Poniedziałek, 2 października 2023

Dobry Design Hoteli jest na czasie! Kilka słów o tym, kto produkuje tekstylia hotelowe na eksport

4 sierpnia 2021

0

Co decyduje o tym, czy dany hotel będzie przyciągał gości? Czynników jest wiele: atrakcyjna lokalizacja, przystępne ceny, jakość obsługi. Oprócz wymienionych, jest jeszcze jeden często pomijany aspekt: design hotelu, a ten można stworzyć dzięki odpowiednim tekstyliom hotelowym.

Tekstylia hotelowe… czyli?

Tekstylia hotelowe to bardzo szeroki wachlarz produktów, które są wykorzystywane w codziennej działalności właściwie każdego hotelu. Jaki jest cel produktów z kategorii tekstyliów hotelowych? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: sprawić, aby goście przebywający w hotelu mogli poczuć się komfortowo i wygodnie.

Jak już wspomniano, określenie „tekstylia hotelowe” jest bardzo pojemne i obejmuje między innymi takie rodzaje produktów, jak:

 • komplety pościeli hotelowej oraz prześcieradła,
 • dywaniki łazienkowe,
 • obrusy hotelowe,
 • produkty kąpielowe,
 • narzuty i poduszki dekoracyjne przeznaczone do pokojów hotelowych,
 • ręczniki hotelowe oraz ręczniki przeznaczone do SPA,
 • poduszki i kołdry hotelowe,
 • materace i bazy pod materace hotelowe,
 • zasłony,
 • karnisze,
 • kosmetyki hotelowe i SPA,

oraz wiele innych. Powyższa lista, aczkolwiek obszerna, to jedynie część spośród wszystkich tekstyliów hotelowych. Choć na pozór każdy z przedstawionych produktów może wydawać się mało istotny i nieznaczący w działalności hotelu, to w rzeczywistości wszystkie pomagają stworzyć odpowiednią atmosferę dla gości.

ręcznik hotelowy

Eksport tekstyliów hotelowych – dlaczego jest to trudne zadanie?

Choć na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej od wielu lat nie ma barier w przepływie towarów, ludzi, usług oraz kapitału, nie oznacza to jeszcze, że eksport jest prostym wyzwaniem w każdej branży. Dlaczego eksport tekstyliów hotelowych jest wymagającym zadaniem?

Jedną z trudności jest bariera transportowa – aby firma zajmująca się eksportem tekstyliów hotelowych mogła skutecznie prowadzić swoją działalność, konieczna jest sprawna organizacja wszelkich kwestii związanych z transportem (transport produktów we własnym zakresie bądź za pośrednictwem specjalistycznej firmy transportowej) w taki sposób, aby przewóz towarów odbywał się nie tylko zgodnie z prawem, lecz był także opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia.

Innym z problemów jest bariera prawna – aby móc działać na międzynarodowym rynku, przedsiębiorstwo eksportowe z branży HoReCa (oraz właściwie w każdej innej branży) powinno znać rozwiązania prawne np. z zakresu podatków oraz prawa cywilnego, by nie narazić się na sankcje. Przy okazji, firma eksportowa musi pokonać inną barierę – tym razem językową. Jedynie dzięki temu możliwa będzie umiejętna komunikacja z kontrahentami na zagranicznym rynku.

To tylko niektóre spośród wyzwań, przed jakimi stoi każdy eksporter tekstyliów hotelowych. Wszystkie wymienione trudności są istotne i utrudniają działalność na rynkach zagranicznych. To właśnie dlatego niezbędne jest, by eksportem produktów z kategorii „tekstylia hotelowe” zajmowały się wyłącznie doświadczone przedsiębiorstwa. Ważne jest również, by tego typu firmy cieszyły się odpowiednią renomą na rynku HoReCa (Hotels, Restaurants and Catering) oraz zatrudniały dobrze wykwalifikowanych pracowników, którzy mają wiedzę na temat branży.

Stanowisko to podzielają eksperci z branży HoReCa. Jak mówi Lech Ostrowski z sklepu internetowego 4horeca.com.pl, obecne trendy krajowe oraz międzynarodowe wskazują, że dobry design hoteli jest obecnie jednym z czynników przesądzających o tym, czy hotelom uda się pozyskać nowych klientów. Jest to ważne, ponieważ konkurencja na tym rynku jest silna, a po ustąpieniu koronawirusa hotele z pewnością podejmą wszelkie działania, by wzmocnić swoją pozycję.

Polska Grupa Tekstylna – czołowy polski eksporter tekstyliów hotelowych

Jedną z firm, która zajmuje się w ramach swojej działalności eksportem tekstyliów hotelowych jest Polska Grupa Tekstylna Sp. z o.o., która w ramach kilkunastoletniej aktywności w branży HoReCa zdobyła silną pozycję na rynku krajowym oraz międzynarodowym. Firma ta posiada w swojej ofercie wysokiej jakości produkty określane jako tekstylia hotelowe, w tym między innymi ręczniki hotelowe.

Artykuł partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz