Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Żywienie niemowląt – ile razy dziennie powinno jeść dziecko?

5 września 2016

0

Żywienie niemowląt budzi wiele wątpliwości, dlatego opracowano schemat żywienia. Podaje on orientacyjną liczbę posiłków na dobę i wielkość porcji w zależności od wieku dziecka. Schemat to wytyczne, które mają ułatwić rodzicom żywienie dziecka w 1. roku życia. Czy należy się go sztywno trzymać?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by niemowlę do ukończenia 6. miesiąca życia karmić wyłącznie mlekiem mamy (lub, jeśli nie jest to możliwe, mlekiem modyfikowanym). Nie podaje natomiast konkretnej liczby posiłków, ponieważ na tym etapie żywienie niemowląt odbywa się na żądanie. Z reguły karmień w ciągu doby jest średnio 10-12, co w praktyce przekłada się na podawanie mleka co 2-3 godziny. A co w sytuacji, gdy dochodzi do rozszerzania diety? Jak w tym przypadku wygląda karmienie?

Schemat żywienia należy traktować jako wskazówkę

Poprzednio obowiązujący schemat żywienia niemowląt przypominał swojego rodzaju kalendarz, w którym pojawiały się niemal konkretne daty wprowadzania nowych posiłków. Często bywało to dość kłopotliwe, a przy tym wzbudzało wiele wątpliwości. Rodzice mieli obawy, czy we właściwym momencie wprowadzają nowy produkt.

W 2016 roku zaktualizowano schemat żywienie niemowląt, który należy traktować raczej jako cenną wskazówkę, a nie sztywny zbiór reguł. Jest on bardziej elastyczny - dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz umiejętności dziecka. Zapisów nie trzeba sztywno przestrzegać, lecz sugerować się nimi.

Dziecko decyduje, jak dużo zje

Żywienie niemowląt zgodnie z obowiązującym schematem daje więcej swobody. Obecnie to nie rodzic decyduje o tym, ile dziecko zje. Zgodnie z nowym założeniem taka decyzja należy wyłącznie do niemowlęcia. Rolą rodzica jest przygotowanie posiłku w odpowiedniej formie oraz jego podanie o określonej porze. Jeżeli niemowlę nie będzie miało ochoty na jedzenie, nie należy go zmuszać.

Ile razy dziennie powinno jeść niemowlę?

Ponieważ żywienie niemowląt nie powinno odbywać się według sztywnego schematu, wytyczne należy traktować jako wskazówkę - także w odniesieniu do liczby posiłków.

  • Jeśli dziecko ma 5-6 miesięcy, liczba posiłków wynosi 5: gładkie puree oraz 4 posiłki mleczne (mleko matki lub mleko modyfikowane).
  • Po ukończeniu przez dziecko 7-8 miesięcy żywienie niemowląt powinno obejmować 5 posiłków dziennie: 2 posiłki mięsno-warzywne/ owocowe oraz 3 posiłki mleczne.
  • Jeśli dziecko ma 9-12 miesięcy, liczbę posiłków można zmniejszyć do 4, podając 2 posiłki mleczne i 2 posiłki innego typu (w tym składające się z produktów podawanych do ręki). Ale zaleca się podawanie dziecku 5 posiłków dziennie – to nauka właściwych nawyków żywieniowych.

Aktualny schemat żywienia niemowląt podaje wyłącznie orientacyjną liczbę dań w ciągu doby. Jeżeli dziecko ma ochotę jeść częściej, posiłki można podawać z większą częstotliwością, ale mniejsze porcje.  

Dowiedz się więcej o żywieniu niemowląt.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz