Niedziela, 10 grudnia 2023

Czas dla dziecka

12 października 2017

0

Dzisiejsze mamy zazwyczaj są zapracowane i zabiegane. Każdy dzień często wygląda podobnie. Poranne szykowanie do pracy, szykowanie dziecka do szkoły, dopilnowanie, by dziecko zjadło śniadanie przed wyjściem do szkoły, by odpowiednio się ubrało, by zabrało wszystkie potrzebne rzeczy do szkoły, by zdążyło przed dzwonkiem.

Następnie często nerwowa jazda do pracy, po ośmiu godzinach powrót do domu, zakupy, przygotowanie obiadu, trzeba jeszcze zadbać o porządek w domu, sprawdzić lekcje, zrobić kolację. Wiele kobiet narzeka na brak czasu dla siebie oraz dla dziecka. Po ciężkim, wypełnionym obowiązkami od rana do wieczora dniu kładziemy się zmęczone do łóżka i dręczą nas wyrzuty sumienia, ze znowu nie porozmawiałyśmy z naszą pociechą, nie pobawiłyśmy się, nie poświęciłyśmy jej wystarczająco dużo czasu.

Tak często mijają dni, kolejne tygodnie i miesiące, a nawet całe lata. Wreszcie przychodzi moment, że nasze dziecko ma już kilkanaście lat, zaczyna żyć swoim życiem i wcale nie ma ochoty na wspólne rozmowy, wyjścia czy wyjazdy z rodzicami. Uświadamiamy sobie, że straciłyśmy najcenniejsze chwile, a czasu niestety nie da się cofnąć.  

Wiadomo, że czas spędzony wspólnie z dzieckiem to najlepszy prezent, jaki rodzice mogą dać swojemu dziecku. Każde dziecko bardzo potrzebuje obecności rodziców, pragnie z nimi pobyć, porozmawiać, wspólnie się pobawić. Spędzanie czasu razem z dzieckiem jest bardzo ważne dla budowania prawidłowych relacji. Wspólna rozmowa, zajęcia, bycie ze sobą pomagają lepiej się poznać, poznać potrzeby dziecka, tworzyć wspólne doświadczenia i wspomnienia, do których chętnie będziemy powracać.   

Jak znaleźć czas dla dziecka?

Pomimo wielu obowiązków czas dla dziecka trzeba jakoś wygospodarować. Bardzo ważna jest dobra organizacja czasu i jego jakość, a nie ilość. Warto wykorzystywać każdą chwilę, np. odprowadzenie czy zawiezienie dziecka do przedszkola czy do to świetna okazja, by z dzieckiem porozmawiać, pożartować, a nawet pobawić się np. w wyliczanki.

Dobrze jest też podzielić obowiązki domowe, niektóre prace w domu można wykonywać wspólnie z dziećmi. Dzieci uczą się obowiązkowości pomagania mamie, a przy okazji można porozmawiać i wspólnie się pośmiać.

Nawet jeśli brakuje nam czasu, postarajmy się spędzić z dzieckiem kilka chwil przed snem. Młodszym dzieciom zaśpiewajmy kołysankę, poczytajmy bajkę, ze starszymi dziećmi porozmawiajmy, poczytajmy wspólnie ciekawą książkę, możemy wybrać wydanie ilustrowane np. Harry Potter i Więzień Abakanu. Wydanie ilustrowane, wspólnie poprzeglądać ilustracje i podyskutować o książce. 

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz