Niedziela, 26 maja 2024

Kiedy stosować i jak wybrać majtki chłonne?

19 listopada 2020

0

​Problemy z nietrzymaniem moczu mają różne nasilenie. Kiedy wybrać specjalne podpaski, a kiedy bardziej odpowiednie będą majtki chłonne lub pieluchomajtki? Jak właściwie dobrać ich rozmiar, tak by zapewniały pełen komfort? Nasz artykuł odpowiada na te i inne pytania.

Kiedy stosować majtki chłonne?

Majtki chłonne to nowoczesne rozwiązanie na problemy z nietrzymaniem moczu o średnim i ciężkim nasileniu. Są odpowiednie dla osób chcących zachować aktywność zawodową i towarzyską, a borykających się z problemem nietrzymania moczu. Zakłada się je i nosi jak zwykłą bieliznę. Są niewidoczne pod ubraniem, więc nie ma obaw, że otoczenie coś zauważy. Nowoczesne majtki chłonne mają też system zapobiegania powstawaniu przykrego zapachu, co dodatkowo zwiększa komfort ich noszenia. Utrzymują skórę suchą, gwarantują też poczucie czystości i świeżości.

Jeśli problemy z nietrzymaniem moczu są bardzo nasilone i jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie zmienić środka chłonnego, bardziej odpowiednie będą pieluchomajtki lub pieluchy dla dorosłych.

Pieluchomajtki i pieluchy dla dorosłych mają dodatkowe zabezpieczenia przed wyciekaniem moczu, mają też specjalne wskaźniki sygnalizujące poziom wilgotności i konieczność ich wymiany. Ich część chłonna jest grubsza niż w przypadku majtek chłonnych, co czyni je bardziej odpowiednimi na przykład na noc.

Jak dobrać majtki chłonne?

Majtki chłonne mają najczęściej rozmiary oznaczone tak samo jak zwykła bielizna: S, M, L i XL. Dobieramy je, kierując się rozmiarem zwykłych majtek – nie powinny być ani większe, ani mniejsze. Zbyt luźne majtki chłonne nie będą optymalnie chronić przed wyciekaniem moczu, mogą też być odróżnialne pod ubraniem. Tego rodzaju środki chłonne powinny ściśle opinać ciało, ale nie mogą być zbyt obcisłe. Majtki chłonne w zbyt małym rozmiarze będą po prostu niewygodne, nie będą też dobrze chronić i zapewniać suchości skóry.

Najlepiej jest dokładnie zmierzyć obwód pasa i bioder i kierując się tymi wskazówkami, właściwie dobrać majtki chłonne.

Czy można dostać refundację na majtki chłonne?

Tak, majtki chłonne, podobnie jak inne produkty przeznaczone dla osób z nietrzymaniem moczu, mogą być refundowane. Należy w tym celu udać się do lekarza rodzinnego, który pomoże nam wypełnić odpowiedni wniosek i prześle go do NFZ. Aby dostać refundację na środki chłonne, konieczne jest spełnienie pewnych warunków, ale w większości przypadków jest to możliwe.

Pamiętajmy także, że nietrzymanie moczu można w większości przypadków w pełni wyleczyć, więc majtki chłonne traktować powinniśmy jako środek doraźny. Ich stosowanie może jednak znacznie poprawić jakość życia nawet przy ciężkim nietrzymaniu moczu. Dzięki ich stosowaniu nie trzeba rezygnować ze zwykłych, codziennych aktywności i przyjemności. Znacznie poprawia to samopoczucie i komfort psychiczny osób nawet z ciężkim nietrzymaniem moczu.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz