Czwartek, 2 stycznia 2025
Wiedzę o materiałach powinien mieć nie tylko projektant, ale także świadomy konsument. Na początku trudno jest jednak odnaleźć się we wszystkich terminach i właściwościach, zwłaszcza w odniesieniu do tak rozbudowanej mody damskiej. Istotną pomocą w takim przypadku może być nasz mini przewodnik.
Materiały można podzielić ze względu na to, w jaki sposób powstają, czyli czy są tkane, czy dziane. Jest to podstawowy podział, który mówi wiele nie tylko o produkcji, lecz również o części właściwości.
Dzianina dla kobiet jest materiałem dzianym, czyli tworzonym z nici dzianych w rzędy prostopadłych oczek. Sposób tworzenia tych materiałów jest podobny do robienia na drutach. Nie dziwi więc, że z dzianin powstają głównie ubrania codzienne, w tym swetry, piżamy, T-shirty, ale także casualowe sukienki.
Warto jednak podkreślić, że dzianina dzianinie nie równa. Większość hurtowni proponuje różne rodzaje materiałów dzianinowych, np. łódzka Kastella ma w ofercie m.in. interlock, singiel jersey, bawełnę z elastanem, welur i wiskozę. Każdy typ wygląda trochę inaczej, więc warto mieć to na uwadze.
Tkaniny, jak nazwa wskazuje, są materiałami tkanymi. Powstają z dwóch nici, wątku i osnowy, które tworzą splot na krzyż. Ze względu na to są mało ciągliwe i raczej sztywne (w odróżnieniu do dzianin).
Również mogą mieć różne typy, a do najpopularniejszych należy zaliczyć flanelę, denim, jedwab, satynę, welur i żorżetę. Znajdują swoje zastosowanie głównie eleganckiej modzie damskiej.
Materiały można podzielić także ze względu na rodzaj splotów. Standardowo wyróżnia się 5 (3 dla tkanin i 2 dla dzianin). Są to:
Innym ważnym podziałem materiałów jest również ten ze względu na pochodzenie surowca. Najbardziej korzystne dla naszego zdrowia są materiały naturalne, czyli takie jak len, wełna, bawełna, jedwab czy angora. Powstałe z nich ubrania są miękkie, mają dobrą przepuszczalność powietrza. Nie pocimy się w nich nadmiernie, są też zdrowe dla wrażliwej skóry.
Natomiast materiały sztuczne to takie, które są pozyskiwane z naturalnych surowców, ale w procesie produkcji poddaje się je sztucznej obróbce. Powstają tak np. ubrania z celulozy.
Czy należy się ich obawiać? O ile nie jest się alergikiem, raczej nie. W większości są to materiały oddychające, miłe w dotyku.
Dopiero materiały syntetyczne są wytwarzane całkowicie ze sztucznych surowców, z użyciem procesów chemicznych. Są bardzo trwałe i mają wyjątkowe właściwości (np. wodoodporność), ale mogą drażnić. Często są też nieoddychające.
Artykuł partnera zewnętrznego
Komentarze (0)