Czwartek, 2 stycznia 2025
Wraz z nastaniem wiosny coraz częściej zdarzają się dni z wyższą temperaturą. Przyjemne ciepło może jednak stać się uciążliwe w trakcie podróżowania samochodem, przez co zaczynamy korzystać z klimatyzacji. Wiele osób podczas jej uruchomienia zauważa mało przyjemny zapach wywołany zanieczyszczeniami.
Filtr kabinowy
Za schładzanie powietrza odpowiada parownik, a ponieważ zwykle znajduje się na nim dużo wilgoci, to właśnie na tym elemencie osadza się najwięcej pleśni. Jedyną ochroną przed nieprzyjemnym zapachem wewnątrz auta jest filtr kabinowy chroniący parownik przed zanieczyszczonym powietrzem, dlatego stanowi on jedną z najważniejszych części całego układu, która decyduje o jego czystości. Filtr papierowy zatrzymuje tylko cząsteczki brudu, ale nie stanowi bariery dla bakterii czy szkodliwych gazów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc filtr z węglem aktywnym – można kupić go m. in. w Sklepie BMW albo innych sklepach oferujących oryginalne części samochodowe. Zasadniczo zaleca się wymianę filtru kabinowego raz w roku na wiosnę, ponieważ latem najczęściej używamy klimatyzacji, zaś jesienią gromadzi się w niej najwięcej pleśni i zanieczyszczeń. Osoby użytkujące samochód w mieście, gdzie zanieczyszczeń jest więcej, a także cierpiące z powodu alergii, powinny decydować się na wymianę nawet dwa razy w roku – wiosną i przed zimą.
Pełny serwis klimatyzacji – czy to konieczne?
Niektórzy są zdania, że pełny serwis klimatyzacji należy wykonywać co roku, ale 2-3 lata pomiędzy generalnym czyszczeniem układu w zupełności wystarczy. Wymiana filtra kabinowego dwa razy w roku pozwala wydłużyć ten czas nawet do 5 lat. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że jeśli nieprzyjemny zapach nie znika nawet po kilkunastu sekundach, czyszczenie klimatyzacji będzie konieczne, ponieważ parownik jest mocno zanieczyszczony. Podobnie należy postąpić, kiedy przednia szyba pozostaje zaparowana pomimo włączenia nadmuchu. Właściciele aut liczących co najmniej 10 lat powinni też zlecić badanie szczelności układu.
Jak używać klimatyzacji?
Oprócz regularnej wymiany filtra klimatyzacji oraz czyszczenia układu, warto też w odpowiedni sposób ją użytkować. W upalne dni należy najpierw przewietrzyć rozgrzany samochód – w ten sposób gorące powietrze zostanie usunięte – a dopiero później uruchomić klimatyzację. W ten sposób osiągniemy oczekiwaną temperaturę znacznie szybciej, a dodatkowo klimatyzacja nie będzie przeciążona. Oprócz tego trzeba pamiętać o wyłączeniu jej na kilku minut przed końcem podróży, co pozwoli osuszyć parownik (ograniczenie powstawania pleśni), a jednocześnie zmniejszy szok termiczny po opuszczeniu mocno schłodzonego auta. Najbezpieczniej jest zachować rozsądek, jeśli chodzi o różnicę temperatur i ograniczyć ją do maksymalnie 10 stopni Celsjusza – jest to korzystne nie tylko dla samej klimatyzacji, ale również dla zdrowia osób podróżujących samochodem. W przeciwnym razie wewnątrz pojawi się wilgoć, która sprzyja powstawaniu grzybów i rozwojowi bakterii.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)