Wtorek, 14 stycznia 2025

Czy warto kupić dziecku zabawki sensoryczne?

23 listopada 2020

0

​Integracja sensoryczna to termin, który w ostatnim czasie stał się bardzo popularny. Jest nieodłącznie związany z mózgiem, a konkretnie z organizacją bodźców, określanych również jako wrażenia, której organ dokonuje każdego dnia. Informacje odbierane przez zmysły trafiają właśnie do mózgu, odpowiedzialnego za ich rozpoznawanie i dalsze przetwarzanie. Na podstawie doświadczeń uczymy się właściwych reakcji, odpowiednich dla danej sytuacji. Zabawki sensoryczne mają na celu pomoc w trenowaniu integracji sensorycznej, której rozwój trwa aż do 7 roku życia. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dlaczego prawidłowy rozwój integracji sensorycznej jest tak ważny?

Nieprawidłowe przetwarzanie bodźców utrudnia codzienne funkcjonowanie. Co istotne, zaburzenia integracji sensorycznej nie oznaczają, że dziecko ma uszkodzony konkretny narząd zmysłu. Dysfunkcje są związane z nieprawidłowym przetwarzaniem wrażeń w kontekście konkretnych systemów, np. czuciowego, wzrokowego lub słuchowego. Co za tym idzie, maluszek może zbyt mocno lub przeciwnie - za słabo reagować na określone bodźce. Przykładem zaburzeń jest również niemożność skupienia uwagi, problem z koordynacją ruchową oraz nadmierną aktywnością ruchową. Stopień zaawansowania dysfunkcji może być różny.

Rozwój integracji sensorycznej zaczyna się już w okresie płodowym. Tuż po urodzeniu dziecko potrzebuje dodatkowych stymulantów, tak aby mogło nauczyć się przetwarzania bodźców. Zabawki sensoryczne przeznaczone dla noworodków bazują przede wszystkim na kontrastujących kolorach - np. czerni i bieli. Na początkowym etapie, układ nerwowy maluszka jest bowiem bardzo wrażliwy, a nadmiar wrażeń mógłby spowodować nadmierne pobudzenie lub rozdrażnienie.

Czym wyróżniają się dobre zabawki sensoryczne?

Produkty, które wpływają na rozwój integracji sensorycznej, a jednocześnie służą do zabawy, powinny być dopasowane do wieku dziecka. Ma to znaczenie nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również z uwagi na zaspokojenie jego potrzeb. Zbyt zaawansowane gadżety będą bowiem powodować nerwowość lub płacz. Z drugiej strony, zbyt proste nie wzbudzą zainteresowania. Rodzic powinien zatem obserwować malucha, skupiając się na tym jakie przedmioty go ciekawią. Czym jeszcze wyróżniają się dobrej jakości zabawki sensoryczne?

  • Są wykonane z bezpiecznych materiałów i posiadają wszelkie niezbędne atesty oraz certyfikaty.
  • Nie angażują wszystkich zmysłów jednocześnie, a maksymalnie 2-3 (dotyczy to niemowląt). Zabawki dostarczające zbyt wielu bodźców szybko stają się męczące dla maluszków. W przypadku kilkulatków, takie gadżety mogą się jednak sprawdzić.
  • Mają oryginalne kształty, wyraziste kolory i składają się z materiałów o różnej fakturze. Dodatkowo mogą wydawać dźwięki - muzykę lub po prostu szelest oraz emitować światło.
  • Ich stopień skomplikowania jest różny, począwszy od miękkich, kolorowych książeczek, poprzez klocki o różnych kształtach, aż po sporej wielkości suche baseny z kulkami.

Czy zabawki sensoryczne są odpowiednie dla każdego dziecka?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna - tak. Wspomaganie rozwoju integracji sensorycznej nie powinno dotyczyć wyłącznie tych dzieci, u których zdiagnozowano już pewnego rodzaju zaburzenia. Jeśli takowe nie istnieją, warto potraktować zakup zabawek jako działanie profilaktyczne. W ten sposób rodzice są w stanie zapobiec pojawieniu się dysfunkcji. To również świetny sposób na naukę poprzez zabawę i uzupełnienie codziennych aktywności. Maluszek lepiej kontroluje swoje ciało, ćwiczy kreatywność, koncentrację i równowagę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz