Wtorek, 3 października 2023

Co to jest bezpiecznik i po co się go stosuje w sieci elektrycznej?

26 września 2022

0

Instalacja elektryczna w mieszkaniu czy nieruchomości wolnostojącej musi być w pełni bezpieczna dla wszystkich domowników. Nie może być wadliwa, źle zaprojektowana, stworzona z kiepskiej jakości komponentów. Musi zawierać poszczególne elementy, aby działać zawsze sprawnie i bez zagrożenia. Jednym z tych podstawowych jest bezpiecznik. Dowiedz się, co to jest, jaką pełni funkcję i jaki bezpiecznik sprawdzi się najlepiej w całym obwodzie elektrycznym.

Czym jest bezpiecznik? 

Jak sama nazwa wskazuje, bezpiecznik jest tą częścią całej sieci elektrycznej, która zabezpiecza przed szkodliwymi następstwami ewentualnej awarii, nagłej usterki czy czynników, na które wpływu nie mają domownicy. 

Działanie bezpiecznika wiąże się z prostym mechanizmem. Przerywa on obwód, kiedy dojdzie do przekroczenia wartości natężenia prądu. Do takich sytuacji może dojść na przykład w wyniku zbyt wysokiej temperatury panującej w pomieszczeniu czy też uderzenia pioruna. Brak bezpiecznika skutkowałby awarią całej sieci elektrycznej, a nawet stanowił ogromne zagrożenie dla domowników. Zbyt wysokie napięcie prądu może też spowodować trwałe zepsucie się wszystkich sprzętów AGD czy RTV, które w momencie nadmiernego natężenia są podpięte do zasilania energią elektryczną. 

Jednym słowem, bezpiecznik chroni przed negatywnymi skutkami zbyt wysokiego napięcia elektrycznego. Jego brak prowadzi do zwarć sieci elektrycznej, co z kolei może być przyczyną nie tylko usterki, ale nawet pożaru. 

Jaki bezpiecznik wybrać? 

Bezpiecznik jest obowiązkowym elementem wyposażenia całej sieci elektrycznej, chociażby dlatego, że w przeciętnym gospodarstwie domowym wykorzystuje się coraz więcej urządzeń, których działanie jest możliwe tylko po podpięciu do gniazdka elektrycznego. Ich jednoczesne działanie może w skrajnych przypadkach doprowadzić do przeciążenia linii, a co za tym idzie do zwarć, które z kolei są realnym zagrożeniem dla domu. Aby jednak instalacja elektryczna mogła działać bez zarzutów, należy wybrać odpowiedni bezpiecznik główny. Jego doborem najczęściej zajmuje się fachowiec z niezbędnymi uprawnieniami, który pod uwagę bierze co najmniej kilka istotnych czynników. Do wyboru są bezpieczniki, które chronią przed wyładowaniami atmosferycznymi, czyli piorunami, te, które redukują napięcia do 1,5 kV oraz bezpieczniki dodatkowe, dedykowane do wtyczek albo konkretnych urządzeń elektrycznych. 

Bez względu na wybór odpowiedniego rodzaju bezpiecznika, tego rodzaju element obwodu sieci elektrycznej zawsze musi być wysokiej jakości. Zawsze sprawdzaj, czy bezpiecznik posiada właściwe atesty i certyfikaty oraz gwarancję i pochodzi z oferty renomowanego producenta.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz