Poniedziałek, 9 grudnia 2024
Jest wiele stylów tatuowania. Jedne z nich stają się mniej modne i wypierają je inne. Dziś przyjrzymy się stylowi trash, a właściwie Trash Polka i zastanowimy się czy jest to wybór dla każdego. Bez dwóch zdań są to oryginalne tatuaże i na pewno nie minimalistyczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik. Zwrócimy w nim uwagę nie tylko na sam styl i jego charakterystykę, ale również szkodliwość niektórych tuszy do tatuowania.
Coraz więcej tatuażystów inspiruje się oryginalnym stylem Trash Polka. Kiedy spotyka się dwóch artystów - architekt wnętrz i grafik, którzy jednocześnie są malarzami, fotografami i muzykami, to nie mogą nazwać swojego stylu inaczej niż Trash Polka. Co mają wspólnego śmieci ze skocznym tańcem? Otóż nazwa odzwierciedla dużą swobodę tworzenia artystów – Volkera Merschky’ego i Simone Pfaff’a, którzy nazwę zastrzegli jako znak towarowy. To początkowo miało być połączenie realizmu z grafiką liternictwem i innymi warstwami artystycznymi. Z czasem jednak Merschky zaczął określać swój charakterystyczny styl tatuowania jako połączenie realizmu i tandety, charakteru i streszczenia, technologii i ludzkości, a więc przeciwieństw, które mają tworzyć harmonię w zgodzie z płótnem, jakim jest ciało, zatem podążać w zgodnym rytmie. Mamy zatem drugi element nazwy, czyli rytmiczną Polkę. A jak wyglądają takie tatuaże? Przede wszystkim oryginalne powstają jedynie w salonie Buena Vista Tatttoo Club w Wurzburgu w Niemczech. Zatem wszystkie inne są jedynie lepszym lub gorszym naśladownictwem. Autorzy operują głównie dwoma tuszami czarnym i białym, tworząc również szare cieniowania. Tatuaże te dają do myślenia mamy tu poważne motywy czaszek i drutów kolczastych z napisem „never surrender”, motywy beztroskiego dzieciństwa z fotorealistycznymi obrazami dzieci, czy połączenia natury ożywionej i nieożywionej z technologią.
Tatuaże w stylu trash wykonywane są na dużej powierzchni ciała, bowiem są to złożone obrazy, gdzie dużo jest elementów rozmycia i cieniowania, a także fotorealizmu. Dlatego oryginalne tatuaże Trash Polka wykonywane są na całych rękach, dłoniach, torsie, boku ciała, nogach albo plecach. To zatem duże tatuaże raczej przeznaczone dla osób, które z tatuażami miały już sporo do czynienia i chcą zdecydować się na naprawdę duży tatuaż. Są odpowiednie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, gdyż podział na dziary męskie i damskie w przypadku tego stylu nie jest wyraźny. W swoich pracach tatuażyści od czasu do czasu wykorzystują również inne tusze poza bazowymi – czarnym i białym. Można znaleźć dzieła z użyciem niebieskiego, a także żółtego.
Dobrej jakości tusze do tatuażu to produkty wegańskie. Zatem przy ich testowaniu nie ucierpiało żadne zwierzę, a ponadto nie mają składników pochodzenia zwierzęcego. Mimo wszystko jednak każdy tusz może uczulać. Szczególnie problematyczne w tej kwestii mogą być tusze czerwone i żółte, a także zielone. Zawierają w swoim składzie cynober, siarcyn kadmu czy też kobalt. W związku z tym mogą wystąpić skórne reakcje alergiczne, wszak tusz wprowadzany jest do skóry właściwej. Może wystąpić zaczerwienienie, swędzenie, a także pęcherze czy opuchlizna. Trzeba zdawać sobie sprawę, że odczyn alergiczny może wystąpić nie tylko w fazie gojenia tatuażu, ale nawet po roku czy dwóch latach od jego wykonania. Mogą pomóc chłodne okłady, kremy, żele, witamina E, antybiotyki i sterydy. W przypadku wyjątkowo silnych alergii konieczne może być chirurgiczne usunięcie tatuażu. Osoby cierpiące na jakiekolwiek alergie powinny skonsultować możliwość wykonania tatuażu z lekarzem. Będzie to raczej niemożliwe w przypadku AZS, gdyż reakcja alergiczna w tym przypadku jest bardzo prawdopodobna.
Na sam koniec warto zwrócić uwagę na kwestię trwałości tatuaży typu trash. Ze względu na specyficzną technikę i bardzo wyraźne kontrasty, z czasem czerwony kolor może pod wpływem promieniowania UV, a także działania krwinek zwalczających „intruza” bledszy i bardziej rozmyty. Zatem trzeba wziąć pod uwagę, że nie będzie prezentował się tak efektownie jak na samym początku, ale tak jest z każdym tatuażem. Proces blaknięcia można nieco zniwelować i warto to robić, chociażby dla ochrony nie tylko tatuażu, ale i tatuowanej skóry. Zatem rekomendujemy sprawdzone kosmetyki do pielęgnowania tatuażu. Są wśród nich preparaty przyspieszające gojenie, jak i typowo nawilżające i chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Pielęgnowanie tatuażu trzeba kontynuować po jego wygojeniu.
Niewątpliwie tatuaże w stylu trash to nie jest wybór dla każdego. Wybierając się do studia tatuażu, które inspiruje się stylem Trash Polka koniecznie trzeba obejrzeć inne prace tatuażystów, gdyż to bardzo wymagający styl.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)