Piątek, 19 kwietnia 2024

Kiedy może pomóc weterynarz ortopeda? Odpowiadamy!

6 czerwca 2022

0

​Gdy człowiek złamię nogę lub zwichnie nadgarstek, natychmiast udaje się do ortopedy, który pomoże mu wrócić do zdrowia. Tak samo jest ze zwierzakami, których problemy z kośćmi lub stawamirozwiązuje weterynarz ortopeda. Kim jest i w czym się specjalizuje? Jak rozpoznać problemy ortopedyczne u zwierzęcia domowego? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Kim jest weterynarz ortopeda?

Weterynarz ortopeda to lekarz specjalizujący się w ortopedii zwierzęcej. Osoba taka posiada wiedzę i umiejętności z zakresu leczenia chorób narządu ruchu - zajmuje się między innymi leczeniem kości, stawów, ale także ścięgien oraz mięśni. Może pomóc zarówno w przypadku złamań, jak i dysplazji lub dyskopatii. Oprócz tego ortopeda zwierzęcy to często chirurg, który w najpoważniejszych przypadkach może zająć się przeprowadzeniem zabiegu.

Specjalista ortopedii zwierzęcej nie tylko ocenia stan zdrowia zwierzaka na podstawie sposobu jego poruszania, lecz także analizuje zdjęcia RTG, które pomagają mu na właściwe postawienie diagnozy i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Przed ostatecznym wyborem, jaka będzie Twoja przychodnia weterynaryjna, dowiedz się, czy wybrany weterynarz w Warszawie posiada odpowiedni sprzęt, aby móc zaoferować te usługi Twojemu pupilowi.

Dowiedz się, kiedy potrzebne jest leczenie ortopedyczne

Po czym poznać, że należy skierować zwierzę do weterynarza ortopedy? Przede wszystkim trzeba obserwować sposób poruszania się pupila. Jedną z najczęstszych oznak urazu jest to, że pies lub kot kuleje. Wielu właścicieli bagatelizuje problem, uznając, że pupil z pewnością „się wyliże”. Okazuje się jednak, że bardzo często zwierzaki zmagają się z bolesnymi złamaniami i nie są w stanie same o siebie zadbać. Już po rozmowie z weterynarzem pierwszego kontaktu można stwierdzić, czy potrzebne jest bardziej zaawansowany sposób leczenia.

Najczęstsze urazy ortopedyczne

Niektóre urazy zdarzają się szczególnie często, dzięki czemu można szybciej je rozpoznać. Okazuje się, że najpopularniejszymi schorzeniami u psów są zerwane więzadła, uszkodzenia mięśni i ścięgien, a także zwichnięcia oraz złamania. Na dodatkową obserwację zasługują więc psy pracujące oraz odbywające częste treningi w związku wystawami lub zawodami. Natomiast wśród kotów od lat dominują zwichnięcia łap, które zdarzają się w wyniku skoków z dużej wysokości. Osowiałe, kulejące zwierzę należy natychmiast zabrać do weterynarza.

Rehabilitacja - ważny krok w drodze to pełnego wyzdrowienia

Zazwyczaj zwierzaki dochodzą do zdrowia same, jednak zdarza się, że trzeba im w tym pomóc. Po skomplikowanych zabiegach najlepiej skierować się po poradę do rehabilitanta zwierzęcego. Dobre kliniki weterynaryjne posiadają nowoczesny sprzęt do fizjoterapii i zatrudniają doświadczonych i kompetentnych specjalistów, którzy profesjonalnie prowadzą rehabilitację psów i kotów. W uzyskaniu jak najlepszych efektów mogą pomóc zabiegi fizjoterapeutyczne takie jak laser wysokoenergetyczny, magnetoterapia, czy też leczenie ultradźwiękami.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz