Czwartek, 28 marca 2024

PIT-11a emeryta – jak najłatwiej rozliczyć

13 lutego 2023

0

Coroczne rozliczenia z urzędem skarbowym obejmują obywateli uzyskujących dochody. Dlatego też rozliczenia dokonuje też każdy emeryt. W zależności od tego, czy emeryt pobierał tylko emeryturę od ZUS, czy też wykonywał jednocześnie prace zarobkową, sposoby rozliczania są różne. 

Dziś coraz częściej zdarza się, że emeryt dorabia do comiesięcznej emerytury, pozostając w określonym stosunku pracy z konkretnym pracodawcą. W związku z tym prowadzi on działalność zarobkową, i – jak inne osoby pracujące – jest zobowiązany z tego tytułu do rozliczeń z fiskusem. Sytuacja ta odbiega więc od tej, w której emeryt nie pracował, pobierał emeryturę, a z urzędem skarbowym rozliczał go ZUS. W takim przypadku ZUS dostarczał do odpowiedniego urzędu skarbowego PIT 40a. Czym jest PIT 11a, czy trzeba go rozliczać w roku 2023 i szereg innych kwestii w temacie tego, jak rozlicza się w różnych sytuacjach emeryt, w dalszej części tekstu.

PIT 11a - co to za formularz

PIT 11 to standardowy formularz, który otrzymujemy od pracodawcy. To on jest podstawą wypełnienia przez nas rocznego zeznania podatkowego (np. PIT-36 czy PIT-37). Taki PIT 11 otrzymujemy od pracodawcy, więc jego wzór, jak i wzór PIT 11a, jest bardzo dobrze znany. W 2023 roku podstawą naszego rozliczenia będzie PIT 11 za 2022 rok. Taki PIT od pracodawcy otrzymują również pracujący emeryci. Natomiast PIT 11a (PIT 11a dla emeryta) to druk z informacją o rocznych dochodach, takich jak renta czy emerytura, który otrzymujemy albo od ZUS-u, albo od KRUS-u. Druki PIT11 i PIT 11a są więc jakby jedynie informacyjną podstawą do wypełnienia deklaracji (nie wysyłamy ich do urzędu skarbowego), którą należy wysłać w terminie do odpowiedniego urzędu skarbowego.

PIT-11a - czy trzeba rozliczać w 2023 roku

Jak już wcześniej wspomniano, jeżeli emeryt uzyskiwał dochody tylko z organów takich jak ZUS czy KRUS, nie ma obowiązku rozliczać samodzielnie PIT 11a, gdyż go nie dostaje. Jeśli natomiast w minionym roku (2022) emeryt miał dochody z pracy zarobkowej, musi się samodzielnie rozliczyć z PIT 11a. który otrzymuje od ZUS-u lub od KRUS-u. Jeśli otrzymaliśmy PIT 11 od pracodawcy za 2022 rok i PIT 11a, to dane z tych samych pól formularzy należy dodać do siebie i wpisać w odpowiednie pole do należnego nam formularza rozliczeniowego (np. PIT-37). 

Sprawdź swoje podatki na PITax.pl i przekonaj się, ile może zyskać emeryt

PIT 40a/11a - czym jest

PIT 40a/11a emeryt otrzymuje od ZUS-u albo od KRUS-u. W zależności od tego, czy emeryt pobierał tylko emeryturę, czy dodatkowo pracował, na deklaracji są odpowiednio przekreślone oznaczenia: PIT 40a, gdy emeryt pracował, a PIT 11a, gdy emeryt pobierał tylko emeryturę. Ci emeryci, którzy otrzymali PIT 40a mogą potraktować go informacyjnie, a ci, którzy otrzymali PIT 11a, muszą go rozliczyć samodzielnie. Nie jest jednak tak, że ci, którzy otrzymali PIT 40a, w ogóle nie mogą samodzielnie rozliczyć swojej deklaracji podatkowej. Można na własną rękę na podstawie danych zawartych w PIT 40a rozliczyć się z fiskusem. Kiedy warto to zrobić? Na przykład wtedy gdy chcemy:

  • rozliczyć się wspólnie z małżonkiem,
  • chcemy odliczyć ulgi podatkowe,
  • przekazać 1 procent naszego podatku na działalność organizacji pożytku publicznego,
  • jesteśmy osobą, która samotnie wychowuje dziecko. 

Wielu emerytów decyduje się na samodzielne wypełnienie deklaracji i rozliczenie z urzędem skarbowym właśnie ze względu na ulgi podatkowe. Na jakie ulgi podatkowe może liczyć emeryt? Otóż są to ulgi:

  • rehabilitacyjne,
  • te z tytułu darowizny,
  • na IKZE,
  • na dzieci,
  • związane z budową domu czy remontem mieszkania,
  • na internet,
  • wynikające z opłacania składek za zatrudnioną osobę.

By prawidłowo naliczyć przysługujące nam składki i skorzystać z nich w jak najszerszym zakresie, warto użyć programu do rozliczania PIT.

PIT 11 i PIT 11a - jak rozliczyć i do kiedy

Tak jak w przypadku samodzielnego rozliczenia PIT 40a, tak w przypadku rozliczenia PIT11 i PIT 11a (które są podstawą do rozliczenia np. PIT 37 i które musimy rozliczyć samodzielnie), warto skorzystać z opcji e-PIT. Czyli wypełniony PIT jest w wersji elektronicznej i możemy go wysłać potem internetem. Dzięki temu oszczędzimy czas na stanie w kolejkach w urzędzie skarbowym czy na poczcie. A jeśli wykorzystamy do celu rozliczenia internetowego PIT 40a/PIT 11a (w przysługującej nam wersji) prosty w obsłudze program komputerowy, będziemy mieć pewność, że zrobimy to dobrze i że naliczymy wszelkie korzystne dla nas ulgi. Poza tym program zawiera takie opcje jak wzór PIT 11a i odpowiedni druk PIT do pobrania. Gotowy PIT w formacie PDF możemy również wydrukować. Program komputerowy do elektronicznego rozliczania PIT to program darmowy i bardzo intuicyjny, więc nie ma obaw, że nie poradzimy sobie z jego obsługą, nawet jeśli wcześniej nie korzystaliśmy często z komputera. Jest on też dostępny w wersji na telefon w formie aplikacji. Warto pamiętać o tym, że taki program jest bezpieczny i nasze dane są chronione. Warto też wiedzieć, że w kwestii do kiedy należy złożyć PIT, w tym roku 2 maja jest ostatecznym terminem.

Na PITax.pl dowiesz się wszystkiego na temat PIT-11a emeryta

PIT Emeryta i PIT emeryta pracującego nie musi być trudny w rozliczeniu. Wystarczą ku temu odpowiednie narzędzia, które nie tylko ułatwią zadanie, ale i przyniosą określone korzyści, również finansowe.

Artykuł partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz