Czwartek, 26 grudnia 2024
Żywienie niemowląt budzi wiele wątpliwości, dlatego opracowano schemat żywienia. Podaje on orientacyjną liczbę posiłków na dobę i wielkość porcji w zależności od wieku dziecka. Schemat to wytyczne, które mają ułatwić rodzicom żywienie dziecka w 1. roku życia. Czy należy się go sztywno trzymać?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by niemowlę do ukończenia 6. miesiąca życia karmić wyłącznie mlekiem mamy (lub, jeśli nie jest to możliwe, mlekiem modyfikowanym). Nie podaje natomiast konkretnej liczby posiłków, ponieważ na tym etapie żywienie niemowląt odbywa się na żądanie. Z reguły karmień w ciągu doby jest średnio 10-12, co w praktyce przekłada się na podawanie mleka co 2-3 godziny. A co w sytuacji, gdy dochodzi do rozszerzania diety? Jak w tym przypadku wygląda karmienie?
Poprzednio obowiązujący schemat żywienia niemowląt przypominał swojego rodzaju kalendarz, w którym pojawiały się niemal konkretne daty wprowadzania nowych posiłków. Często bywało to dość kłopotliwe, a przy tym wzbudzało wiele wątpliwości. Rodzice mieli obawy, czy we właściwym momencie wprowadzają nowy produkt.
W 2016 roku zaktualizowano schemat żywienie niemowląt, który należy traktować raczej jako cenną wskazówkę, a nie sztywny zbiór reguł. Jest on bardziej elastyczny - dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz umiejętności dziecka. Zapisów nie trzeba sztywno przestrzegać, lecz sugerować się nimi.
Żywienie niemowląt zgodnie z obowiązującym schematem daje więcej swobody. Obecnie to nie rodzic decyduje o tym, ile dziecko zje. Zgodnie z nowym założeniem taka decyzja należy wyłącznie do niemowlęcia. Rolą rodzica jest przygotowanie posiłku w odpowiedniej formie oraz jego podanie o określonej porze. Jeżeli niemowlę nie będzie miało ochoty na jedzenie, nie należy go zmuszać.
Ponieważ żywienie niemowląt nie powinno odbywać się według sztywnego schematu, wytyczne należy traktować jako wskazówkę - także w odniesieniu do liczby posiłków.
Aktualny schemat żywienia niemowląt podaje wyłącznie orientacyjną liczbę dań w ciągu doby. Jeżeli dziecko ma ochotę jeść częściej, posiłki można podawać z większą częstotliwością, ale mniejsze porcje.
Dowiedz się więcej o żywieniu niemowląt.
Materiał partnera zewnętrznego
Komentarze (0)