Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Ogrodowa strefa dla dziecka: jak urządzić bezpieczny plac zabaw?

20 kwietnia 2022

0

​Najmłodszych nic nie cieszy tak jak zabawa na placu zabaw. Taką atrakcję dla swoich pociech możesz też stworzyć we własnym ogrodzie. Jednak musisz szczególną uwagę zwrócić na to, aby miejsce to było całkowicie bezpieczne dla Twoich podopiecznych. Podpowiadamy, o co musisz zadbać, aby zabawa na ogrodowym placu nie skończyła się nieszczęśliwym wypadkiem!

Bezpieczna nawierzchnia to podstawa

Dziecięca fantazja nie zna granic, dlatego maluchy często wykorzystują drabinki i zjeżdżalnie w niekonwencjonalny sposób. Zachowania najmłodszych trudno przewidzieć, jednak można zminimalizować konsekwencje upadków.

Aby upadek skończył się co najwyżej siniakiem, stwórz plac zabaw na miękkim trawniku lub na piaszczystym podłożu. W ten sposób zapewnisz dzieciom „miękkie lądowanie”. Natomiast jeśli chcesz iść o krok dalej, możesz wykonać podłoże ze specjalnego tworzywa. Na placu zabaw sprawdzą się płyty gumowe o właściwościach amortyzacyjnych. To wbrew pozorom niedrogie rozwiązanie, które znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa w miejscu do zabawy.

Z dala od rabat kwiatowych

Dzieci są ciekawskie i wystarczy chwila nieuwagi, aby zdarzył się wypadek. Dlatego nie urządzaj placu zabaw w pobliżu kolorowych kwiatów.

Różnokolorowe kulki, małe pąki, płatki wyglądają dla niektórych maluchów bardzo apetycznie. Dlatego jeśli takie rośliny znajdą się w zasięgu wzroku podczas zabawy na placu, mogą być bardzo kuszące. Wystarczy moment, aby maluch włożył do ust fragment rośliny, która może być dla niego trująca. W związku z tym nie można dopuścić do tego, aby uprawa kwiatów znajdowała się w pobliżu placu zabaw.

Plac zabaw dostosowany do wieku dziecka

Do niektórych atrakcji dzieci muszą dorosnąć. Wysokie drabinki i domki, do których nieco trudniej się dostać to atrakcje nie do końca odpowiednie dla najmłodszych maluchów. Jeśli plac zabaw nie będzie dostosowany do wieku dziecka, to nie można spodziewać się tego, że będzie ono na nim bezpieczne.

Jeśli urządzasz miejsce do zabawy dla dziecka, które stosunkowo dopiero niedawno nauczyło się chodzić, to zrezygnuj z drabinek, huśtawek zjeżdżalni, na rzecz małego, kolorowego domku. Taka niewielka konstrukcja będzie ogromną atrakcją dla malucha i jego kryjówką. W strefie zabaw dla najmłodszych dzieci może znaleźć się również piaskownica – najlepiej z daszkiem.

Zwróć uwagę na jakość wykonania

Na plac zabaw zawsze wybieraj atrakcje od renomowanych producentów i nie daj skusić się niską ceną. Zjeżdżalnie, huśtawki, drabinki, domki powinny być też opatrzone odpowiednim certyfikatem, który potwierdza jakość ich wykonania i to, że mogą z nich korzystać dzieci.

Dobrym pomysłem jest wybór atrakcji z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Takie urządzenia nigdy nie będą wymagały konserwacji, są odporne na warunki pogodowe, a oprócz tego łatwo utrzymać je w czystości. Atrakcje z tworzywa sztucznego będą też doskonale prezentować się i dobrze służyć przez długie lata.

Wybierz odpowiednie miejsce w ogrodzie

Aby zabawa była tak samo bezpieczna jak przyjemna, plac zabaw rozstaw w zacienionym miejscu. Dzięki temu maluchy nie będą musiały rezygnować z zabawy nawet latem, podczas bezchmurnej, słonecznej pogody. Oprócz tego stwórz ogrodową strefę zabawy jak najdalej od furtki. Nie będzie ona kusić dzieci do wyjścia poza teren ogrodu.

Bezpieczeństwo dzieci to priorytet i nie można o nim zapominać nawet wtedy, kiedy bawią się one w domowym ogródku. Dlatego urządzając plac zabaw, stwórz go w odpowiednim miejscu i wybieraj konstrukcje tylko od renomowanych producentów.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz