Czwartek, 18 lipca 2024

Najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć o generatorach pary

22 czerwca 2021

0

​Użycie żelazka z generatorem pary to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na wygładzenie Twoich ubrań, choć nie tylko. Takie urządzenie doskonale sprawdzi się również przy ich odświeżaniu, a także… dezynfekcji. W tym tekście podpowiadamy, do czego – oprócz tradycyjnego prasowania – warto używać generatora pary i co wziąć pod uwagę przy jego zakupie.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym generatory pary różnią się od żelazek parowych,
  • jakimi zaletami odznaczają się generatory pary,
  • co wziąć pod uwagę, wybierając generator pary.

Wielu z nas prasowanie kojarzy się z dość uciążliwą czynnością, zwłaszcza jeśli wygniecionych ubrań jest na tyle dużo, że stosik zdaje się nie maleć. Dobrym sposobem na oswojenie prasowania jest zakup odpowiedniego sprzętu – żelazka z generatorem pary. Dlaczego warto wyposażyć się w takie żelazko i czym się ono różni od standardowego żelazka parowego? Czytaj dalej!

Generator pary a żelazko parowe – jaka jest różnica?

Gdyby ktoś zapytał nas o to, czym różni się żelazko parowe od generatora pary, pewnie większość z nas nie potrafiłaby podać odpowiedzi. I rzeczywiście – różnica nie jest tak intuicyjna jak w przypadku innych urządzeń. Żelazko z generatorem pary to bowiem nie to samo, co żelazko parowe, mimo że oba te sprzęty mają podobne funkcje.

Generator pary, w przeciwieństwie do tradycyjnego żelazka, wytwarza parę z wody znajdującej się w osobnym zbiorniku. Taka budowa urządzenia sprawia, że stopa prasująca generatora pary jest o wiele lżejsza i łatwiej nią manewrować, a zapas wody nalanej do zbiornika wystarcza na dłużej i nie trzeba go co chwilę uzupełniać.

Żelazko z generatorem pary – dlaczego warto je mieć?

Prasowanie żelazkiem z generatorem pary wymaga mniej wysiłku od prasującego – dzięki dużemu strumieniowi pary wypuszczanemu pod silnym ciśnieniem nie musisz tak bardzo naciskać stopy żelazka. To jednak niejedyna jego zaleta. Dzięki takiemu urządzeniu z łatwością wyprasujesz nie tylko tkaniny rozłożone na desce do prasowania, ale też te wiszące na wieszaku czy na… karniszu. Gorący strumień pary ekspresowo wygładzi sukienkę czy koszulę, której nie masz czasu wyprasować przed wyjściem, a także firanki czy zasłony, które ze względu na dużą powierzchnię trudno wyprasować w poziomie.

Wytwarzana przez urządzenie para doskonale poradzi sobie także z odświeżeniem ubrań, które wchłonęły nieprzyjemne zapachy, a także… ze zdezynfekowaniem pluszaków i ubrań małych alergików. Dzięki gorącej parze z łatwością można usunąć bakterie i roztocza kurzu domowego z rzeczy, które trudno uprać albo które nie przetrwałyby kolejnego pobytu w pralce.

Żelazko do prasowania w pionie – jakie parametry wziąć pod uwagę przy zakupie?

Wiesz już, czym się różni żelazko z generatorem pary od tradycyjnego żelazka parowego i jakie możliwości ma to urządzenie. Czym jednak kierować się przy jego wyborze? Na jakie funkcje i parametry warto zwrócić uwagę, decydując się na taki sprzęt? Sprawdź:

  • Ilość wytwarzanej pary – wiadomo: im więcej pary, tym skuteczniejsze i szybsze prasowanie. Duża ilość pary oznacza jednak dużą ilość wody skraplającej się na desce, co może przeszkadzać w prasowaniu. Można temu zapobiec, decydując się na sprzęt z systemem zapobiegającym kapaniu. Urządzenia z taką funkcją znajdziesz m.in. w ofercie marki Zelmer.
  • Ciśnienie – im wyższe ciśnienie, tym łatwiej wyprasujemy nawet bardzo grubą i oporną tkaninę.
  • Moc – ten parametr decyduje o tym, jak szybko nagrzewa się żelazko. Najczęściej spotyka się generatory o mocy 2400 W.
  • Pojemność zbiornika na wodę – im większy zbiornik, tym więcej ubrań wyprasujesz za jednym zamachem bez uzupełniania zapasu wody.

Wiesz już, dlaczego warto mieć generator pary i jakie kwestie brać pod uwagę przy zakupie tego urządzenia? To świetnie! Zapoznaj się z modelami generatorów marki Zelmer i wybierz sprzęt idealnie dopasowany do Twoich potrzeb!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz