Sobota, 12 października 2024
Opieka nad osobą starszą to ogromne wyzwanie dla bliskich. Konieczność ciągłego zmagania się z mijającym czasem dla wielu osób jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, z którym nie potrafią sobie poradzić. Codzienność osób starszych to ciągłe stawianie czoła niedogodnościom związanym ze zmianami w organizmie, samotnością, nowymi ograniczeniami, chorobami. Czy wiesz, jakie są cztery kluczowe problemy w opiece nad osobami starszymi?
Najbardziej znienawidzona przypadłość seniorów to nietrzymanie moczu i stolca. Nie ma co się dziwić, schorzenie to jest bardzo uciążliwe i wstydliwe. Jego przyczyną mogą być zarówno choroby, jak i infekcje pęcherza i cewki moczowej. Do tego dochodzą problemy z osłabieniem mięśni dnia miednicy związane z wiekiem. W przypadłości tej ważne jest wdrożenie leczenia, które polega głównie na zmianie trybu życia. Bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Zwrócenie większej uwagi na odżywianie, rezygnacja z kofeiny, duża ilość ruchu, pozbycie się nadwagi. W sytuacjach, w których problem jest szczególnie kłopotliwy, należy ograniczyć spożywanie płynów. Natomiast w szczególnych sytuacjach, kiedy nie można sobie pozwolić na wpadkę, warto założyć majtki chłonne męskie lub damskie. Ważne jest dobranie odpowiedniego typu ze względu na różną budowę narządów u kobiet i mężczyzn.
Każda osoba starsza przyjmuje leki na różne dolegliwości. Seniorzy z uwagi na swój wiek zmagają się z wieloma przypadłościami, a co za tym idzie, przyjmują wiele przeróżnych leków. Problem pojawia się, gdy substancje czynne w preparatach nawarstwiają się, przez co podawane dawki są zbyt duże. Prowadzi to do wielu dodatkowych problemów zdrowotnych jak np. osłabienie, zawroty głowy, nudności, senność. Problem ten wynika z braku jednej bazy medycznej, w której można by było sprawdzić wcześniej przepisane leki. Pacjent, odwiedzając różnych lekarzy, może dostać podobny lek pod inną nazwą i nawet nie wiedzieć, że już przyjmuje dwa razy tę samą substancję. Dlatego tak ważne jest posiadanie skrupulatnie spisanej listy leków przyjmowanych przez seniora i okazywanie jej na każdej wizycie lekarskiej.
Upadki to jeden z najpoważniejszych problemów w opiece nad seniorem. Zwykły upadek często prowadzi do złamania kości i przykucia seniora do łóżka. Od tego już krótka droga do odleżyn, obniżenia sprawności fizycznej, depresji, problemów żywieniowych. Konsekwencje upadków mogą być tragiczne, dlatego koniecznie należy pamiętać o profilaktyce upadków.
Najpowszechniejsze przyczyny upadków to:
Zawsze pamiętaj o leczeniu chorób podstawowych, przyjmowaniu leków oraz ich odpowiednim dawkowaniu. Konieczne jest także zadbanie o okulary, ponieważ zaburzenia wzroku to najczęstsza przyczyna upadków. Nie należy zapominać o najbliższym otoczeniu, usunąć z mieszkania dywaniki, zamontować uchwyty w miejscach, gdzie zachodzi taka konieczność, zapewnić w mieszkaniu odpowiednie oświetlenie. Małe zmiany w mieszkaniu pozwolą unikać poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Samotność to ogromny problem osób starszych. Śmierć współmałżonka i znajomych często prowadzi do depresji i rezygnacji z chęci życia. Pamiętaj, że czasami wystarczy być i wspierać. Pomóc w zorganizowaniu spotkania, dotarciu do kawiarni lub kina. Nie tylko młodzi ludzie potrzebują towarzystwa.
Artykuł partnera
Komentarze (0)