Piątek, 21 czerwca 2024

Czym kierować się i jakie wybrać buty damskie do biegania?

22 maja 2017

0

Odpowiednie obuwie do biegania powinno nie tylko świetnie leżeć na stopie, ale musi być również dostosowane do indywidualnych potrzeb biegacza i jego budowy anatomicznej. Podczas poszukiwań najlepszego modelu obuwia niezbędna może okazać się wiedza dotycząca sposobu w jaki porusza się stopa w trakcie biegu, a także rodzaju nawierzchni i dystansu, na jakim najczęściej będą odbywać się treningi. Na co jeszcze powinna zwrócić uwagę każda miłośniczka sportu, która poszukuje idealnych butów do biegania? Podpowiadamy!

Buty do biegania damskie – wstępna selekcja

Obecnie w większości sklepów można znaleźć wiele modeli obuwia biegowego dla kobiet. Liczba dostępnych fasonów sprawia, że wybór najlepszych butów nie jest łatwy, dlatego tym bardziej warto już na wczesnym etapie poszukiwań przeprowadzić wstępną selekcję, by skupić się wyłącznie na najlepszych modelach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb biegacza.

Typ nawierzchni

Podczas poszukiwań idealnych butów sportowych warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, na jakim terenie będą najczęściej eksploatowane. W zależności od tego, czy będzie to asfalt, kostka brukowa czy leśna ścieżka, należy wybrać obuwie, które jest przeznaczone do aktywności na konkretnym rodzaju nawierzchni, dzięki czemu biegacz będzie miał zapewniony maksymalny komfort i wygodę podczas treningów.

buty damskie

Rodzaje butów damskich do biegania

Panie, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem, powinny skupić się przede wszystkim na klasycznych i uniwersalnych butach treningowych. Znakomicie sprawdzają się do codziennych, dłuższych i niezbyt intensywnych treningów na utwardzonych powierzchniach (np. na asfalcie). Obuwie tego typu ma grubą podeszwę, która zapewnia doskonałą amortyzację i stabilizację głównie w tylnej części stopy. Buty treningowe skutecznie odciążają stawy, a jednocześnie są bardzo wygodne i komfortowe.

W przypadku pań, które najbardziej lubią biegać po terenach leśnych i górskich, zdecydowane najlepiej sprawdzą się buty trailowe z dodatkowo wzmocnioną cholewką. Obuwie typowo terenowe, dzięki rozbudowanym bieżnikom, wzmocnionym podeszwom oraz niezwykle trwałym materiałom, daje poczucie stabilności i przyczepności, które jest niezbędne na wymagających, nierównych nawierzchniach.

Najbardziej uniwersalnym modelem obuwia biegowego są lekkie i elastyczne buty naturalne, które nie posiadają systemów stabilizujących i warstwy amortyzacji. Co ważne, z założenia mają wspierać naturalny ruch stóp. Obuwie tego typu doskonale sprawdza się na każdym rodzaju podłoża.

Wiele ultramodnych i profesjonalnych butów damskich do biegania można znaleźć w sklepie internetowym na stronie: https://www.eobuwie.com.pl/damskie/sportowe/bieganie.html

Typ stopy

Typ stopy jest podstawowym kryterium wyboru najlepszych butów biegowych. Należy pamiętać o tym, że stopa w trakcie biegu powinna poruszać się w jak najbardziej naturalny sposób, dzięki czemu można skutecznie zminimalizować ryzyko kontuzji, otarć i przeciążeń stawów.

Stopa neutralna

Stopa neutralna charakteryzuje się standardowym podbiciem i prawidłowym ruchem w trakcie biegu. W tym przypadku ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej powierzchni stopy, począwszy od pięty, na palcach skończywszy. Panie, które posiadają ten typ stopy powinny wybierać przede wszystkim amortyzujące modele obuwia, bez tzw. stabilizatora stopy.

Stopa pronująca

Stopa pronująca charakteryzuje się tendencją do wychylenia wewnętrznego stawu skokowego w stosunku do piszczela, co zwykle wiąże się z niskim podbiciem i płaskostopiem. Na skutek pronacji często następują dolegliwości bólowe w okolicach piszczeli oraz przeciążenia mięśnia piszczelowego przedniego. W przypadku osób o takiej budowie stóp najlepiej sprawdza się obuwie, które posiada wsparcie od wewnętrznej części podeszwy.

Stopa supinująca

Stopa supinująca, w przeciwieństwie do pronującej, charakteryzuje się dużym odchyleniem stawu skokowego na zewnątrz w stosunku do piszczela. Ten rodzaj stopy jest dość powszechny w przypadku wysokiego podbicia. Osoby ze stopami supinującymi narażone są na skręcenia stawu skokowego, przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego oraz wykazują zmniejszoną odporność na wstrząsy. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się buty do biegania ze stabilizującą cholewką.

Rozmiar obuwia biegowego

Najlepsze obuwie damskie biegowe powinno pozostawiać nieco wolnej przestrzeni między palcami a czubkami butów, głównie z uwagi na fakt, że w trakcie ruchu stopa przesuwa się do przodu. Buty w odpowiednim rozmiarze umożliwiają swobodne poruszanie palcami w taki sposób, aby największe palce nie dotykały czubków obuwia.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz