Wtorek, 5 marca 2024

Gdzie znaleźć najlepszy kurs euro?

6 lutego 2017

0

Euro jest niezbędne podczas wyjazdów do krajów należących do tzw. strefy euro, a także, gdy kredyt został zaciągnięty w tej walucie. Przedsiębiorcy prowadzący działalność opartą na wymianie towarów i usług z państwami strefy euro to kolejna grupa poszukująca najlepszych kursów euro.

Przewaga e-kantorów nad kantorami stacjonarnymi

 Kantory internetowe pojawiły się na rynku w 2009 roku, a ich konkurencyjne ceny zmusiły banki i kantory stacjonarne do obniżenia spreadu, ale i tak nadal spread w bankach osiąga średnią wartość 5-7%, a w kantorach tradycyjnych plasuje się na poziomie 2,5%. Ani banki, ani kantory nie są w stanie zapewnić tak dobrych warunków kupna i sprzedaży euro przede wszystkim ze względu na to, że nie mają nieograniczonego zasięgu geograficznego tak jak          e-kantory. Również czas ich pracy wprowadza ograniczenia. Tymczasem z kantoru internetowego można korzystać o każdej porze bez względu na miejsce, w jakim się przebywa. Wystarczy łącze internetowe i dowolne urządzenie, na którym możliwe jest przeglądanie zasobów Internetu – może to być komputer lub laptop, ale też kieszonkowy smartfon. Kantory stacjonarne mają jedynie taką przewagę, że wypłacają euro w gotówce. Natomiast kantory online wymagają założenia konta walutowego i tutaj pojawia się pewien dylemat związany z kosztem posiadania takiego konta. Zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z e-kantoru trzeba rozejrzeć się za ofertą konta walutowego dostosowaną do potrzeb. Może się bowiem okazać, że korzystnie prezentująca się cena waluty w rzeczywistości nie będzie opłacalna ze względu na koszty dotyczące prowadzenia i operacji wykonywanych na koncie walutowym. Osoby, które sporadycznie, np. raz w roku lub nawet raz na kilka lat, wymieniają euro powinny szczególnie starannie przemyśleć, czy propozycja wymiany online będzie dla nich opłacalna. Być może pomimo wyższego spreadu wymiana w kantorze stacjonarnym okaże się lepszym pomysłem. Nie istnieje jedno dobre rozwiązanie adekwatne do każdej sytuacji, chociaż rozpatrując oferty wymiany euro pod względem samego kursu, kupno lub sprzedaż euro zawsze wypada najkorzystniej w kantorze internetowym.

Kantory internetowe – niska marża i duża ilość transakcji

 Wysokość spreadu ustalana przez banki i kantory stacjonarne została już przedstawiona, ale jaką marżą posługują się kantory internetowe? Średnia wartość marży oscyluje na poziomie 1%, ale zdarza się, że kantor online określa ją na poziomie nie wyższym niż 0,2%. Pobieranie niskiej prowizji jest związane z zawieraniem dużej ilości transakcji – według danych magazynu Forbes szacuje się, że z e-kantorów korzysta w Polsce ponad 400 tysięcy osób. Wielu klientów oznacza zyski pomimo niskiej marży. Warto sprawdzić kurs euro np. tutaj: https://internetowykantor.pl/kurs-euro/, aby przekonać się, że oferta jest faktycznie opłacalna. W dniu 22.11.2016 za 1000 EUR w e-kantorze płaciło się 4 438,90 PLN, a w Pekao SA 4 586,90 PLN, dzięki czemu zyskiwało się 147,80 PLN. Z kolei sprzedaż 1000 EUR w kantorze online pozwoliłaby uzyskać 4 410,10 PLN, a w Pekao SA 4 285,50 PLN, co oznacza, że w kantorze otrzymalibyśmy o 124,61 PLN za tą samą ilość euro.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz