 6 mm, aby zmniejszyć ich wagę i zachować wytrzymałość. Istnieje wiele sposobów na wykończenie ich powierzchni, podobnie jak w przypadku płytek o mniejszym formacie. Wielkoformatowe płytki gresowe dostępne są w wielu kolorach. Mogą być barwione w masie o powierzchni naturalnej lub polerowanej. Niektóre płytki pokryte są szkliwem, które nadaje powierzchni głęboki połysk. Przy takich wymiarach ważne jest zachowanie dokładności wymiarowej. Dlatego płytki muszą być rektyfikowane tak, aby każda płytka miała dokładnie równe wymiary. Dzięki temu płytki mogą być układane z bardzo małą ilością fug. Szeroką ofertę płytek wielkoformatowych znajdziesz w ofercie sklepu internetowego modnalazienka.pl/category/wielkoformatowe-65

Płytki wielkoformatowe w łazience

Inspiracje dla płytek wielkoformatowych w różnych wnętrzach

Płytki wielkoformatowe stanowią efektowny wybór do wykończenia podłóg lub ścian w różnych pomieszczeniach. Rozwiązanie to doceniają zarówno projektanci wnętrz, jak i inwestorzy. Za pomocą płytek wielkoformatowych można stworzyć wiele różnych efektów, które są niemożliwe do uzyskania przy użyciu mniejszych płytek. Płytki wielkoformatowe można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu lub mieszkaniu dzięki różnorodności dostępnych kolorów i wykończeń powierzchni.

Płytki wielkoformatowe można położyć w łazience. Mogą być stosowane jako wykończenie ścian i podłóg. Pionowe ułożenie płytek gresowych o rozmiarze większym niż 240 cm pozwoli nam na wypełnienie całego pomieszczenia jedną płytką. Unikniemy wtedy wszelkich poziomych łączeń na ścianach, a pionowe ograniczymy do minimum. Jest to szczególnie ważne w przypadku łazienki, ponieważ ułatwia to jej sprzątanie. Należy wziąć pod uwagę możliwość wnoszenia dużych płytek do łazienki lub toalety i obchodzenia się z nimi w środku.

Płytki wielkoformatowe mogą stanowić efektowną podłogę w salonie, jadalni, kuchni i przedpokoju. Mogą być stosowane w całej przestrzeni mieszkalnej. Wiele z tych płytek jest inspirowanych przez naturę. Obejmuje to wygląd różnych rodzajów kamieni naturalnych, takich jak granit i marmur. Ponieważ są one wykonane z dużych płyt, duże wymiary okładzin z płytek gresowych są bardzo podobne do naturalnych płyt kamiennych. Płytki wielkoformatowe mogą być również stosowane jako wykończenie ścian w salonie, lub ich części.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspomnianym rodzajem płytek wykończyć podłogę w sypialni. Inną opcją jest wykonanie z nich ramy na wezgłowie łóżka. Te proste pomysły mogą wynieść stylizację wnętrza na zupełnie nowy poziom.

Przeczytaj także u naszego partnera: Jak układać płytki?

Na co należy zwrócić uwagę?

Warto zatrudnić fachowców, którzy mają wprawę w układaniu płytek wielkoformatowych. Nieumiejętna obróbka może spowodować uszkodzenie cennych materiałów. Przed ułożeniem płytek lub ich zakupem należy sporządzić plan, w jaki sposób płytki zostaną ułożone na podłodze lub ścianie. Pomoże to zaplanować najlepszy układ płytek, wyeliminować wszelkie niezalecane metody cięcia oraz wycenić materiał.

Płytki wielkoformatowe wymagają dodatkowej wiedzy i umiejętności. Efekt końcowy może być większy niż się spodziewałeś. Możemy być pewni, że osiągniemy wyjątkowy efekt, niezależnie od tego, czy układamy płytki w salonie, sypialni, czy łazience. Warto rozważyć płytki wielkoformatowe do swojego wnętrza.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz