Piątek, 26 kwietnia 2024

Moda damska – mini przewodnik po dzianinach

24 lutego 2021

0

​Wiedzę o materiałach powinien mieć nie tylko projektant, ale także świadomy konsument. Na początku trudno jest jednak odnaleźć się we wszystkich terminach i właściwościach, zwłaszcza w odniesieniu do tak rozbudowanej mody damskiej. Istotną pomocą w takim przypadku może być nasz mini przewodnik.

Tkanina vs. dzianina – czym się różnią?

Materiały można podzielić ze względu na to, w jaki sposób powstają, czyli czy są tkane, czy dziane. Jest to podstawowy podział, który mówi wiele nie tylko o produkcji, lecz również o części właściwości.

Dzianina dla kobiet jest materiałem dzianym, czyli tworzonym z nici dzianych w rzędy prostopadłych oczek. Sposób tworzenia tych materiałów jest podobny do robienia na drutach. Nie dziwi więc, że z dzianin powstają głównie ubrania codzienne, w tym swetry, piżamy, T-shirty, ale także casualowe sukienki.

Warto jednak podkreślić, że dzianina dzianinie nie równa. Większość hurtowni proponuje różne rodzaje materiałów dzianinowych, np. łódzka Kastella ma w ofercie m.in. interlock, singiel jersey, bawełnę z elastanem, welur i wiskozę. Każdy typ wygląda trochę inaczej, więc warto mieć to na uwadze.

Tkaniny, jak nazwa wskazuje, są materiałami tkanymi. Powstają z dwóch nici, wątku i osnowy, które tworzą splot na krzyż. Ze względu na to są mało ciągliwe i raczej sztywne (w odróżnieniu do dzianin).

Również mogą mieć różne typy, a do najpopularniejszych należy zaliczyć flanelę, denim, jedwab, satynę, welur i żorżetę. Znajdują swoje zastosowanie głównie eleganckiej modzie damskiej.

Rodzaje splotów

Materiały można podzielić także ze względu na rodzaj splotów. Standardowo wyróżnia się 5 (3 dla tkanin i 2 dla dzianin). Są to: 

  • splot atłasowy,
  • splot skośny,
  • splot płócienny,
  • splot rządkowy,
  • splot kolumienkowy.

Materiały naturalne, syntetyczne i sztuczne

Innym ważnym podziałem materiałów jest również ten ze względu na pochodzenie surowca. Najbardziej korzystne dla naszego zdrowia są materiały naturalne, czyli takie jak len, wełna, bawełna, jedwab czy angora. Powstałe z nich ubrania są miękkie, mają dobrą przepuszczalność powietrza. Nie pocimy się w nich nadmiernie, są też zdrowe dla wrażliwej skóry.

Natomiast materiały sztuczne to takie, które są pozyskiwane z naturalnych surowców, ale w procesie produkcji poddaje się je sztucznej obróbce. Powstają tak np. ubrania z celulozy.

Czy należy się ich obawiać? O ile nie jest się alergikiem, raczej nie. W większości są to materiały oddychające, miłe w dotyku.

Dopiero materiały syntetyczne są wytwarzane całkowicie ze sztucznych surowców, z użyciem procesów chemicznych. Są bardzo trwałe i mają wyjątkowe właściwości (np. wodoodporność), ale mogą drażnić. Często są też nieoddychające.

Artykuł partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz