Niedziela, 26 maja 2024

Rower elektryczny - dla kogo jest przeznaczony?

14 stycznia 2022

0

Rowery elektryczne do niedawna były spotykane głównie w krajach zachodnich. Ich mała popularność w Polsce wynikała z ich wysokiej ceny. Obecnie nastąpiła poprawa w tej dziedzinie i coraz więcej osób może i chce kupić taki rower.

Jak działa rower elektryczny?

Osoby, które nigdy nie korzystały z roweru elektrycznego uważają, że działa on na takiej samej zasadzie jak hulajnoga czy motorower. Silnik w rowerze elektrycznym służy jedynie do wspomagania. Jeśli nie będziemy pedałować, silnik nie będzie działał. Wspomaganie nie jest pozbawione ograniczeń. Kwestia ta jest objęta rozporządzeniem Unii Europejskiej i producenci muszą się do niego stosować.

Rower elektryczny, aby mógł być uznany za rower, nie może mieć mocy silnika przekraczającej 250W. Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć wspomaganie kierownicy to 25 km/h. Można jechać szybciej, ale tylko dzięki sile własnych mięśni. Każdy skuter, który jest szybszy lub ma większą moc, musi być zarejestrowany.

Dla kogo może być przeznaczony rower elektryczny?

Niektórzy uważają, że rowery elektryczne są nudne w jeździe, a inni, że są bez sensu. Jednak takie rowery są bardzo popularne.

Pierwszą grupą są seniorzy, którzy niekoniecznie mają siłę i możliwości, aby korzystać z tradycyjnego roweru. Często jest to jedyny środek transportu w małych miejscowościach i wsiach, gdzie komunikacja miejska nie jest dostępna lub nie jest rozwinięta. Dzięki wspomaganiu można bez trudu pokonać każde wzniesienie, a dojazd do sklepu nie stanowi problemu. Jedynym problemem jest przechowywanie. Rower ten jest bardzo ciężki i osoby starsze nie będą w stanie wnieść go do bloków mieszkalnych. Przed zakupem warto wziąć to pod uwagę.

Osoby niepełnosprawne to kolejna grupa odbiorców. Mogą one bezpiecznie korzystać z wersji dwukołowej, ponieważ mają mniejsze problemy z poruszaniem się. Silnik elektryczny zastąpi większość siły mięśni, zwłaszcza na najwyższym biegu. Istnieje wiele e-rowerów dostępnych z różnymi typami i rodzajami napędów trójkołowych dla osób, które nie mogą chodzić lub mają problemy z utrzymaniem równowagi. Ostatnio spotkałem starszego mężczyznę, który jeździł na elektrycznym trójkołowcu wyposażonym w napęd ręczny Turbacz. Dzięki silnikowi elektrycznemu był w stanie samodzielnie wyruszyć na pieszą wycieczkę.

Rowerzyści górscy nie wydają się zbytnio przepadać za wspomaganiem elektrycznym. Coraz powszechniejsze stają się rowery elektryczne z pełnym zawieszeniem. Rowery te pozwalają na dużo więcej zabawy podczas zjazdów niż w przypadku tradycyjnych rowerów. Na rowerze z silnikiem elektrycznym można pokonać każde wzniesienie, które może wydawać się niemożliwe.

Czwartą grupę stanowią rowerzyści miejscy. Wiele osób chętnie jeździłoby na rowerze, gdyby nie musieli się pocić. W wielu miejscach pracy obowiązuje dress code. Trudno jest się przebrać w profesjonalny strój na miejscu. Nie da się zmęczyć jadąc miejskim rowerem elektrycznym, jeśli nie jedzie się szybciej niż 25km/h. Tylko słońce na światłach może sprawić, że się spocisz.

Rower elektryczny to świetna opcja na długie wycieczki. Możesz jechać dalej i odwiedzić więcej miejsc. Obciążenie sakwami staje się mniej widoczne.

Jeśli szukasz dłuższych wycieczek, jest jeszcze jeden powód, dla którego rower elektryczny jest dobrym wyborem. Wynika to z dużej różnicy w sprawności fizycznej pomiędzy osobami, które chcą jeździć razem. Rowery elektryczne są łatwe w obsłudze i zarówno rowerzysta, jak i rower elektryczny mogą być użytkowane w sposób, który jest dla nich wygodny.

Ostatnią, ale nie mniej ważną grupą są osoby, które starają się być ekologiczne i rezygnują z samochodów. Nie chcą oni korzystać z zatłoczonego transportu publicznego i zamiast tego wolą jeździć rowerami. Aby było to łatwiejsze i bardziej efektywne, dostępne są rowery elektryczne. Pozwala to na odrobinę ruchu i nie zanieczyszcza środowiska.

Rowery elektryczne znajdziesz w ofercie sklepu internetowego na stronie https://mocnerowery.pl/rowery-elektryczne-sklep.html

Rower elektryczny

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie roweru elektrycznego?

Jak każdy inny rower, tak i ten ze wspomaganiem elektrycznym musi być dla nas atrakcyjny. Musi być również wygodny i mieć odpowiedni rozmiar. Dodatkowe elementy to silnik, bateria i kontroler.

Silnik może być zamontowany zarówno na korbie, jak i na przedniej lub tylnej piaście. Umiejscowienie silnika nie ma wpływu na efektywność jazdy w mieście. Do jazdy w terenie polecam rower z silnikiem umieszczonym centralnie lub z tyłu.

Bateria, zwana też akumulatorem. Akumulator, czyli bateria roweru elektrycznego, decyduje o tym, jak daleko może on dojechać ze wspomaganiem. Obecnie prawie nie stosuje się już starych akumulatorów żelowych. Zostały one zastąpione bardziej wydajnymi akumulatorami litowo-jonowymi. Pojemność akumulatora określa zasięg ebike'a. Może on przejechać nawet do 150 km na płaskim terenie. Bateria może być zamontowana na bagażniku lub zintegrowana z ramą. Ważne jest, aby baterię można było łatwo wyjąć w celu naładowania. Po kilku latach regularnego użytkowania, bateria będzie wymagała wymiany.

Sterownik jest urządzeniem elektronicznym, które umożliwia wybór mocy podpory. Ważne jest, aby wyświetlacz sterownika był czytelny i łatwy w obsłudze dla przeciętnego użytkownika.

Czy warto kupić rower elektryczny?

Tak, jeśli należysz do jednej z wyżej wymienionych grup. Ten sprzęt nie jest dla leniwych. Jest dla tych, którzy w pewnych sytuacjach potrzebują lub chcą być wspomagani. E-rowery stają się coraz bardziej przystępne cenowo, dlatego ich popularność rośnie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz