Piątek, 21 czerwca 2024

Wybieramy stół do jadalni

15 maja 2018

0

Stół w jadalni odgrywa ogromną rolę w każdym domu. To przy nim spotyka się cała rodzina na wspólnych posiłkach. Przy nim spędzamy czas z odwiedzającymi nas przyjaciółmi i krewnymi. Jak wybrać odpowiedni stół, żeby spełnił nasze wymagania estetyczne, a zarazem był wygodny i funkcjonalny?

Jaki stół do jadalni?

Zaczynamy od ustalenia rozmiaru. Wysokość stołu najczęściej wynosi 76 cm. Pozwala to na wygodne siedzenie przy nim na klasycznych krzesłach. W przeciwieństwie do stolików w restauracjach, musi znaleźć się na nim miejsce na potrawy. Dlatego nie może być zbyt wąski. Minimalna szerokość to 50 cm. Zbyt szeroki uniemożliwi swobodną rozmowę biesiadników.  Stół musi zapewnić miejsca dla całej rodziny, dlatego im więcej członków ona liczy, tym większy rozmiar należy wybrać. Warto wziąć pod uwagę liczbę odwiedzających nas gości, by dla każdego z nich znalazło się miejsce. Musimy uwzględnić wielkość jadalni:

  • w przypadku małej jadalni, rozwiązaniem może być stół rozkładany. Przy małej liczbie domowników, lecz dużej ilości gości, taki stół jest najlepszym rozwiązaniem. W małej przestrzeni sprawdzają się stoły kompaktowe, dwu lub czteroosobowe. Dla czterech osób wystarczający jest rozmiar 80x80 cm. Konieczne jest uwzględnienie przestrzeni potrzebnej do wygodnego użytkowania. Między krawędzią stołu a ścianą, powinno być minimum 75 cm odległości. W przeciwnym razie ciężko będzie do niego zasiadać. Chcąc zachować możliwość ciągu komunikacyjnego, konieczne jest odstawienie stołu o 120 cm od ściany. Dlatego w małej jadalni lepiej ustawić mniejszy stół.
  • w dużej jadalni mamy większe możliwości. Możemy ustawić stół o dużych rozmiarach dla 6 lub 8 osób. Jeżeli jednak rodzina nie jest liczna, wtedy lepszy będzie stół rozkładany. Może mieć on większy rozmiar od klasycznego stołu, mierzyć 90x120 cm, a po rozłożeniu swobodnie zmieści nawet 12 osób.

Stoły - dobór do wystroju jadalni

Kupując stół, należy dostosować go do stylistyki całego pomieszczenia. Nie oznacza to, że musi on być dokładnie w takim samym kolorze i stylu, co reszta wyposażenia, jednak musi z nim współgrać i tworzyć całość aranżacji.

Do tradycyjnej jadalni odpowiedni będzie stół drewniany, klasyczny. W nowoczesnych wnętrzach, pięknie wpasują się wykonane ze szkła i metalu. Może to być również stół laminowany w różnych kolorach. Urządzone w stylu skandynawskim jadalnie, to biel i naturalny kolor drewna. Do kolorowego wystroju, można dobrać barwy kontrastowe lub pasujące pod kolor. Zbyt mały stół w dużej jadalni, nie będzie wyglądał korzystnie, a zbyt duży w małej przestrzeni, zdominuje wnętrze i będzie nieproporcjonalny. Zawsze należy kierować się własnym gustem, a nie modą.

  • Kształt

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi wybór prostokątnego lub kwadratowego stołu, jako rozwiązanie bezpieczniejsze. Meble w tym kształcie są ponadczasowe i pasują do wielu stylizacji.  Przy tym warto pamiętać, że łatwiej taki stół ustawić.  Stół okrągły wymaga więcej miejsca i przestrzeni. Za to każdemu wnętrzu doda stylu i elegancji.

  • Stół z szufladami

Warto zastanowić się nad wyborem stołu z szufladami. Można w nich przechowywać sztućce, czy serwetki, które zawsze ma się pod ręką i nie trzeba biegać po nie do kuchni. Szuflady mogą pełnić rolę dekoracyjną i być ozdobą stołu. Wymagają jednak większej przestrzeni wokół stołu.

  • Nogi

Wbrew pozorom umiejscowienie nóg odgrywa dużą rolę. Umieszczone na rogach, pozwalają na podsunięcie krzeseł i wygodne siedzenie. Schowane w głębi, mogą ograniczać wygodę. Często stoły rozkładane wyposażone są w dodatkowe nogi. Należy upewnić się, że nie utrudnią one siadania, czy przesuwania krzeseł.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając stół?

Dobrej jakości stół, przetrwa nie tylko wiele uczt, ale również zmieniającą się modę. Wykonany z drewna, pozwoli na cieszenie się nim przez wiele lat. Dobry gatunkowo, nie zniszczy się szybko, a w przypadku zmiany mody, można go odnowić, czy przemalować, by nadal był atrakcyjny wizualnie. Stół musi mieć właściwy ciężar i stabilność. Dzięki temu unikniemy porozlewanych napoi. Najważniejsze jest jednak dobranie stołu do naszych potrzeb i upodobań, tak byśmy długo cieszyli się z jego użytkowania.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz