Sobota, 12 października 2024

Częstomocz – co warto o nim wiedzieć?

17 sierpnia 2021

0

​Częstomocz jak sama nazwa wskazuje to dolegliwość polegająca na częstym oddawaniu moczu na skutek odczuwania silnego parcia na pęcherz. Bardzo często występuje ona z innym zaburzeniem związanym z oddawaniem moczu, a mianowicie skąpomoczem, czyli oddawaniem niewielkich ilości moczu pomimo ciągłego przymusu parcia. Zarówno skąpomocz, jak i częstomocz występują u mężczyzn jako objawy przerostu gruczołu krokowego, czyli tzw. prostaty. Zdarza się, że dodatkowo pacjent musi zmagać się jeszcze z utratą kontroli nad pęcherzem w wyniku której dochodzi u niego do mimowolnego odbywającego się poza kontrolą oddawania moczu. Jak radzić sobie z tymi dolegliwościami? Czy istnieje skuteczny sposób na ich eliminację?

Kiedy pęcherz odmawia posłuszeństwa…

Kłopoty z oddawaniem moczu zdarzają się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Choć tak naprawdę mogą pojawić się praktycznie w każdym wieku, najczęściej występują u osób starszych. Ich pojawienie się u mężczyzn bardzo często ma związek z przerostem gruczołu krokowego, który to znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym. Jego nadmierny rozrost skutkuje naciskiem na pęcherz w wyniku którego bardzo często dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń związanych z oddawaniem moczu. Jednym z nich jest częstomocz, czyli potrzeba częstego oddawania moczu, nawet wtedy, kiedy w pęcherzu znajduje się jego znikoma ilość. Odczuwany niemalże przez cały czas przymus parcia, potrafi być na tyle uciążliwy, iż znacznie obniża jakość życia mężczyzny, pozbawiając go możliwości podejmowania codziennych aktywności.

Częstomocz to nie jedyny objaw prostaty. Bardzo często współwystępuje on z innymi zaburzeniami oddawania moczu jakimi jest skąpomocz oraz nietrzymanie moczu. Ostatnia dolegliwość ze względu na swoje przykre następstwa, wśród których dominuje wstyd oraz lęk przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji są dla mężczyzny źródłem silnego dyskomfortu. Pojawienie się któregokolwiek z wymienionych symptomów powinno skłonić pacjenta do jak najszybszej wizyty u specjalisty. Szybkie wdrożenie właściwych metod leczenia może zahamować dalszy rozwój schorzenia i zminimalizować jego następstwa.

Z higieną za pan brat

Problemy ze świadomą kontrolą pęcherza bez wątpienia wymagają szczególnej dbałości o higienę intymną. Niezbędne do tego celu są chłonne produkty higieniczne, które skutecznie pochłaniają wilgoć, chroniąc przed przeciekaniem. Ich zaletą jest także szybka absorbcja wilgoci, co powala ograniczyć ryzyko wystąpienia podrażnień na skutek długotrwałego kontaktu skóry z oddawanym mimowolnie moczem oraz pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. Kształt chłonnych produktów higienicznych umożliwia ich dopasowanie do anatomicznej budowy ciała, czyniąc je jeszcze bardziej skutecznymi. Produkty typu wkładki, pieluchomajtki, czy chłonna bielizna powinny być wykonane z miękkich i przyjaznych dla skóry materiałów, przez co ich stosowanie będzie w pełni bezpieczne dla skóry i zapewni należyty komfort oraz wygodę.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz