Wtorek, 14 stycznia 2025
Najczęstszą przyczyną pojawienia się mokrego kaszlu jest zakażenie dróg oddechowych doprowadzające do wytwarzania gęstej wydzieliny. Efektem jej zalegania jest odruch kaszlowy. Czasami dolegliwości ograniczają się do sporadycznego pokasływania, innym razem przechodzą w silny i uporczywy kaszel, a ataki takiego kaszlu w nocy bywają szczególnie uciążliwe. Co warto wiedzieć o kaszlu? Jakie leczenie jest skuteczne i w jaki sposób tabletki na kaszel mokry łagodzą jego objawy?
Kaszel pojawia się, kiedy układ rzęskowy układu oddechowego nie może poradzić sobie z substancjami drażniącymi. Gwałtowność tego odruchu stanowiącego część mechanizmu obronnego organizmu umożliwia więc oczyszczenie układu oddechowego. Czas trwania kaszlu, a także jego rodzaj pozwalają dokonać klasyfikacji ułatwiających samodzielne dobranie odpowiedniego leku na kaszel (np. tabletki na kaszel mokry) lub sygnalizujących lekarzowi konieczność przeprowadzenia badań diagnostycznych (np. uporczywy kaszel przewlekły).
Charakter kaszlu decyduje o jego rodzaju:
Umiejętność dokonania tego rozróżnienia umożliwia dobór odpowiednich leków na kaszel. Jest to bardzo ważne, ponieważ w kaszlu suchym stosuje się leki hamujące kaszel, które przy mokrym doprowadziłyby do zalegania wydzieliny w drogach oddechowym, co stworzyłoby drobnoustrojom idealne warunki do kolonizacji. W przypadku mokrego kaszlu należy wybrać środki dostosowane do leczenia tego rodzaju dolegliwości dostępne w różnych postaciach - krople, syropy, kapsułki i tabletki na kaszel mokry, np. tabletki deflegmin, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają odkrztuszanie.
Dokonuje się jeszcze dodatkowej kwalifikacji kaszlu. Ze względu na długość trwania dolegliwości wyróżniamy kaszel:
Główną przyczyną kaszlu jest infekcja układu oddechowego. Na ogół na początku występuje kaszel suchy, następnie stopniowo przechodzi w mokry, a pod koniec trwania infekcji może znowu przejść w suchy i utrzymywać się nawet kilka tygodni. Wśród innych przyczyn kaszlu możemy wyróżnić:
Skutkiem niedojrzałości układu odpornościowego u dzieci jest częstsze (w porównaniu z dorosłymi) zapadanie na infekcje dróg oddechowych. I chociaż kaszel jest u nich dość powszechną dolegliwością, potrafi mocno zmęczyć małego pacjenta i poważnie zaniepokoić jego rodziców. Można próbować łagodzić dolegliwości domowymi sposobami, takimi jak: częste wietrzenie mieszkania, zapewnienie odpowiedniego nawilżenia w sypialni, podawanie dużej ilości płynów, nebulizacje z użyciem soli fizjologicznej, a dodatkowo wspomagać leczenie środkami farmakologicznymi, stosując się ogólnych zasad ich stosowania:
W przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów warto skonsultować się z lekarzem.
Kaszel mokry służy oczyszczaniu dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny. Warto wspomagać ten mechanizm, przyjmując leki o działaniu rozrzedzającym wydzielinę i ułatwiającym jej transport (klirens śluzowo-rzęskowy), np. deflegmin tabletki. Odkrztuszanie staje się wtedy łatwiejsze, co łagodzi dokuczliwe objawy kaszlu. Tabletki na kaszel mokry zwiększając wydzielanie śluzu w drogach oddechowych oraz czynność rzęsek, utrudniają również drobnoustrojom przyleganie do nabłonka układu oddechowego, co zmniejsza ryzyko groźnej kolonizacji. W leczeniu kaszlu mokrego nie można przyjmować leków hamujących kaszel.
Artykuł partnera
Komentarze (0)